V ruské metropoli se očekávají další protesty proti vyloučení opozice ze zářijových voleb do moskevského zastupitelstva. Žádosti o masový mítink v centru Moskvy a o dva protestní pochody sice radnice zamítla, ale Moskvané o předchozích víkendech přišli i na nepovolené demonstrace.
Předchozí sobotu se hnutí odporu omezilo jen na individuální protesty, jež nevyžadují souhlas úřadů. Vystřídalo se při nich několik desítek lidí, kteří zároveň žádali propuštění lidí zadržených při předchozích protestech. Akce se podle médií obešla bez vážnějších incidentů. Na několika místech hlavního města byly připravené silné policejní oddíly, ale nikde podle agenturních zpráv nezasahovaly.
Tyto individuální protesty nelze vyloučit ani dnes. Opozice se akcí, na jejichž uspořádání se s radnicí nedohodla, zřekla a podle médií prý soustřeďuje síly na poslední srpnový víkend, i když radnice už všechny žádosti také zamítla.
Protestní akce, odehrávající se v Moskvě už od poloviny července, vyvolalo rozhodnutí úřadů nepustit 57 opozičních kandidátů do voleb vypsaných na 8. září. Důvodem byly údajné formální nedostatky při shromažďování podpisů potřebných k registraci. Na prvních dvou nepovolených akcích 27. července a 3. srpna zvláštní jednotky policie tvrdě proti demonstrantům zasáhly a zatkly celkem přes 2000 lidí. V sobotu 10. srpna na povolenou demonstraci přišlo podle pozorovatelů skoro 50.000 lidí. Opoziční předák Alexej Navalnyj, který v pátek po 30 dnech vyšel z vězení, předpověděl, že protestní hnutí bude dál sílit, navzdory "teroristickému" zastrašování lidí.
Kromě krátkodobých, často i opakujících se trestů vězení za porušení pravidel pro pořádání demonstrací či daleko závažnějšímu stíhání organizátorů akcí za "masové nepokoje" s trestní sazbou až 15 let za mřížemi začalo v poslední době přibývat žalob městských podniků o náhradu škody. Celková částka požadovaná k úhradě od opozičních politiků dosáhla sumy 14 milionů rublů (asi pět milionů korun), spočítal list Vedomosti.