Mobil versus kolo
Děti si už nehrají venku. Platí za to chatrnějším zdravím
30.03.2012 16:25 Původní zpráva
Každým rokem je třikrát více dětí odvezeno do nemocnice kvůli tomu, že se zranily při pádu z postele než při lezení na strom. Rodiče se přitom stále více obávají pouštět své potomky ven a nechat je, aby si někdy hráli bez dozoru. Podle lékařů však tato změna dětem ze zdravotního hlediska vůbec neprospívá, dokonce snižuje jejich šance na dlouhý a zdravý život.
"Mění se tím nejen pohled dětí na svět kolem nich, ale také to má přímou souvislost s jejich psychickým zdravím, obezitou, pohyblivostí a vývojem mozku," říká k omezování pohybu nových generací venku Stephen Moss, autor rozsáhlé britské studie o vztahu dětí a prostředí, ve kterém vyrůstají.
Žádné lezení na stromy
Za posledních třicet let se výrazně zmenšila skupinka dětí, které si hrají a jsou schopné se zabavit i venku bez moderních technologií. Naopak 90 procent evropských a amerických dětí tráví dospívání mezi stěnami domovů a maximálně se prý dostanou na zahradu. "Ale i tam mají od rodičů některé činnosti, jako je hra na slepou bábu, na honěnou či lezení po stromech, zakázané," dodává Moss na stránkách ekologické organizace National Trust.
Co říkají čísla z průzkumu: |
*Méně než 10 procent britských dětí si hraje ve volné přírodě. *Procházková oblast, ve které se děti pohybují, se za posledních 30 let zmenšila o 90 procent. *Třikrát víc dětí je odvezeno do nemocnice kvůli pádu z postele než pádu ze stromu. *Dvacet procent dětí si nesmí hrát na babu. Padesát procent nesmí lézt na strom. *Většina sexuálních útoků se stane přímo doma. Zdroj: National Trust |
Lékaři upozorňují, že budoucí generace kvůli zmiňovaným omezením vyrůstají s oslabenou imunitou, která se neumí s venkovními faktory vyrovnat. V oblastech, kde děti netráví čas v přírodě, narostl prý za posledních třicet let počet sebevražd v útlém věku, psychické problémy u malých dětí, zvýšil se výskyt hyperaktivity a obezity, která způsobuje další onemocnění včetně cukrovky.
"Kontakt s přírodou se jednoznačně projevuje na odolnosti vůči nemocem. Nejlepší imunitu mají děti, které žijí na statcích a farmách, jsou v kontaktu se zvířaty a s rostlinami," uvedl lékař Pavel Kohout z pražské Thomayerovy nemocnice. V praxi se však stále častěji setkává s dětmi, které sice vyrůstají v hygienickém prostředí, ale víkendy mimo domov tráví s oteklými nosy, pálením v očích a alergiemi: "Není třeba, aby děti měly umyté ruce pokaždé, když sáhnou na podlahu. Musejí se setkat se všemi alergeny, aby byly zdravé."
Pohyb na předpis
Nedostatek her v přírodě děti přitom o spoustu zážitků a kontaktů s bakteriemi připraví. Již před sedmi lety na tuto problematiku upozornil lékař Richard Louv, podle kterého málo přírody způsobuje "zhoršení smyslů, poruchy pozornosti a psychické problémy". Jeho teorii potvrzují i české statistiky, podle kterých obezita, sebevraždy i mentální problémy u dětí za posledních třicet let skutečně narůstají.
Lékaři přesto neřadí nedostatek pobytu v přírodě mezi oficiální okolnosti, které mohou za vznikem některých zdravotních problémů stát. Jak ale uvádí šéf britských Národních zdravotních služeb David Pencheon je na čase, aby začali pediatři předepisovat některým rodinám povinné výlety mimo město a dětem pohyb na čerstvém vzduchu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.