Co chce Úsvit
Okamura: Bohatí ať si na důchod naspoří, chudým ho dá stát
11.09.2013 19:00 Rozhovor
Senátor a "vůdce" hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura se příliš jasně ještě k programu své partaje nevyjádřil. Otázky obvykle odbyl slovy, že hnutí usiluje o přímou demokracii. Jak tedy bude ve sněmovně v případě úspěchu ve volbách hlasovat o věcech, které na pořad jednání přijdou? Okamura to nastínil v e-mailovém rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Anketa:
Chystáte se jít k říjnovým volbám?
-
Ano. A dost se těším. 76 %
-
Ne, zbytečnost. 13 %
-
Zatím nevím. 11 %
Které politické strany z těch, které se podle prognóz dostanou do sněmovny, jsou pro vaše hnutí přijatelné pro utvoření povolební koalice?
My nemáme ambice tvořit koalice - nejdeme do vlády. Pouze podpoříme takovou koalici, která nám pomůže prohlasovat zákon o referendu - aby občané mohli v případě zájmu navrhovat, upravovat či rušit zákony nebo odvolat politika, který zklame.
Pokud získáte dost hlasů a dostanete se do sněmovny, vzdáte se mandátu senátora?
Ano.
Co říkáte na druhý pilíř, který zavedla Nečasova vláda v důchodovém systému?
Druhý pilíř je absolutní nesmysl, který měl pouze vyvést veřejné peníze soukromým firmám. Jen šílenec mohl přijít s nápadem reformovat důchody tím, že část peněz od těch nejbohatších vyvede ze solidárního systému do soukromého. Tím by se přece krize průběžného důchodového systému ještě prohloubila. Na začátku července zveřejnil rakouský týdeník Profil analýzu, která jasně ukázala, že tento systém je naprosto nefunkční a diletantský.
Jak byste problém důchodového systému vyřešil?
Je třeba stabilizovat státní financování důchodů, a to posílením příjmů a změnou pravidel pro vyplácení - tj. změna ze zásluhovosti na princip solidární. Bohatí si na penzi mohou přispívat v komerčním připojištění nebo ještě lépe vhodnými investicemi. Stát by měl pak těm, kteří sami nezvládnou se zabezpečit na stáří zajistit rozumný paušál, který jim zajistí důstojný život.
Měla by se podle vás změnit sazba DPH na potraviny?
Měli bychom se dostat s DPH na úroveň vyspělých zemí - Japonsko, USA, Švýcarsko mají 5 až 8 procent. Náš stát má dostatečné příjmy, problém je v tom, že politici a jejich kmotři peníze rozkrádají nebo neúčelně využívají.
Jste pro, aby si pacienti platili ve zdravotnictví nadstandardní zdravotní péči?
Standard musí být maximální kvalitní péče - a tu podle ústavy máme bezplatnou, placenou prostřednictvím pojištění. Takže tady odmítáme jakoukoliv diskusi o nadstandardu, péče musí být vždy v nejlepší dostupné míře. Takže nadstandard ano, ale nikoliv z hlediska kvality péče, ale třeba z hlediska televize na pokoji či vlastní koupelny.
Chcete zachovat tzv. regulační poplatky ve zdravotnictví?
Minimálně důchodcům, dětem a maminkám s malými dětmi zrušit.
Měla se podle vás v ČR zavést povinná předškolní výchova po dobu jednoho roku, jak navrhovala ČSSD?
Určitě.
Na webu hnutí uvádíte, že chcete vyrovnaný rozpočet po vzoru Švýcarska. Kde by se mělo šetřit?
Všude. Od rána do večera - jiná odpověď neexistuje. Nonstop musíme koukat politikům a úředníkům na prsty a vážit, za co peníze vydávají. Proto prosazujeme přímou demokracii, tedy zákon o referendu, přímou volbu a odvolatelnost politiků a hmotnou a trestní odpovědnost politiků, exekutivy, soudců a státních zástupců.
Jste pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín?
Ne. Jsem pro dlouhodobé budování energetické (ale i potravinové) soběstačnosti ČR, regionů, obcí a kde to jde, tak i domácností. Dostavba Temelína znamená, že na půl století se nám zabetonují vysoké ceny energie. Když naopak investujeme do toho, aby lidé byli energeticky soběstační, tak mohou mít elektřinu i zdarma nebo v rámci obce za minimum. Lidé se doufám nenechají ohloupit energetickou lobby.
Chcete zavést progresivní zdanění?
V čase krize jsem pro, abychom my, co máme vyšší příjem, byli solidární, takže celkově prosazujeme snížení daní například u sazby DPH a spotřební daně u pohonných hmot, avšak v případě daně z příjmu v čase krize jsem pro mírné solidární progresivní zdanění. Je tomu tak v mnoha nejvyspělejších zemích světa, není to nic nového. Ono totiž tisíc korun, které vezmeme lidem s nejnižším příjmem, bolí a znamená citelný pokles životní úrovně. Když bohatšímu vezmeme 10 tisíc, tak to ani nezaregistruje. Na jídlo a bydlení mu zbyde - zatímco chudým často ne.
Jak hodláte zajistit, aby se sociální dávky přestaly zneužívat?
Jednoduše - vyplácet velmi selektivně jen těm, kdo si nemohou pomoci sami. Když přijde na pracák dvacetiletý klacek, tak ho úřad má rovnou poslat na stavbu nebo do nejbližšího fastfoodu - tam a i jinde berou téměř neustále a práce je často i s bydlením. Za prací takový člověk může dojíždět i do jiného města. A když práce opravdu v regionu není, tak je třeba, abychom ji tam vytvořili - což taky není problém - každý starosta vám odvypráví, co je všude třeba opravit a vybudovat. Jen je třeba na to přesunout peníze. Nedotovat golfová hřiště, ale smysluplné projekty.
Měli by nezaměstnaní lidé podle vašeho mínění vykonávat veřejně prospěšné práce nebo pomáhat v domácnostech, jak navrhuje ČSSD?
Ne - měli by dostat dobrou regulérní práci. Veřejně prospěšné práce naopak regulérní místa ubírají - starostové v obcích odmítají zaměstnávat lidi natrvalo, protože je levnější brát nezaměstnané. Jenže lidé nejsou přece otroci. Když práci, tak za řádnou, slušnou mzdu.
Chcete, aby Česká republika posílila kamerový systém v ulicích za účelem prevence kriminality, jak navrhovaly před volbami 2010 Věci veřejné?
Tohle bych nechal na jednotlivých městech. Kamerové systémy jsou už téměř všude - je pravda, že svůj efekt mají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.