Izraelská armáda propustí ze služby dva důstojníky, kteří se podíleli na úderu na konvoj WCK
05.04.2024 18:39
Izraelská armáda propustí ze služby dva důstojníky, kteří se podíleli na úderu na konvoj potravinové charity World Central Kitchen (WCK), při němž v pondělí zahynulo v Pásmu Gazy sedm pracovníků organizace. Charita toto opatření a závěry vyšetřování považuje za "důležitý krok", požaduje však důslednější změny v armádě a vznik nezávislé komise, která by útok přezkoumala. Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) dnes mezitím schválila rezoluci odsuzující Izrael za činy v Pásmu Gazy, které lze podle ní přirovnat k etnickým čistkám, nebo za použití hladu jako způsobu boje. Vyzvala též k zastavení dodávek zbraní Izraeli a k okamžitému příměří ve válce, kterou Izraelci vedou proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za říjnový teroristický útok.
Vzdušný útok na konvoj WCK byl podle armády hrubou chybou, důsledkem špatné identifikace a omylů při rozhodování. Nejmenovanými propuštěnými jsou major, který dohlížel na palebnou podporu, a plukovník, nejvýše postavený důstojník brigády, jež útok provedla. Oba podle vedení armády porušili pravidla. Armáda při vlastním vyšetřování došla k závěru, že vojáci, kteří ozbrojený dron ovládali, logo WCK ve tmě neviděli. Nejmenovaný operátor dronu si pak spletl humanitárního pracovníka s ozbrojeným členem Hamásu. Armáda dodala, že závěry vyšetřování představila zahraničním velvyslancům, novinářům i organizaci WCK, které opět vyjádřila "hlubokou soustrast".
"Vyšetřování dospělo k závěru, že incident se neměl stát. Ti, kteří úder schválili, byli přesvědčeni, že míří na ozbrojené bojovníky Hamásu, nikoli na pracovníky WCK," uvedla armáda. Podle WCK je toto vyšetřování důležitým krokem vpřed. Armáda "však nemůže věrohodně prošetřit vlastní selhání", uvedla tato mezinárodní organizace a potvrdila, že její působení v Pásmu Gazy je dál přerušené.
Za smrt polského pracovníka WCK se dnes omluvil izraelský velvyslanec v Polsku Jakov Livne. Zároveň požádal polské ministerstvo zahraničí o kontakt na rodinu zabitého Damiana Sobóla, uvedl náměstek resortu Andrzej Szejna, který velvyslanci předal protestní nótu.
V rezoluci, kterou dnes přijala Rada OSN pro lidská práva (UNHRC), se uvádí, že "je nutné vyvodit odpovědnost za porušování mezinárodního humanitárního práva a lidských práv, a ukončit tak beztrestnost". Izrael rezoluci označil za "překroucený" text. Země, které pro dokument hlasovaly, jsou znepokojené zprávami o závažném porušování lidských práv a mezinárodního práva na okupovaných palestinských územích. Je podle nich možné, že tam dochází k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti. Vyzývají také k okamžitému ukončení izraelské blokády Pásma Gazy a k otevření hraničních přechodů pro dodávky humanitární pomoci a odsuzují Izrael za "záměrné komplikování přísunu pomoci" Palestincům.
Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dnes oznámil, že Izrael ve snaze předejít humanitární krizi v Pásmu Gazy dočasně otevře hraniční přechod Erez, pro přepravu pomoci má nově sloužit i přístav v izraelském Ašdodu. Chystané kroky uvítal Bílý dům a vyzval k jejich urychlené realizaci. K rychlému a účinnému zlepšení přístupu k humanitární pomoci v Pásmu Gazy dnes izraelskou vládu opět vyzval také generální tajemník OSN António Guterres, který označil situaci na tomto území za naprosto zoufalou.
Po pozastavení činnosti WCK i další humanitární organizace uvádějí, že uvažují o podobném kroku. OSN mezitím varuje před katastrofální humanitární situací v izolovaném Pásmu Gazy. Podle odhadu některých agentur OSN by na severu této oblasti mohl do května vypuknout hladomor.
V Teheránu se dnes konal pohřeb sedmi příslušníků íránských revolučních gard, kteří v pondělí zemřeli při zřejmě izraelském útoku na budovu íránského konzulátu v Damašku. Jedním ze zabitých byl i Mohammad Rezá Zahádí, jenž velel od roku 2016 jednotkám Kuds v Sýrii a Libanonu. Šéf revolučních gard Hosejn Salámí při této příležitosti znovu pohrozil Izraeli tvrdou odvetou. Izraelská armáda ve čtvrtek připustila, že v očekávání íránského úderu posílila obranné systémy a ruší také signál GPS kvůli obraně před možnými řízenými střelami či bezpilotními prostředky.
Izraelci zahájili vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem zcela zničit Hamás po jeho útoku ze 7. října, kdy palestinští ozbrojenci povraždili v izraelském pohraničí téměř 1200 lidí a zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území. Necelou polovinu rukojmích Hamás propustil během dosud jediného dočasného příměří na konci listopadu. Podle úřadů ovládaných Hamásem přišlo od začátku války o život přes 33.000 Palestinců.
V Káhiře se o víkendu mají opět setkat setkají šéfové zpravodajských služeb Izraele, USA, Egypta a katarský premiér. Pokusí se najít cestu k uzavření dohody mezi Izraelem a Hamásem poté, co se rozhovory už řadu týdnů výrazně neposunuly. S odvoláním na své zdroje o tom informoval novinář Barak Ravid, který píše pro server Axios či stanici CNN.
1