Premiér Petr Nečas (ODS) uvítal volbu nového německého prezidenta, cení si toho, že Joachim Gauck bojoval proti komunistickému režimu v někdejší NDR. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) sdělil, že vztahy s Německem budou po prezidentské volbě nadále dobré. Praha a Berlín nyní uvádějí, že česko-německé vztahy jsou nejlepší v historii.
Dvaasedmdesátiletého evangelického teologa zvolilo Spolkové shromáždění hned v prvním kole hlasování. Gauck je prvním nestraníkem v čele Spolkové republiky, většinu života prožil v části bývalého východního Německa, odkud pochází i kancléřka Angela Merkelová.
"Jsem rád, že se Německu podařilo rychle a valnou většinou členů Spolkového shromáždění zvolit nového německého prezidenta. Vítám, že se novou hlavou státu stal právě bojovník proti komunistickému režimu v někdejším východním Německu," uvedl Nečas.
Také stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z opoziční ČSSD je rád, že Němci vyřešili volbu nové hlavy státu rychle. Politická stabilita v Německu, klíčové zemi EU, je podle Zaorálka žádoucí i pro Evropskou unii, eurozónu, a potažmo tedy i Česko. Zaorálek si všiml toho, že Gauck získal podporu politiků i široké veřejnosti.
Gauck byl před pádem komunismu spoluzakladatelem protestního protirežimního hnutí v Meklenbursku. Stal se členem a mluvčím rostocké organizace Nového fóra, jež zastřešovalo činnost opozičních skupin v tehdejší NDR.
Prezidentská volba se v sousedním státě konala měsíc po rezignaci Christiana Wulffa. Odešel kvůli aférám z doby, kdy vedl zemskou vládu spolkové země Dolní Sasko. Za poslední tři roky má Německo už třetího prezidenta. Rovněž Horst Köhler, Wulffův předchůdce, rezignoval.