Ruští motorkáři
Noční vlci uctili v Praze památku padlých sovětských vojáků

06.05.2017 15:56

Ruští motorkáři z klubu Noční vlci spolu s dalšími sympatizanty odpoledne uctili na pražských Olšanských hřbitovech památku sovětských vojáků padlých při osvobozování Prahy. Před hřbitovy dorazila po druhé hodině odpolední víc než stovka motocyklů, řada z nich měla české nebo německé značky. Čekaly na ně desítky sympatizantů, na akci dohlížely asi dvě desítky policistů.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Elliott Houser (5 hlasů) 06.05.2017 19:23

    Američané Praze pomohli s předsthem svým tradičním humanitárním...

  • Kamil Podlešák (4 hlasy) 06.05.2017 18:54

    Na každý pád udělali Rusové dobře, že si vzali - po referendovém...

  • Petr Rozlil (2 hlasy) 06.05.2017 22:39

    Redakce, me zajima jestli pan spisovatel Motyl by mohl napsat...

  • tyden tyden (1 hlas) 07.05.2017 02:20

    Trocha pravdive historie by neuskodilo. Stalin si opravdu vzal od...

  • Petr Rozlil (1 hlas) 06.05.2017 23:58

    Vyborne Davide! Ale podle me co jsi napsal by mel vedet nazpamet...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Redakce, me zajima jestli pan spisovatel Motyl by mohl napsat reportaz o vykradenych vsech evropdkych banek (v tom take Ceskoslovenske) germanama ke konci druhe svetove? A vsechno vykradeny zlato odvezli do uschoven za oceanem. Kdyz uz Americani osvobodili podle vas celou Evropu, vedeli nebo nevedeli o tech kradezich? Jeden odstavec na Google Nazi Gold dokonce rika, ze to byla nejvetsi kradez v historii lidstva. Tak at se do toho pan Motyl pusti, prosim!

2 hlasy

"Žádost o navrácení zlata podalo celkem 10 zemí: Albánie, Belgie, Československo, Itálie, Jugoslávie, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Rakousko a Řecko. Souhrnně žádaly o navrácení 735,5 tun zlata. Tripartitní komise jako oprávněné uznala nároky na 514 tun. Z nalezených 336,5 tun zlata bylo možné uspokojit asi 65 procent uznaných nároků.

...

Československo se k Tripartitní komisi přihlásilo s požadavkem restituce 45,3 tun zlata ukradeného nacisty. Šlo o 14,5 tun vynuceně převedených Německu ještě před okupací v březnu 1939, 23 tun převedených prostřednictvím BIS na Německou říšskou banku, 6,3 tuny odvezené Němci z Prahy v červnu 1940 a o zlato odcizené ve Škodovce a Zbrojovce. Čs. požadavek byl komisí skoro celý uznán, ale vzhledem k nemožnosti naplnit zcela požadavky všech zemí bylo Československu nakonec v roce 1947 přiřčeno 24,5 tuny. Prvních 6074 kg do Prahy dorazilo v dubnu 1948. Jednání o navrácení zbylých 18,4 tun se ale protáhla ještě o 35 let.

...

Navrácené zlato v pražských sejfech nevydrželo ani dvacet let. Zlaté rezervy v době rozdělení Československa dosahovaly výše 102 tun. Stejně jako jiný majetek bylo i zlato mezi nástupnické republiky rozděleno v poměru 2:1. Zatímco Slovensko stále drží více než 30 tun zlata, ČNB většinu ze svých zlatých rezerv v letech 1997-99 prodala za průměrnou cenu 323 dolarů za troyskou unci s odůvodněním, že „historický výnos z investování zlata zaostává za výnosy jiných investic“. Většinu zlata se ČNB „podařilo“ prodat na cenovém dně a dnes v jejích sejfech zůstává již pouze necelých 11,5 tuny."

http://www.fronta.cz/ceskoslovenske-zlato-za-valky

1 hlas

Vyborne Davide! Ale podle me co jsi napsal by mel vedet nazpamet veliky cesky spisovatel pan Motyl. Konecne, nekdo o tech kradezich vi. Doufam, ze panu Motylu muzes pomoc z rozkradenou Moravou germanskyma nacistama. Kdyz udelali z Moravy protektorat a prohlasili novou menu. Druhy den koruna byla bezcenna a vsechno co nebylo zabetonovane se odvazelo vlakama do Germanie.

1 hlas

A co teprve prý více než 600 tisíc Čechů nasazené na nucené práce v Německu, co? Ale to nejsou témata která by byla v rámci akadémického dějepisu neznámé, mezitím na co p. Motýl nebo Týden naráží je prostě to, že obzvláště zneužívaní Sovietskými vojáky bylo téma na které se nemá ani jedinou připuštěnou odbornou studii, nápodobně jak by se asi sotva co vědělo o nějakém zlatu a dalších věcech kdyby ta okupace nacisty trvala dekády za systématické cenury a centrálního ovládání kdečeho.

A to celé nic nemění na tom, že mnohý chudák obětoval svůj život, byť jích argumentativně nemuselo být tolik kdyby Stalin neprovedl tu Velkou čistku natož se paktoval s Hitlerem. A také to nemění nic na tom, že u takových věcí se nemá za obvyklé je litovat jako uznat oběť kterou dali. Ale přece se tady jíž není v časech kdy by se jakoby nesmělo zmínit například když se bylo znásilňeno farářem protože přece farář, nebo účitel protože účitel, nebo šlechtic protože šlechtic, nebo Sovietský voják protože prý nejen Sovietský voják ale dokonce jak boží bojovník řízený Stalinem který se údajně ničeho nedopustil a samý gulag jako by se jednalo akorát o boží spravedlnost, atd. atd.

0 hlasů

Neboli, pokud ČR (se Slovenskem) má za to, že má nárok ještě na 20,8 tun zlata, tak to poněkud zní více jako věc pro právníky řešící jestli tedy žalují (jenom) Německo nebo zda se zaměří i na VB, Francii a Itálii jak dali zelenou při té Mníchovské dohodě, případně i na USA a Rusku které si po válce nejednu věc odvezli z Německa bez technicky vzato právního nároku k tomu, než že by to znělo jako něco pro novináře byť čtenáře možná zajímá co na to politici vlastně říkají a zda se případně obávají protižalobě za znárodněný majetek - pokud se toto celé oficiálně v tomto případu Českou republikou neuzavřelo.

1 hlas

V pohledu Pruska, tak byť nemám za to, že se dá brát Prusko jako samostatný účastník na 2. světové, nápodobně jak se obvykle nemá Česko za takové byť Češi makali v německých továrnách, Hitler zabral nemálo zbraní které držela Československá armáda, atd., tak mám za to, že by určitě bylo hezké pokud se má jasno jestli nebo jaké nároky tedy ještě existují (nebo dokonce vyřeší pokud možné poněkud urychleně) než dojde k osamostatnění Pruska v rámci kterého si Prusko bude mj. nárokovat část zlatých rezerv Německa, kterých bylo na konci roku 2014 prý 3.384,225 tun.

https://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Goldreserven

0 hlasů

Na každý pád udělali Rusové dobře, že si vzali - po referendovém souhlasu obyvatel - zpátky svůj Krym. Takhle krásný poloostrov nešlo nechat banderovským nacistům. Mimochodem, nevíte, zdali už USA vrátily Srbsku Kosovo ?

4 hlasy

Hned po té co ČR vrátí Sudety Německu prý, a viz, že Stalin s tím tedy neměl problém když si také mohl vzít území o kterém tvrdít, že Ruské (a viz, že západní Spojenci nevyhlásili válku Sovietům po napadání Polska - asi jako by uznávali, že to patří Rusku).

0 hlasů

Trocha pravdive historie by neuskodilo.
Stalin si opravdu vzal od Psonku jenom to, to SSSR podle Versailleske smlouvy nalezelo a Polsko zabralo neopravnene.
A nevim, jaky problem mel nebo nemel se Sudety, ale zaznamy v OSN dokazuji, ze na rozdil od Francie a VB, SSSR nekolikrat deklaroval pripravenost a ochotu dostat svym zavazkum a jit CSR na pomoc v pripade napadeni HItlerem.
Rovnez tak vyslanec SSSR pri OSN mnohokrat kritizoval vstricnou politiku Francie a VB vudci HItlerovi.

Toto je PROKAZATELNA HISTORIE. Ostatni jsou rude lzi a slinty :-)))))

1 hlas

Dle Versaillské smlouvy mělo Německo vrátit území které bylo odstoupené Brestlitevským mírem, t.j. prý:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/Map_Treaty_Brest-Litovsk.jpg

Toto za první světové Německem dobité území bylo z velké součásti zabrané Rusy při rozdělení Polska (mezi Rusko, Prusku a Rakousko-Maďarsko), což docela pozbylo platnosti když se vrátilo Polsku státnost, a od toho i jasné, že Polsko dostalo zpět své území byť se potom v Německu dělalo velkou věc z Danzigu kterou se po 1. světové odstoupilo jakoby navíc.

Jinými slovy, z té Versaillské smlouvy nevyplývalo, že to území je Ruské, spíše naopak, a od toho právěže poněkud podivné, že když se Německo ohánělo, že má nárok na území Pruské které se mělo z toho rozdělení Polska sahající zpět nějaký čas, a Sovieti vlastně docela nápodobně ohledně Ruské držení kdysi, tak poněkud podivné - a na to jsem narážel byť chápu, že se západ asi neviděl schopen zdolat jak Německo tak Soviety.

Stranou toho, v Rusku se například němečtí letci cvičili před válku (a to tajně, neboť to porušovalo Versaillskou smlouvu s účastí Sovietů), a ohledně napadání Polska se mělo tajné dodatky v Molotov-Rippentrop paktu. A když Hitler tedy napadal, tak to se Sovieti moc neoháněli skutečnou pomocí jak v té době vlastně byli ještě docela spojenci s nacisty a možná by dokonce bývali byli dále kdyby nedošlo k napadání ze strany Německa, že?

0 hlasů

Však naprosto vážně, například ohledně 1. světové války by se mohlo utahovat ohledně toho v čem byl útok na Srbsko tolik odlišný od útoku na Afghánistán. Ale byť se má Franky za historicky germánský kmen (na území Keltů a s imigranty z Itálie a Řecka, kteří například prý založili Marseille) a oblast Alsaska-Lotrinska byla například i v SŘŘ, kterou němečtí nacionalisté měli nebo dokonce ještě mají za předchůdce německé říše, tak státní hranice byly docela jasně určené.

A pokud se má za to, že obyvatelstvo nějaké oblasti si může určovat změnu těch hranic, něco co například ČR neuznává když neuznává Mníchovskou dohodu, mezitím co Rusko uznává když tvrdí, že Krym se jasněže jak Kosovo mohlo odpojit, a to dokonce na základě pouhého referenda, tak Rusko tím pádem vlastně říká, že Kosovo je Kosova, že?

0 hlasů

Je to určitě dobré že přišli uctít padlé vojáky, ale měli by se zamyslet nad tím, to že zde padli sovětští vojáci je vina Brežněva a tudíž z tohoto pohledu je to jaksi divné", do Prahy měli blíže Američané a mohli Prahu osvobodit oni a to o den dříve a mohlo se zachránit řada českých občanů co padli na barikádách při obraně Prahy před německými jednotkami a tak s pohledu českých obětí v poslední den než přijeli rusové tu vlastně nemají co dělat dnes a uctívat padlé ruské vojáky, když Brežněv zavinil že zde padli a taky že zde bylo zabito mnoho českých občanů bránící Prahu. Prostě Brežněv obětoval řadu čechů, aby si vymohl okupační práva a tím pádem nás zařadil do svého vlivu a s pomocí Gotwalda nás pak obsadil svými tajnými službami a zavřel dveře k svobodnému světu a v roce 1968 dokončil pak okupaci úplně. Prostě zase nemáme být tak vděčni Rusům za osvobození, ale uctíme padlé vojáky, protože Bržněv a jeho klika vlastně tím že hnali Hitlera až do Berlína následně dobyté území okupovali a tak jsme se vymanili z německé okupace a padli do sovětské okupace. Takže neuctíváme padlé nacisty a stejně bychom se měli postavit i padlím rusům. Kdyby Rusové nás osvobodili od nacistů a pak nechali na nás abychom se zařadili tam kam jsme patřili, tedy do svobodné Evropy, pak bych velice rád Rusy uznával jako osvoboditele a byl bych jim vděčný, ale dle toho co pak následovalo , nemám jim být za co vděčný i přesto že nesli hlavní tíhu války proti nacistům.

1 hlas

Američané Praze pomohli s předsthem svým tradičním humanitárním způsobem již14 února 1945...

Nálet provedlo 62 amerických letounů B-17. Každý B-17 nesl šestnáct pětisetliberních (227 kg) bomb. Čtrnáctého února bylo policejně nahlášeno 250 svržených bomb, což odpovídá šestnácti strojům po šestnácti, plus šest ztracených, tedy přes 58 tun (58112 kg). Bombardéry, které startovaly ze základny v anglickém Nuthampsteadu,[4] svrhly během Popeleční středy (14. února) roku 1945 přes padesát tun bomb na obydlené části Prahy. Nalétávající letadla položila koberec směrem od Radlic až téměř po žižkovské Nákladové nádraží – bombardování zasáhlo Radlice, Vyšehrad, Zlíchov, Karlovo náměstí, Nusle, Vinohrady, Vršovice a Pankrác. Celkem 701 lidí bylo zabito a 1184 zraněno. Zničeno bylo 183 domů či historických objektů a dalších zhruba dvě stě bylo poškozeno (Emauzský klášter, Faustův dům, Vinohradská synagoga), sochy na Jiráskově mostě apod. Bez přístřeší zůstalo 11 000 Pražanů. Oběti tvořili téměř výhradně civilisté. Mimo objekty bylo napočítáno dalších 67 zásahů. Nálet nezničil žádnou z továren, které by mohli využít okupanti.

5 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov