Legendární tank
Bez námahy přelomil borovici. Sovětské legendě je 75 let

29.03.2015 18:14

Sovětský střední tank T-34 se stal jedním ze symbolů druhé světové války, jen málokterý jiný obrněnec se mu vyrovnal.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Jan Dýmal (5 hlasů) 30.03.2015 09:08

    Tak Ctrl+C a Ctrl+V jste zvládl, gratuluju, kdo by do vás řekl, že...

  • Richard Kloboučník (5 hlasů) 30.03.2015 00:12

    V článku píší:Továrny, po napadení SSSR přesunuté na Ural, navíc...

  • Král Jiří (4 hlasy) 30.03.2015 08:26

    Je třeba připomenout,že i Anglie pomáhala vyzbrojit naše vojáky,kteří...

  • Jan Dýmal (3 hlasy) 30.03.2015 09:16

    No před vaší Inteligencí" hambugrového debila se jistě skloní i...

  • Jan Dýmal (3 hlasy) 30.03.2015 09:18

    Kdyby hloupost nadnášela, jste dávno kosmonaut

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

K cemu potrebova Stalin kolove tanky, tedy takove, které shodily pasy a jely po kolech, které vyzadovaly kvalitni silnice, které v CCCP nebyly??? takze je pravda, ze se sovetske tanky chystaly dobyt zapadni evropu, kde byly silnice kvalitni, a kam byly kolove tanky urceny? tedy prejet spatny teren pomoci pasu a pak pasy shodit a jet mnohem rychleji bez pasu.
Proc CCCP horlive zbrojil, když mel uzavřenou smlouvu o neutoceni a spolupraci s Hitlerem a ještě 14 dni před napadenim CCCP Hitlerem prohlasoval ze vztahy mezi nimi jsou na dobře urovni a zadna valka nehrozi?

1 hlas

Je znát že své "znalosti" čerpáte jen ze spisků KGBáka Rezuna (alias Suvorov) Ve skutečnosti je realita jiná. SSSR se pokoušel o vlastní výrobu tanků a v podstatě neuspěl, středních T-24 bylo jen asi 24 kusů a tynčíky MS-1 (T-18) se sice vyrobily ve počtu skoro 800, ale rozhodně nebyly povedené. Takže se počátkem 30 let hledalo odkud koupit vzory, v té době nejen v SSSR byla strategie postavena na dvou typech, tedy pomalých ale lépe pancéřovaných "pěchotních tancích" a rychlých "kavaleristických" které měly spolu s jízdou prorazit a v týlu nepřítele působit zmatek. Pro pěchotní se stal Vickersův Six ton, který nebyyl do britské armády přijat ale byl hojně vyvážen. Sověti jich postavili jako T-26 asi 13 000. Pro jíszdu byl zakoupen spolu s licencí americký tank Christie, a od něj odvozená řada BT. Christie měl možnost jízdy na kolech, což se bralo jako výhoda, protože na tvrdém podkladu (třeba stepích Mongolska) mohl jet jen na kolech což umožňovalo rychlejší jízdu, menší spotřebu, ale hlavně to při přesunu umožnilo šetřit pásy (jejich životnost byla jen několik set kilometrů). To že se sověti nepouštěli do větších úprav mimo ty nařízené shora (větší věž, silnější výzbroj) je pro tu dobu typické. T-34 pak od BT převzal systém pérování a řadu dalších věcí (i motor byl původně v BT-7M). Odpor staré gardy proti T-34 byl dán do značné míry právě tím, že T-34 nebyl "kavaleristický tank" tedy nebyl prioritně určen doprovázet jezdectvo, které si maršálové jako Vorošilov, Buďoný a spol hýčkali (asi jako vzpomínku na občanskou válku).
Takže tanky BT nebyly určeny na nějaké autostrády, ty v době jejich vzniku počátkem 30´let ani v Německu nebyly, prostě šlo o americký vzor, stavěný v SSSR. Tanky samozřejmě jezdili nez pásů běžně i mimo cesty, náhon byl řetězem na poslední (4. ) kolo. První kolo bylo řiditelné, pro jízdu na pásech se blokovalootáčení.

3 hlasy

Jenze nikdo nenapsal, ze tanky byly z americke ocele.


