Drogy
Vyšší IQ před drogami neochrání. Někdy ale oddálí jejich užití
17.11.2011 17:05 Původní zpráva
Lidé, kteří mají vyšší inteligenci, vyzkoušejí drogy prý mnohdy později než jejich vrstevníci s nižším vzděláním. Mnozí z nich se k experimentům dostanou až kolem třicátého roku, kdy již mají rodinu, tvrdí rozsáhlý britský průzkum, který mapoval současnou drogovou scénu. Podle českých odborníků však hraje roli mnoho dalších okolností a inteligence má pouze nepatrný vliv.
British Cohort Study začala v roce 1970, kdy vědci změřili inteligenci u osmi tisíc budoucích školáků. Po dokončení střední školy a dosažení třiceti let věku dali dobrovolníkům vyplnit dotazník, který se týkal jejich zkušeností s drogami jako marihuana, kokain, extáze či amfetamin. Výsledky studie, zveřejněné v odborném časopise Journal of Epidemiology and Community Health, ukazují souvislost mezi pozdějším užití drog a inteligencí.
Muži ze skupiny s vysokým IQ měli o 50 procent větší riziko, že ve třiceti letech ochutnají extázi či amfetamin než jejich vrstevníci s nižší inteligencí. "Dívali jsme se pouze na to, zda v posledních 12 měsících něco užili, ale nebrali jsme v potaz četnost a frekvenci užití," vysvětluje James Whiteová z Cardiffské univerzity v listu The Independent.
Každý třetí třicetiletý muž ze skupiny nadaných si také za poslední rok zapálil marihuanu. Ženy zase v pozdějším věku inklinovaly k experimentování s kokainem a marihuanou. Podle Ivana Doudy, zakladatele organizace Drop In, která pomáhá drogově závislým, je užívání drog komplexní záležitost, ze které nelze vytrhnout pouze jeden aspekt.
Na drogovou scénu je nutné nahlížet jako na celek, jinak budou informace zkreslující, upozorňuje Douda: "Významnou roli hraje i prostředí. Pokud se dítě narodí v méně kontrolované rodině, kde na ně nemají čas, nevedou ho ke vzdělání, dostane se ke drogám dříve."
Slabé místo tohoto výzkumu vidí také v tom, že k užití drog se přiznají většinou lidé, kteří s nimi nemají problém. Ti ostatní si svou závislost ani neuvědomují nebo ji drží v tajnosti. "Spíše je důležité, že všichni uživatelé drog dopadnou stejně špatně, ať je to kopáč nebo univerzitní profesor," dodává.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.