Vyšetřování pařížských útoků. Zatčeno už 14 mohamedánů

Zahraničí
15. 11. 2015 06:50
Hledaný Salah Abdeslam.
Hledaný Salah Abdeslam.

Francouzští vyšetřovatelé zjistili totožnost prvních tří z atentátníků, kteří v pátek v Paříži při koordinovaných útocích na několika místech zabili 129 lidí. Nejméně tři ze sedmi mrtvých atentátníků jsou Francouzi a po jednom údajně uprchlém komplicovi úřady vyhlásily pátrání. V reakci na krveprolití jsou projevy sounáležitosti s Francií ve světě prakticky všudypřítomné. V Evropské unii i pod vlivem masakru pokračují polemiky ohledně přijímání uprchlíků.

K největšímu teroristickému útoku spáchanému v Evropě od atentátů na vlaky v Madridu, kde zemřely bezmála dvě stovky lidí, se přihlásilo hnutí Islámský stát. Obětí mohlo být i více, protože tři sebevražední atentátníci, kteří se odpálili na relativně odlehlém místě, chtěli podle francouzského ministra sportu Thierryho Braillarda původně proniknout až na stadion Stade de France, kde přátelskému utkání mezi Francií a Německem přihlíželi i prezident François Hollande a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Hollande již v pátek vyhlásil v zemi výjimečný stav a úřady zpřísnily bezpečnostní opatření. Hollande vyjádřil přání prodloužit výjimečný stav na tři měsíce, což by ale musel schválit parlament.

Francouzský policista při zásahu v Paříži.

Vyšetřování útoků běží na plné obrátky. Zatčeno už bylo 14 podezřelých: sedm lidí z okolí identifikovaného atentátníka ve Francii, dalších sedm v Belgii.

Podle belgické prokuratury jsou nejméně dva ze sedmi atentátníků Francouzi, kteří žili v Bruselu. Jako první byl identifikován 29letý Francouz Omar Ismail Mostefai z pařížského předměstí Courcouronnes, a to podle prstu, nalezeném v koncertní hale Bataclan, kde sebevražední atentátníci o pátečním večeru zabili nejvíce lidí.

Francouzská policie rovněž vyhlásila pátrání po podezřelém Salahu Abdeslamovi, narozeném roku 1989 v Bruselu. Podle médií jde o jednoho ze tří z francouzských bratrů pocházejících z Bruselu. Jeden z nich zemřel při atentátu a další byl propuštěn po výslechu.


Policejní zdroj řekl, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Kolik jich bylo, není jasné. Policie předpokládá, že útočili ve třech skupinách a že jedné se možná podařilo uprchnout.

Bruselská radnice v barvách francouzské vlajky. Náměstí Grand Place, Belgie, Brusel.

Sleduje se hlavně stopa vedoucí do Belgie, kde byla vypůjčena dvě auta atentátníků, která policie mezitím vypátrala. V jednom z nich zůstaly tři automatické pušky, pět plných a 11 prázdných zásobníků. Použila je zřejmě skupina, která v pátek střílela do hostů v kavárnách a restauracích. Atentátníci pak možná utekli do Belgie.

Na bruselském předměstí Molenbeek bylo podle starostky Françoise Schepmansové zadrženo pět lidí. Jeden z nich je bratr muže, který vypůjčil auto, které atentátníci nechali před Bataclanem.

Na stadionu Stade de France se našel poblíž těla jednoho z atentátníků syrský pas, asi falešný. Prokazoval se jím muž, který se 3. října zaregistroval mezi uprchlíky na jednom z řeckých ostrovů a který 7. října požádal o azyl v Srbsku.

Policejní pátrání v souvislosti teroristickým útokem v Paříži. Belgie, Brusel.

"Ten, kdo je zodpovědný za útoky v Paříži... je zločinec, a ne uprchlík nebo žadatel o azyl," řekl Jean-Claude Juncker. Země Evropské unie by podle šéfa Evropské komise v reakci na útoky v Paříži neměly začít odmítat uprchlíky.

Český premiér vyjádřil nad Junckerovým přístupem zklamání. Česko musí pomáhat lidem v nouzi, ale musí zároveň myslet i na svou bezpečnost, prohlásil v České televizi Bohuslav Sobotka.

Polsko už v sobotu dalo ústy svého designovaného ministra pro evropské záležitosti Konrada Szymańského najevo, že po útocích nevidí politickou možnost, jak splnit rozhodnutí EU o rozdělení uprchlíků podle kvót. Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že útoky v Paříži potvrdily "obrovská bezpečnostní rizika" spjatá s migrací.

Belgická policie střeží bruselské ulice.

Papež František jako svatokrádež odsoudil používání božího jména k ospravedlňování násilí a nenávisti. "Cesta násilí a nenávisti neřeší problémy lidstva a používání božího jména k ospravedlňování této cesty je svatokrádeží," zdůraznil za aplausu tisíců poutníků na svatopetrském náměstí v Římě.

Podle francouzského politologa Thibaulta Muzerguese lze po útocích čekal růst evropské islamofobie, což prý hnutí IS vyhovuje. Jedním z jeho cílů je totiž vyvolat pocit, že Západ muslimům ubližuje a podpora IS je jedinou možnou obranou.

Český prezident Miloš Zeman označil útoky za odporný zločin, který prý svědčí o nadcházejících zlých časech.

DĚNÍ KOLEM TERORU VE FRANCII JSME SLEDOVALI V ON-LINE REPORTÁŽI:

 


Autor: BBC, AFP, ČTK Foto: ČTK/AP , James Arthur, Twitter

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