Historie Rooseveltovy pomoci Stalinovi

6. listopadu 1940 se Franklin D. Roosevelt stal prvním prezidentem v historii USA, který byl zvolen ve třetím prezidentském volebním období. Velmi brzy potom Roosevelt prohlásil, že USA úplně podporují Anglii v boji proti Adolfu Hitlerovi. Franklin D. Roosevelt řekl, že USA jsou připraveny půjčit a pronajmout vše, co Anglie potřebuje k vedení války. Od tehdy se datuje známý příměr o „zahradní hadici“.

V USA byl ale v platnosti zákon o neutralitě, který Spojeným státům nedovoloval přímou podporu Anglie. Američané si ale byli vědomi závažnosti situace, ve které se Anglie v té době nalézala. Velká Británie neměla nic, co k vedení války potřebovala – Britové měli velký nedostatek zbraní a jejich devizové rezervy byly vyčerpány. Pro Američany bylo naprosto nepřípustné dovolit Německu dosáhnout nadvlády nad Euroasijskou oblastí. USA nalezly chytrý způsob, jak situaci vyřešit.

Roosevelt si vzal krátkou „dovolenou“ z volební kampaně a 16. prosince 1940 se vrátil do Washingtonu. Den poté prezident uspořádal tiskovou konferenci, na které řekl, že nejlepší obranou Spojených států je úspěšná obrana Velké Británie. Porovnal americkou pomoc Anglii dodávkami zbraní a lodí k pomoci sousedovi, jehož dům je v plamenech: půjčíte mu co v nouzi potřebuje a o úhradu se v tu chvíli nestaráte.

Byl to zářný příklad amerického PR: myšlenka „obrany“ byla veřejnosti předložena stručně, názorně a přesvědčivě.

Kongres Spojených států schválil Zákon o půjčce a pronájmu 14. března 1941. Zákon dal prezidentovi pravomoc prodat, půjčit, nebo pronajmout vojenskou techniku nebo informace vládě kterékoliv země, jejíž obrana proti agresi je životně důležitá pro obranu USA. Dohoda se Sovětským svazem byla podepsána 11. června 1942.

Mělo by být zmíněno, že ačkoliv Rooseveltova „zahradní hadice“ přispěla k uhašení plamenů války, na konci roku 1940 a na začátku roku 1941 měla i opačný efekt a dala by se přirovnat k hadici benzinové pumpy: hadice přidala palivo pro velkou bitvu.

Hitler si byl velmi dobře vědom, že Zákon o půjčce a pronájmu nepřímo znamenal vypovězení války Německu. Věřil, že jeho skutečným cílem bylo přimět Třetí říši k vypovězení války Spojeným státům. To ale Hitler udělat nechtěl. Chtěl vyřadit Stalina ze hry, protože Churchill a Roosevelt do sovětského vůdce vkládali velké naděje. 18. prosince 1940 Hitler schválil plán Operace Barbarossa. V dopise z 21. června 1941 psal vůdci italských fašistů Benitu Mussolinimu, že anglické naděje na vítězství ve válce závisí na pouze dvou faktorech – Americe a Rusku. Hitler věděl, že Německo nemá možnost zbavit se USA, ale má příležitost tohoto cíle dosáhnout pokud se jedná o Rusko. Byla to rostoucí síla Anglie a Ameriky, co vedlo Adolfa Hitlera k útoku na Sovětský svaz.

Bylo to jistě sebevražedné rozhodnutí, ale Hitler neměl jinou možnost. Stalinovou tragickou chybou bylo, že nedokázal realisticky zhodnotit situaci až do začátku války 22. června 1941. Stalin se na válku nepřipravil, což pro SSSR znamenalo nesmírné ztráty.

Na podzim 1941 německá armáda okupovala Ukrajinu, Bělorusko, Moldavii, pobaltské republiky a rozsáhlé oblasti Ruska. Fašisté se blížili k Moskvě. V jednáních se SSSR 22. září až 1. října USA a Velká Británie schválily pravidelné měsíční dodávky 400 letadel, 500 tanků protiletadlových a protitankových děl, munice, hliníku a jiných strategických surovin Sovětskému svazu. Rooseveltova „zahradní hadice“ začala pracovat devět měsíců před tím, než byla podepsána oficiální dohoda mezi Amerikou a Sovětským svazem.

Během druhé světové války dodaly USA zemím protihitlerovské koalice válečný materiál v hodnotě 46 miliard amerických dolarů. Tyto dodávky reprezentovaly 13 procent amerických výdajů na obranu. Lví podíl dodávek směřoval do Velké Británie – 30 miliard dolarů. Sovětský svaz obdržel válečný materiál v hodnotě 9,9 miliard dolarů, Francie 1,4 miliardy a Čína 631 milionů. USA zásobovaly válečným materiálem celkem 42 zemí.

Sovětský svaz obdržel statisíce vojenských vozidel a motocyklů. Nedostatek paliva byl řešen dodávkami celkem 2,5 milionů tun ropých produktů. Rooseveltova štědrá „zahradní hadice“ dodala Stalinovi 595 lodí, včetně 28 fregat, 105 ponorek, 77 obchodních lodí, 22 torpedových člunů, 104 protiponorkových plavidel a jiných lodí. Sovětské letectvo dostalo 4,952 stíhaček Aerocobra a 2,410 stíhacích letadel Kingcobra. Nejslavnější sovětský pilot druhé světové války, trojnásobný Hrdina Sovětského svazu Alexander Pokryškin, vzlétal proti Hitlerovým leteckým esům ve stíhačce Aerokobra.

Dohodou o půjčce a pronájmu získal Sovětský svaz 2,700 bombardérů A-20 a 861 nombardovacích letadel B-25. Sovětské tankové divize byly vyzbrojeny 7,056 tanky, armáda dostala 8,218 protiletdlových děl, 131,600 kulometů a menších pěchotních zbraní.

Sovětská propaganda se snažila zmenšovat důležitost americké pomoci. V minulosti bylo zdůrazňováno, že SSSR vyrobil 30,000 tanků a 40,000 letadel od roku 1943. Je to pravda. Ale musí být rovněz vzato do úvahy, že dodávky v rámci americké půjčky a pronájmu přicházely do Sovětského svazu během nejkritičtějšího období války – hlavně v druhé polovině roku 1942. Navíc SSSR by nikdy nebyl schopen vyrobit své vlastní zbraně během válečných let, kdyby nebylo americké pomoci. USA ve válečných letech dodaly Sovětskému svazu 2,3 miliony tun oceli. Toto množství dostačilo k výrobě 70,000 tanků T-34. Objem dodávek aluminia byl 229,000 tun, což dostačovalo pro pokrytí potřeb sovětského leteckého a tankového průmyslu pro dva roky. Je nutno zmínit i dodávky potravin: 3.8 milionů tun konzervovaného vepřového masa, uzenin, másla, čokolády, sušených vajec atd. Sovětská armáda dostala rovněž 423,000 telefonů a desetitisíce bezdrátových stanic. SSSR dostal materiál a strojové vybavení pro rafienrie ropy, baterie, stany padáky a tak dále a tak dále. Rudá armáda byla obuta do 15 milionů párů amerických vojenských bot.

Americká vojenská pomoc přicházela do Sovětského svazu železnicí via Irán a v konvojích do hlavních sovětských přístavů. Asi 3,000 nákladních lodí připlulo do přístavů Murmansk, Archangelsk a Vladivostok a vyložilo 1,3 milionů tun nákladu (za nesmírných ztrát na životech námořníků amerického, kanadského a britského obchodního loďstva, zejména v „konvojích smrti“ do Murmasku a Archangelsku, pozn. překl.). Bylo by nesprávné zmenšovat význam tak všeobsáhlé pomoci z Nového světa, důležitého faktoru vítězného ukončení války.

Historikové a politici se stále dohadují o výsledcích a lekcích druhé světové války. Ty hlavní jsou známé: prohráli oba hlavní participanti „velké politické hry“ 1939 – 1940. Ano, sovětský vůdce Hitlera nakonec porazil, ale následkem byla ideologická krize a nakonec tragický kolaps totalitární supervelmoci – Sovětského svazu.

Stojí za zmínku, že zůstatek válečného dluhu Sovětského svazu Spojeným státům z dohody o půjčce a pronájmu – 722 milionů dolarů – nebyl dosud (v roce 2003, pozn překl.)splacen.

Pozn.překladatele: Britský dluh válečné půjčky v celkové výši 30 miliard dolarů podle Dohody o půjčce a pronájmu byl splacen poslední splátkou v prosinci 2006.




0 hlasů

Tak Ctrl+C a Ctrl+V jste zvládl, gratuluju, kdo by do vás řekl, že zvládnete tak složitý proces jako kopie z Wiki (mimochodem, ta vyžaduje uvedení zdroje).

5 hlasů

Vsak se nediv, bolsevici jako lustig si nikdy s vlastnictvim a prav tezkou hlavu nedellali :-)))

1 hlas

Je třeba připomenout,že i Anglie pomáhala vyzbrojit naše vojáky,kteří bojovali v řadách anglické armády.Na druhé straně je pravdou,že veškerý dodaný materiál si Angličané nechali do posledního detailu(i ponožky pro vojáky) zaplatit.Tím Československo přišlo i o část zlatého pokladu.

4 hlasy

Pro méně znalé, Naše vláda chtěla aby naše jednotky byl Československé a podléhaly naší vládě, takže si na jejich výzbroj a výstroj v Anglii půjčila. Celkem logicky se po válce musela tato půjčka splatit. Naši letci kteří bojovali v rámci britských squadron, byli samozřejmě vazbrojováni a vystrojováni brity a za to se neplatilo. Platili jsme si za SVOU armádu. Asi sotva se dá očekávat, že budeme bojovat jako samostatná armáda a někdo to za nás zaplatí. Je to stejné jako GB a USA.

0 hlasů

První smysluplný příspěvek, který od tohoto jedince čtu...

0 hlasů

bla bla bla.
http://www.fronta.cz/dotaz/vyznam-lend-lease-pomoci-sssr

0 hlasů

CCCP byla naopak na valku pripraven velmi dobře, ale na valku utocnou.
Hitler svého spojence Stalina, s kterym si rozdelili Evropu zaskocil, protože Stalina predbehl s utokem o par tydnu. Stalin se chystal napadnou Evropu a instalovat tam komunistickou krutovládu. Proto uz od konce 1941 stahoval ke svým zapadnim hranicim svoje armády.

1 hlas

oprava:
... od konce 1940 ...

0 hlasů

A zase blbě, proč by je stahoval v roce 1940, když tam byly od září 1939, kdy napadl s kámošem Hitlerem Polsko? Nesmíte tolik číst historickou scifi od Suvorova.

2 hlasy

k napadeni polska "zezadu" stacilo stalinoj několik set tisíc vojaku a tim pomoh rychle zlomit odpor polaku proti hitleroj na zapade.
v roce 1939 stalin nemel k dispozici 5mil mobilizovanych vojaku jako v lete 1941, a s tim co mel v polsku by toho moc nesved.
dostat 5mil vojaku na zapadni frontu nebylo otázka několika tydnu ale několika mezicu, proto s tim stalin zacal vic jak pul roku před planovanym napadenim nemecka a zapadni evropy

0 hlasů

Detail v clanku:

Navíc SSSR by nikdy nebyl schopen vyrobit své vlastní zbraně během válečných let, kdyby nebylo americké pomoci. USA ve válečných letech dodaly Sovětskému svazu 2,3 miliony tun oceli. Toto množství dostačilo k výrobě 70,000 tanků T-34.

0 hlasů

V článku píší:Továrny, po napadení SSSR přesunuté na Ural, navíc během války vychrlily na 35 tisíc kusů T-34.
Což je polovina tebou udávaného počtu.
Jinak, že USA na válce vydělali obrovské peníze, že válka ukončila velikou krizi, kdy bylo bez práce miliony lidí závislých na žebračenkách o tom není pochyb. Pokud by nechali Rusko padnout, tak by pak museli Němce porazit sami. Tak co tady zase prudíš!

5 hlasů

ano, během valecnych let ne, protože CCCP ztratil v evropske casti hute a hlinikarny, takze se mu během války nedostavalo oceli na tanky a dela a hliniku na letadla, ale před letadlem CCCP horlive zbrojil a mel k dispozici vic zbrani a techniky vcetne tanku a letadel, nez všechny ostatní armády světa dohromady

0 hlasů

.. ale před letadlem CCCP ...
ma byt
... před napadanim CCCP Hitlerem ...

0 hlasů

Pro pořádek, článek publikován 16.08.2002

Americké kořeny sovětského tanku T-34
http://www.valka.cz/clanek_513.html

0 hlasů

Zajímavý článek, to jsme se za ČSSR v lavicích neučili, děkuji. Navíc v době, když jsou sdělovací prostředky plné histerie kolem konvojů, hloupých unesených holek (přeju jim hodně zdraví, ale měl by jim někdo nařezat) a podobných nesmyslů, je to příjemné odlehčení.

0 hlasů

asi bude nejplepsi když budes sedet doma na zadku a nevystrkovat ze dveri ani nos

0 hlasů

Stupidní příspěvek českého knedlíkového blbečka...
Proč by ty holky měly být hloupé? Po silnici, kde je unesli, jeli předtím i potom tisíce turistů z celého světa. Měly prostě smůlu, narazili na jakési horské lupiče, islám s tím neměl nic společného. Můj nevlastní syn to tam prošel dílem pěšky, dílem stopem, s žádnými excesy se nesetkal. Něco podobného se vám může stát kdekoliv, dokonce i v mnohem civilizovanějších končinách. Hloupé je i vyjádření Zemana, větší problémy, než ty cestovatelky, udělal České republice spíše on...
Hysterii kolem amerického konvoje vyvolali komunisti a rusomilci svým stupidním přístupem, jinak by vše proběhlo s daleko menším humbukem...
Pokud pana Janovského zajímá více historie nějakého tanku, než dění kolem nás, tak to jen vypovídá o jeho úrovni. Slovo "histerie" také....

0 hlasů

No před vaší Inteligencí" hambugrového debila se jistě skloní i Lustig. Tahat ty dvě káči do diskuze o tanku, to může fakt jen dement vašeho kalibru. Mimochodem na vlastní děti jste se nezmohl proto, že šoustáte Lustiga, nebo že máte v pytli vítr?

3 hlasy

Do diskuze o tanku zatáhl ty dvě "káči" jakýsi Janovský, já pouze reagoval...

0 hlasů

Opravdu mne již zajímá víc tank nežli hysterie, kolem konvoje atd. Mne by stačila informace, že NATO posílá konvoj z bodu A do bodu B a tečka. Víc to pro mne neznamená. Divím se všem co z toho dělají téma pro celovečerní pořad.
A k těm slečnám. Procestoval jsem možná víc, než 99% všech čechů a opravdu si nemyslím, že takový výlet je to nejmoudřejší. Podle mne to byla totální hloupost, naivita, mladická nerozvážnost. Prostě něco, co normální soudný člověk musí v dnešním světovém kontextu rozpoznat jako minimálně "ne moc dobrý nápad". Jak jsem řekl, ač jsem toho dost procestoval, tak bych si na takovou výpravu bez doprovodu ozbrojenců nikdy netroufnul.
A že mě zajímá zrovna tank? I historie je dění kolem nás. Navíc v době, kdy nás média neustále krmí jedním a tím samým (letadlo, konvoj, holky). Na světě se děje mnohem víc věcí, nežli nám neustále naše média předhazují. Stačí si číst jiné zdroje, třeba BBC, CNN. Ale u nás je to jen nějaká senzace a pak dlouho jen mlácení prázdné slámy.
A k té histerie/hysterie, každý občas děláme chyby, já nejsem vyjímka. A co se týče češtiny bohužel dělám chyby mnohem častěji nežli jiní, pane dokonalý.

0 hlasů

No jistěěěě. Typická destinace pro dvě holky s baťůžkama. Tak si do téhle oblasti založte cestovku, když je to tak bezpečné. Třeba hromadný zájezd pro nějaké gymnázium. Pane Bože, ty to jistě vidíš !

3 hlasy

Bezpečně není nikde, ale obávám se, že víc nebezpečné je cestovat sólo do Ruska. Jedinou chybu udělaly, že jely samotné mikrobusem. Ti dopravci a policajt, který je doprovázel, byli patrně domluveni s únosci. V těchto místech se musí člověk pohybovat ve větších skupinách a velkým autobusem...
Kdyby hloupost nadnášela... Však to znáte, jak je to dál, že paní Kopecká...?

0 hlasů

Kdyby hloupost nadnášela, jste dávno kosmonaut

3 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov