Katastrofa v Atlantiku
Piloti airbusu Air France prý udělali fatální chyby
29.07.2011 15:28
Ignorovali varování, nedbali na rutinní postupy... Na řadu chyb pilotů upozorňuje dnes zveřejněná zpráva francouzských vyšetřovatelů o předloňském pádu francouzského airbusu do Atlantiku cestou z Ria de Janeiro do Paříže. Při neštěstí zahynulo všech 228 lidí na palubě. Příbuzní obětí kritizují, že analýzu ovlivnily ekonomické zájmy.
Ke katastrofě letadla vedly chyby pilotů, jsou přesvědčeni experti francouzského Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod (BEA). Letecká společnost Air France výtky vůči svým pilotům odmítla. Alarmní informace přístrojů prý byly zavádějící a piloty zmátly.
Ve zprávě se uvádí, že piloti nesprávně reagovali na dva hlavní momenty posledních minut letu: na ztrátu indikátorů rychlosti v důsledku jejich zamrznutí, na kterou nebyli cvičeni, a na varování před pádem stroje.
Letadlo v té chvíli ručně pilotoval dvaatřicetiletý druhý pilot. Automatický pilot se totiž po ztrátě indikátorů rychlosti vypnul. Ve zprávě se podotýká, že piloti nebyli cvičeni na situaci, kdy rychloměry za letu ve velké výšce zamrznou.
Vyšetřovatelé také zdůraznili, že v kokpitu nebyly při odchodu kapitána ke krátkému odpočinku výslovně rozděleny úkoly mezi zbývající dva piloty. Uvedli také, že posádka pasažérům v posledních minutách letu nic neoznámila. Letadlo dopadlo na hladinu oceánu rychlostí
Zpráva obsahuje deset nových bezpečnostních doporučení včetně důkladnějšího tréninku manuálního řízení stroje za letu ve velkých výškách.
Zpráva, která ještě není konečná, se zakládá na prozkoumání záznamníků letu, takzvaných černých skříněk, které byly letos na jaře vyzvednuty z Atlantiku z hloubky
Současně byly z vraku stroje vyzvednuty ostatky 104 obětí. Dalších asi 50 bylo vyzvednuto z hladiny oceánu hned po katastrofě, která se stala 1. června 2009. Těla zbývajících obětí zůstávají na dně Atlantiku. Bylo to nejhorší neštěstí v dějinách francouzského letectví.
Havarovaný stroj Airbus A330 patřil společnosti Air France. Společnost na dnešní zprávu okamžitě reagovala zdůrazněním profesionálnosti pilotů a zpochybněním spolehlivosti varování před pádem. Tento indikátor se podle ní opakovaně aktivoval a vypínal, což prý silně přispělo k potížím, které měli piloti s analyzováním situace.
O konkrétní odpovědnosti jednotlivých aktérů neštěstí musejí po zveřejnění konečné zprávy rozhodnout soudy. Na Air France a na výrobce stroje společnost Airbus už byly podány žaloby pro neúmyslné zabití.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.