Dluhové pasti
Lidská práva v Česku? Největším problémem jsou exekuce

26.07.2018 18:08

V Česku se zatím nedaří řešit problémy s předlužením a dluhovými pastmi. Legislativa ke zlepšení stavu chybí. Pravidla tak korigují spíš soudy. Jen pomalu se rozvíjí systematické vzdělávání k posílení právní a finanční gramotnosti. Uvádí to výroční zpráva o stavu lidských práv v Česku za rok 2017

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Honza Hloupý (3 hlasy) 26.07.2018 18:59

    Stav exekucí a řádění exekuční mafie je problém, o tom žádná, ale jak...

  • karel ledvinka (2 hlasy) 26.07.2018 20:31

    máme právo na čistý vzduch,alespoň podobné jako je v usa?proč tedy...

  • František Mach (2 hlasy) 26.07.2018 22:04

    Lidská práva u nás platí jen pro bohaté a mocné s podporou politiků...

  • Pavel Jansa (1 hlas) 26.07.2018 22:03

    to sice neexistuje, ale: máš-li na hřbetu 1-3 exekuce, jsi prakticky...

  • tyden tyden (1 hlas) 26.07.2018 21:03

    pro drzhubne si jezdil do Skodovmy socan Mladek osobne :-))))

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

co to tu zase p l a c a t e ????? EXEKUTORI v ceske republice je JEN a JEN zase AKTIVITA soudruhu-pratel z CSSD

Do roku 2001 upravoval (a dosud upravuje) výkon rozhodnutí po procesní stránce zák. č. 99/1963Sb., občanský soudní řád (OSŘ), v části šesté § 251 a násl. V rámci každého okresního soudu fungoval určitý počet soudních vykonavatelů, placených státem, kteří vykonávali část státní moci, neboť výkon rozhodnutí je výkonem státní moci.

!!! Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) !!!

Stále se hovořilo o tom, že vymáhání práva je neefektivní, že jsou soudní vykonavatelé pomalí a určitě také bylo třeba vymyslet nějaký byznys. A tak menšinová vláda ČSSD na návrh ministra spravedlnosti Bureše předložila zákon, přijatý jako zákon č. 120/2001Sb, Exekutorský řád. V rámci tohoto zákona přenesl tehdy stát část výkonu státní moci na soukromé podnikatelské subjekty, a to prakticky bez jakékoli zpětné kontroly a tvrdých trestů za excesy.

A i zde platí: „Co zaseješ, tak sklidíš.“ Sklidili hlavně slušní občané, protože gauneři si vždycky najdou cestu, jak zákony obejít, a u nás to platí několikanásobně........

Dopravní podnik si bez soutěže najal na vymáhání pohledávek čtyři právníky. Mezi nimi i Romana Ambrože, dvorního advokáta a přítele prezidentova kancléře Vratislava Mynáře.

Vymáhání pohledávek černých pasažérů bylo před lety lukrativním byznysem – z několikastovkové pokuty za jízdenku se konečná suma vyšplhala kvůli tučným náhradám pro advokáty na desetitisícové částky, často došlo i na exekuce majetku.

Z této neetické praxe profitovala společnost Tessile Ditta, která pokuty pro pražský Dopravní podnik (DPP) bez výběrového řízení vymáhala do doby, než soud vyplácení vysokých náhrad zakázal. Tuto společnost a další na ní navázané vymahačské firmy tehdy zastupoval brněnský právník Roman Ambrož – přítel a dvorní advokát prezidentova kancléře Vratislava Mynáře.

najal pražský Dopravní podnik na vymáhání pokut právě tohoto advokáta. Zakázku získal Roman Ambrož bez výběrového řízení na dobu pět let. Spolu s ním budou pokuty vymáhat ještě další tři advokáti – Martin Zikmund, který vymáhal pokuty pro plzeňský dopravní podnik, Stanislav Bodlák a sdružení advokátů KGS Legal.

Spřátelené vymahačské firmy si k původnímu dluhu pak připočítávaly náhrady v řádu tisíců korun. Pro konkrétnější představu může posloužit ukázkový příběh pasažéra, který byl pět krát chycen bez jízdenky za 18 Kč. Ke každé z nich byla připočtena pokuta 1000 Kč, a následně si soukromá firma naúčtovala ke každé z daných pokut výdaje kolem sedm tisíc Kč. V případě jediného černého pasažéra tak inkasovala přes 37 tisíc korun. Řada dlužníků navíc mnohdy kvůli navýšení dluhu skončila v exekuci, takže sumy inkasované soukromými společnostmi mohly být v důsledku ještě mnohonásobně vyšší.

Vzhledem k tomu, že DPP odprodával Tessile Ditta ročně pohledávky za zhruba 60 milionů korun, mohlo jít v konečném důsledku o částky v řádu miliard...........



0 hlasů

Lidská práva u nás platí jen pro bohaté a mocné s podporou
politiků ostatní mají jen jedno právo, makat, aby se šlechta měla dobře.

2 hlasy

máme právo na čistý vzduch,alespoň podobné jako je v usa?proč tedy tato nebo už i minulá vláda nesoudí německé automobilky o podíl ve Škodovce a ve volkswagenu a porchsi?jak je vidět,je ve vládě moc pitomých semitů židů,kteří k tomu nemají vztah.ale nesoudí se rádi,a hlavně s náckama?a ombudsmanka NIC.moje děti dostanou astma.dejte tam pár Slovanů,Čechů,co dělali ve Škodovce.ta je skoro národní poklad.proto asi semiti židi nesoudí.nenávidí bílé tradice.

2 hlasy

pro drzhubne si jezdil do Skodovmy socan Mladek osobne :-))))

1 hlas

Stav exekucí a řádění exekuční mafie je problém, o tom žádná, ale jak to souvisí s lidskými právy? Existuje snad nějaké "lidské právo" nesplácet dluhy?

3 hlasy

Někdy to souvisí s analfabete v taláru a křivosoudem.Ten můj analfabet neuměl přečíst slovo přeplatek a sumu.
Lidská práva+soudnictví - YouTube.com - justiční nepravosti.

0 hlasů

to sice neexistuje, ale: máš-li na hřbetu 1-3 exekuce, jsi prakticky nezaměstnatelnej, bo se s tím za prvý nikdo nechce babrat, a za druhý i proto, že nemůžeš používat účet a tak ti nemaj kam posílat plat (vynucujou si účet i když na to nemaj právo a jiný metody platby odmítaj)

takže ve finále nemáš čím a jak splácet, protože se nedostaneš k možnosti ani začít... (a brigáda za čtyřku čistýho na to ani nejde použít)

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov