Znepokojující výsledky
Kdy vzniklo Československo? Každý pátý nemá ponětí

26.07.2018 05:30

Zhruba pětina Čechů a Češek mezi 18 a 65 lety neví, kdy vzniklo Československo a nezná události roku 1918. Téměř čtvrtina nedokáže říct, co se přihodilo v roce 1968.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Dušan Hilderich (2 hlasy) 26.07.2018 10:44

    Co ale chcete slavit a oslavovat ? Ze sto let existence...

  • adam adamec (1 hlas) 27.07.2018 07:12

    Nevím proč to smazali!!!!

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Tak znovu a jinak! Nevím proč mám něco umět z ději, když se mě na to za posledních 40 let nikdo neptal. Už vůbec, když nejsme Československo, ale Česko. Měli bychom se učit dějiny Česka, že....

0 hlasů

Nevím proč to smazali!!!!

1 hlas

Hmmm. Tento filtr asi moc nefunguje, když dám do p**i, tak nic!!!

0 hlasů

Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn.

Co ale chcete slavit a oslavovat ? Ze sto let existence Československa, nyní České republiky, jsme byli opravdu samostatným státem a suverénní zemí pouhých prvních dvacet let. Tedy mezi lety 1918 - 1938. Pak už nás dirigovali cizáci. Nejnověji nad námi práská bičem Evropská unie.

2 hlasy

2005.....Problémový dějepis
Historik Stehlík míní, že chyba může být i ve výchově: "Studenti středních škol se učí mnoho hodin o starém Egyptu, avšak důležitým etapám novodobé historie vlasti jsou věnovány jen čtyři hodiny," říká.
Ale i samy dějiny mohou být přítěží. "Pro Čechy je typické, že nemají leckdy své hrdiny v lásce. Jejich postoje totiž chápou jako němou výčitku vůči vlastnímu chování, kdy často vyniká česká malost i nedostatky lidí, kteří nenalezli odvahu se totalitě vzepřít," říká.
A dodává: "Z fleku mohu uvést sto jmen, která většině Čechů nic neřeknou, a přitom jsou jejich životní příběhy na natočení celovečerních filmů."
Třeba je však natočí v Anglii, jako o Bryksovi...


Čeští váleční hrdinové? Kdo to je?
5. května 2005
Když musel český hrdina letec Josef Bryks smolit vlastní životopis v komunistickém lágru, napsal: "Za dobro a obětavost pro člověka jsem už devět let v žaláři a zklamání jsem se dožil v přílišném přeceňování české duše!" Před šedesáti lety končila válka. Mnozí Češi však skončili ve vězení.


Promítlo se do jeho slov zklamání z toho, jak si tehdejší Československo vážilo jeho a dalších hrdinů? Vždyť to nebylo tak dávno, co o něm Angličané natočili film...
A nyní mu dozorci dokonce zakazují posílat dopisy a peníze své rodině... Jenže ani dnes, patnáct let po pádu komunismu, o něm veřejnost příliš neví.
"V každém státě by to byl národní hrdina... normálním státě," říká o Bryksovi historik Jiří Rajlich, který připomíná, že čtyřicetiletá vláda komunistů, která mnohé lidi odsoudila k zapomnění, se nedá jen tak rychle překonat.
"Žádný národ (snad kromě Sovětského svazu) se nechoval k lidem, bez nichž by nepřežil, tak krutě jako Češi ke svým hrdinům. I Poláci či Maďaři je ctili víc. Češi byli naopak popravováni a žalářováni – ať již to byli odbojáři, kteří sympatizovali s Londýnem, či naopak s Moskvou," připomíná historik Eduard Stehlík.
Českoslovenští komunisté totiž pronásledovali všechny, kteří byli odvážní, měli vlastní názory či jen chuť bojovat. Ovšem dodnes jsou patrné rozdíly v přístupu k veteránům u nás a například v Anglii.


Veterán jako veterán?
V Anglii jsou takzvané dny veteránů, kdy si lidé dávají do klopy vlčí máky. "Veteráni jsou tam v úctě, neřeší se, jestli bojovali na té či oné straně a jestli měli či neměli zrádce. Každá rodina měla někoho ve válce a je to součástí rodinných historií. U nás ve druhé světové válce bojovaly jen desítky tisíc lidí, naše historie byla prostě jiná," připomíná Rajlich.
Ale je jiná i současnost. V Anglii je naprostou samozřejmostí, že rodiny veteránů jsou zabezpečené. "Existuje řada nadací, fondů a dokonce i speciální odbor na ministerstvu obrany. Veteráni mají svou organizaci, jejími patrony jsou někdy i členové královského rodu," připomíná Rajlich.
"Pamatuji se na naše veterány, kteří v roce 1990 navštívili Británii a zdravily je tam i malé děti. U nás si o něčem takovém můžeme nechat jen zdát," říká historik Zdeněk Vališ. A připomíná, že penzion pro válečné hrdiny je v Česku dnes jediný. Je v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
"Snažíme se situaci zlepšovat, víme, že veteráni tu nebudou věčně. Nový dům pro veterány bude otevřen v květnu v Karlových Varech. Připravuje se i další soukromé zařízení v Ostravě," říká Andrej Čírtek, tiskový mluvčí ministra obrany.


Problémový dějepis
Historik Stehlík míní, že chyba může být i ve výchově: "Studenti středních škol se učí mnoho hodin o starém Egyptu, avšak důležitým etapám novodobé historie vlasti jsou věnovány jen čtyři hodiny," říká.
Ale i samy dějiny mohou být přítěží. "Pro Čechy je typické, že nemají leckdy své hrdiny v lásce. Jejich postoje totiž chápou jako němou výčitku vůči vlastnímu chování, kdy často vyniká česká malost i nedostatky lidí, kteří nenalezli odvahu se totalitě vzepřít," říká.
A dodává: "Z fleku mohu uvést sto jmen, která většině Čechů nic neřeknou, a přitom jsou jejich životní příběhy na natočení celovečerních filmů."
Třeba je však natočí v Anglii, jako o Bryksovi...

0 hlasů

Hmm v tom článku je jedna velká pravda. Jak mají mladí vědět o nějakých hrdinech z druhé světové války, když se o tom ve škole skoro neučí?? Já sám sem s tím měl dost problém, protože mě prostě starý Egypt vůbec nebavil a dstával sem pořád 3 nebo 4, a když přišla první a Druhá světová válka (obě za jeden měsíc zkrámované), najednou sem dostal tři jedničky po sobě a ta čůza učitelská mě furt obviňovala, že podvádim. Pak si mě vytáhla k tabuli, zase za jedna a ona mě vytepala že se učim kraviny a proč sem se neučil předtim
Newim jestli to je tim, že ty učitelky měli komunistickou průpravu a tím pádem se o WWII nechtěli moc bavit, ale pravda je, že o období

PO drhé válce se neučí vůbec (únor 1948, srpen 1968)

0 hlasů

......2005

Učitel dějepisu, který odmítá žáky seznamovat s poúnorovým vývojem dnes, velmi pravděpodobně servilně svým žákům v dějepise papouškoval komunistické žvásty o zlých imperialistech a lidumilných sovětských bolševicích.
Komunisté se před Listopadem na nové poměry připravili velmi svědomitě. Svou "demokratičnost" prokázali tím, že zajistili zákon o zákazu politických stran na pracovištích, včetně škol. Věděli, že jejich stranické organizace budou neoficiálně fakticky fungovat dál a ovlivňovat konkursy na vedoucí místa. Ustavením vysokoškolských senátů zajistili svou nadvládu na "věčné časy", protože není síly, která by je mohla přehlasovat. V policii též zůstalo mnoho jejich pohrobků, jak ukázal poslušný výkon Grebeníčkova pokynu na Letné.
Pokud se ve školách nezačne co nejdříve v dostatečné míře hlásat pravda o komunistické diktatuře a jejích zločinech zejména v bývalém Sovětském svazu, obětí levičácké propagandy bude přibývat. Se všemi ztoho vyplývajícími důsled

nooooo a mame tu rok 2018......... uteklo 13 let ..........

+++O událostech před 80 lety mají povědomí ale jen dvě pětiny /40%/ mladých od 18 do 34 let. O únorovém převratu 1948 ví zhruba polovina /50%/této věkové skupiny. Jen o málo větší podíl ví o okamžicích roku 1968.++

0 hlasů

aleeee . . . o toto se prave postarali soudruzi polistopadovem obdobi - a vlajkova lod byla prave CSSD

oblbovakem - 2003 - Buzková má plán, jak reformovat školství

Hlavním cílem čtyřleté práce ministerstva je podle Buzkové změna obsahu výuky podle potřeb moderní společnosti. To se skrývá za termínem "kurikulární reforma", která se prý začala už v roce 2000. Klíčem k jejímu úspěchu jsou takzvané "rámcové programy" - obecná pravidla, která určují pouze směr výuky. Konkrétní obsah by si měly určit školy samy s ohledem na zájem žáků, kvalifikaci učitelů a potřeby svého regionu.

noooo a tak se prave z uciva vypoustelo vse o komunistech a soudruhovi ................

0 hlasů

Vypatlané čehuúnské havlistické kebule nevědí, kdy se z otroků a nevolníků habsburského tyrana staly OBČANÉ nezávislé republiky, zato ale dobře vědí, že chtějí howno dělat a brát těžké lováče….zdegenerovaná a vylízaná generace, přesně jako jejich velký vzor - vrah, gauner, ožrala, feťák, úchylné prase a netáhlo Vendelín Bombardér....:)

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov