Robotická pracovní síla
Práce v ČR je jednou z nejvíce ohrožených automatizací

08.02.2018 19:10

Do roku 2035 mohou automatizované systémy nahradit až 30 procent lidské pracovní síly, u osob s nízkým vzděláním to pak může být až ve 44 procentech případů. Odhaduje to globální poradenská síť PricewaterhouseCoopers (PwC), která tento týden zveřejnila studii dopadů automatizace na trh práce ve 29 vyspělých zemích. Pracovní síla v České republice je podle této studie čtvrtou nejohroženější.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Ta kritéria "míry ohrožení automatizací" se asi opírá o počet míst dle oborů. Osobně mám však mzdové náklady práce za docela podstatné kritérium ohledně zda se tomu či onému podniku automatizace vyplatí. Jakože když například u pouličních trafik automat provozně stojí každý měsíc včetně rozložených nákupních nákladů dvakrát tolik kolik taková trafika stojí s osobou v ní, tak nevyplatí, a pokud polovinu, tak vyplatí - a někdo to využívající může nabízet za levnějších cen a tím se neautomaty v tom ohledu tržně vytlačí.

A s tím aspektem mzdových nákladů jako podstatné kritérium, za současných poměrů se tu případnou plošnou automatizaci spíše nejdříve uvidí jinde a ne nějaké jako by to nutně paralélně proběhlo jak např. ve Francii tak v Česku.

Dále se má faktory kvůli kterým nutně ani u mnohé dělnické profese k plné automizaci nedojde, neboť aby se automatizace vyplatila, tak předpoklad je ve smyslu masové serióvé výroby která předpokládá stálou výrobu po dobu let i dekád - jakože člověk je přece jen stále trochu flexibilnější, tj. že například krejčí je snadno schopen šít na míru zákazníkovi ale i moderní stroj snažící se o takový výkon by byl mnohem náchylnější k poruchovosti jak by potřeboval mnoho jemných součástek i vypracovaného softwaru na rozdíl od stroje na industriální zautomatizované lince která spíše hrubá na každém úseku té masové výroby.

Co se týče toho zda ta automatizace dobrá či nikoliv, tak jak zmíněno je ta neexistence flexibility stroje docela argument proč plná automatizace spíše nedobrá neboť tím hospodářství snadno přípomínající socialismus - jakože sice rozdíl ohledně, že mnoho v regálech, ale to co tam je furt dokola to samé bez valné snahy o inovaci jak by to předpokládálo značnou investici do celého stroje na to zaměřeného. A obzvláště v zemích kde se nezaměstnané má za něco méněcenného které je potřeba odstrčit a místy možná i bez alespoň nějakého sociálního zajištění, tak by úbytek pracovních míst jistě byla poněkud pohroma - a například v Česku kde se má poněkud neflexiblní systém nabytí kvalifkace (jakože se má koukat vyučit za mlada, a mnohý podnik nezvyklý najímat dospělé osoby do vyučení), tak o to více výhradné zatížení jednoho úřadu s eventuální nutností rekvalifikace možná i desítek tisíce osob bez jediné nabídky od podniků na vzatí do vyučení.

Na druhou stranu ale zefektivnění pracovních procesů jistě může mít nejednu výhodu - jakože málokdo si asi stěžuje například na to, že se má pračky kterými se nemusí věnovat čas ručnímu praní oblečení, a ten čas se dá vynaložit na něco jiného. A nápodobně klesající počet například dělnických míst nutně neznamená, že by se nenašlo uplatnění v něčem jiném.

0 hlasů

Máte mnohdy pravdu, jindy ne, ale proboha vy jste Yoda? (pokud jste starší ročník, je to postava ze Star Wars, která se vyjadřuje v opačném slovosledu) Takovýhle slovosled jsem naposledy viděl v nějaké příručce z 20. let 20. století. Upřímná rada, pokud chcete, aby váš komentář někdo četl celý a než jen první dvě věty, zvažte modernější literární styl.

0 hlasů

Nepoučitelní doomsayeři, v tomto případě ludditi. Jejich vize dotažená do konce by znamenala, že bychom se pořád potulovali po stepi a jedli jen to, co bychom našli povalovat se. Už výroba primitivní zbraně by znamenala zefektivnění činnosti a tím pokrok, proti kterému dotyční tak brojí. Dnes ve skutečné materiální výrobě pracuje zlomek pracovníků a stejně všichni brečí, že nejsou lidi.

"Před automatizací loni varoval i prezident Světové banky (SB) Jim Yong Kim, podle kterého se civilizace v tomto ohledu řítí do vážných problémů" - zářný příklad. Buď to myslí vážně, pak je to fachidiot nebo sleduje nějaké podivné cíle.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov