Nový pokus. Policie žádá tresty za tuneláž fondu dětí
10.03.2009 10:30 Exkluzivně
Policisté se opět snaží pohnat na lavici obžalovaných likvidátora Fondu dětí a mládeže, který rozprodával svazácké nemovitosti pod cenou. Je to už druhý pokus o potrestaní jedné z nejprůhlednějších tuneláží státního majetku.
Ten ping-pong hrají vyšetřovatelé se soudci už takřka dva roky. Poprvé podali státní zástupci žalobu v kauze Fondu dětí a mládeže v lednu 2007. Pražský městský soud tehdy vrátil případ k došetření. Policisté nyní dospěli k závěru, že trestní spis je už úplný. „Právě jsme poslali spis s návrhem na podání obžaloby na státní zastupitelství," prozradila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí vyšetřovatelů Eva Miklíková.
ČTĚTE TAKÉ: Soudy vracejí státu svazácký majetek
Soud vrací případ tunelu ve fondu dětí
Policie obvinila bývalého správce mládežnického fondu Pavla Žáka za porušení povinností při správě cizího majetku. Pokud by jej soudní senát uznal vinným, hrozí mu až osm let vězení.
Obviněný likvidátor...
Likvidátor Žák nastoupil do fondu v roce 2000 a měl se postarat o rozprodej nemovitostí a pozemků, které na majetkovém soupisu fondu zbyly po předchozím sedmiletém neúspěšném hospodaření instituce. Místo toho ale zbylý majetek prodal pod cenou.
Fond dětí v datech |
1991-1992 Vzniká komise pro majetek bývalého Socialistického svazu mládeže. Nemovitosti a pozemky měly v té době hodnotu dvě miliardy korun.
1993 Vzniká Fond dětí a majetku, který má spravovat majetek a výtěžky z něj distribuovat dětským organizacím.
2000 Sněmovna rozhodla o zrušení Fondu dětí a majetku. Instituce byla nefunkční a prohospodařila polovinu majetku. Likvidátorem jmění byl ustanoven Pavel Žák, který měl nemovitosti prodat do roku 2004. Kvůli neprůhledným praktikám byl však odvolán.
2004 Policie začíná vyšetřovat, kdo je zodpovědný za čtvrtmiliardovou škodu z prodeje majetku.
2006 Policie stíhá tři muže: Petra Kučeru, Pavla Žáka a Ondřeje Hanáka. Soud spis vrátil policii k došetření. |
Podle prvního obvinění převedl do soukromých rukou minimálně šestatřicet nemovitostí, jejichž prodej vykazoval znaky trestného činu. Soudní znalci odhadli, že šlo o majetek v hodnotě 253 milionů korun. Pavel Žák však pozemky a budovy prodal za 37 milionů korun. A to ještě firmám, které vznikly jen pár dní před samotným prodejem. Na seznamu pochybně rozprodaných nemovitostí se ocitly i lukrativní položky: činžovní dům v pražských Vršovicích, hotel Emauzy v Dobré vodě na Českobudějovicku, dům na náměstí ve Znojmě, budova na pěší zóně v Teplicích či dům dětí ve Svitavách.
... a nejmenovaní organizátoři
Ministerstvo financí se pokouší soudní cestou dosáhnout navrácení odprodaných domů. V civilních sporech zatím slaví úspěchy: samotné prodeje byly po formální stránce natolik zpackané, že soudy zatím většinu napadených transakcí zrušily.
Trestní linie kauzy nicméně stále naráží. Totiž: původně vyšetřovatelé obvinili i šéfa společnosti spjaté s fondem dětí Petra Kučeru a právníka Ondřeje Hanáka, který rozprodej připravoval. Nakonec však žalobci jejich stíhání zastavili a jediným obviněným zůstává Pavel Žák, jehož později považovali i politici (kteří se podíleli na jeho dosazení) za loutku vedenou neznámými organizátory tuneláže.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.