Premiér Jan Fischer se rozhodl, že za eurokomisaře chce exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. Politické strany se dosud nemohly dohodnout na tom, kdo by měl významný post v Bruselu obsadit, Fischer si proto vybral kandidáta sám. Informují o tom Lidové noviny.
Případná kandidatura ministra průmyslu a obchodu z první poloviny 90. let a stávajícího šéfa firmy Goldman Sachs pro střední Evropu by přitom nevadila ani velké části politiků. Ve funkci eurokomisaře by si Dlouhého uměli představit představitelé ODS, TOP 09 a komunistů.
Proti budou socialisté. "Vladimír Dlouhý se jako ministr zásadním způsobem podílel na rozvratu českého průmyslu a jeho výprodeji podivným podnikatelským skupinám. Tento člověk po sobě zanechal trosky českého průmyslu, který musely dávat dohromady až vlády ČSSD, a proto nemá nejmenší morální právo aspirovat na jakoukoliv veřejnou funkci," reagoval předseda ČSSD Jří Paroubek.
Fischerův kabinet už údajně s Dlouhým o takové možnosti jedná. Exministr nebyl k zastižení. "Nic o tom nevím, nemohu to potvrdit ani vyvrátit, byť tento typ odpovědi nemám rád," řekl Lidovým novinám mluvčí vlády Roman Prorok.
PSALI JSME: ODS chce za eurokomisaře Vondru, nechápe výtky ČSSD
Švejnar odmítl kandidaturu lidovců na eurokomisaře
Kandidáti na eurokomisaře se utkali v "soutěži krásy"
Případná nominace Vladimíra Dlouhého, který pro stát naposledy pracoval coby člen Národní ekonomické rady (NERV), by řešila přetrvávající spor především mezi ODS a ČSSD. První navrhují Alexandra Vondru, druzí stávajícího eurokomisaře Vladimíra Špidlu.
Dohoda na společném kandidátovi se mezi nimi zdá takřka vyloučená. Fischer už minulý týden potvrdil, že pokud si strany nevyberou, zvolí jeho vláda sama. Z jeho slov se zdálo, že by favoritem mohl být Špidla. Už tehdy ale premiér podotkl, že vláda může přijít "s divokou kartou, se svým kandidátem".
Langer: Má na to
"Je to pro mne překvapení, ale ostudu by nám pan Dlouhý neudělal. Je to osobnost, která na to má. Jen je otázkou, zda by víc hájil zájmy České republiky, nebo spíš privátních firem," konstatoval místopředseda ODS Ivan Langer.
Za odborníka považují kandidáta i komunisté. "Vladimír Dlouhý jako bývalý ministr je člověk, který se v zahraniční politice i ekonomice vyzná. Pokud by šlo třeba o energetiku, byl by vhodným kandidátem," míní šéf KSČM Vojtěch Filip.
Za velmi dobrý výběr člověka s velmi dobrými odbornými i politickými předpoklady označil variantu Dlouhý i lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Profil Vladimíra Dlouhého |
Datum narození: 31. července 1953 Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze; Katolická univerzita v belgické Lovani; studium na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Současná činnost: poradce americké investiční banky Goldman Sachs. Od letošního ledna do září byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Politická kariéra: místopředseda vlády ČSFR (prosinec 1989 - červen 1990); poslanec Federálního shromáždění ČSFR (červen 1990 - červen 1992); ekonomický ministr vlády ČSFR (červen 1990 - červenec 1992); ministr průmyslu a obchodu ČR (říjen 1992 - červen 1997); člen Poslanecké sněmovny za ODA (červen 1996 - červen 1997). Členství v politických stranách: člen Komunistické strany Československa (1977 - prosinec 1989); člen Občanské demokratické aliance (březen 1991 - únor 1998); místopředseda ODA (březen - říjen 1992 a leden 1993 - listopad 1997). Předchozí činnost: pedagog na Vysoké škole ekonomické v Praze (1977-1983); vědecký pracovník, později zástupce ředitele Prognostického ústavu Československé akademie věd v Praze (1984-1989). Rodina: podruhé ženatý, má dvě děti. |
Ilustrační foto: archiv Týdne