Prezident ve sněmovně
Klaus: Šance na reformy se nemusí opakovat
07.09.2010 11:17 Aktualizováno 07.09. 13:49
Reformy, jejichž cílem je vyřešit deficit veřejných financí, mají díky jasnému rozložení politických sil nyní daleko větší šanci uspět než kdykoliv dříve, řekl dnes v Poslanecké sněmovně prezident Václav Klaus. V asi dvacetiminutovém projevu, se kterým se po sedmi letech obrátil k českým poslancům, se také vyslovil pro kultivovanější a vyzrálejší podobu ideového politického soupeření.
"Pokud si současná vládní koalice uchová elementární soudržnost, máme příležitost, která se již nemusí opakovat," řekl Klaus k chystaným reformám nynější středopravé koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. "Jednoznačné rozvržení sil dává naději, že složité reformy, které před námi stojí a jejichž společným jmenovatelem je deficit našich veřejných financí, mají právě teď větší šanci na řešení než v minulých letech," zdůraznil.
Právě na poslancích přitom podle Klause do značné míry záleží, "zda se dostatečně hluboké a rychlé reformy podaří uskutečnit tak, aby Česká republika získala dobré základy pro dlouhodobou prosperitu a konkurenceschopnost, aby byla schopna odolávat globálním či evropským ekonomickým turbulencím".
Reformy by podle prezidenta měly také zajistit, aby český ekonomický, sociální a zdravotní systém "stimuloval aktivitu, efektivnost, odpovědnost a flexibilitu a aby umožnil využívat a rozmnožovat bohatství země ve prospěch jejích občanů".
Sněmovna by se měla podle Klause zabývat změnou postavení Ústavního soudu tak, aby se nemohl chovat jako nekontrolovatelná třetí parlamentní komora. Parlament by měl bránit své postavení suveréna a soudy by si neměly uzurpovat více moci, než jim přísluší. Klaus to dnes řekl ve sněmovně. Ústavnímu soudu vyčetl, že bezprecedentně zasáhl, když zrušil loňské chystané předčasné volby. Varoval také před "mechanickým přebíráním" legislativy Evropské unie.
Poslanci hodnotí Klausův projev převážně kladně, část z nich ale nesouhlasí s kritikou Ústavního soudu, který si podle Klause uzurpuje příliš mnoho moci. Opozice pak prezidentovi také vyčítala, že v pasáži věnované hospodaření státu neřekl konkrétně, jak by si představoval reformu veřejných financí.
Prezident prý bude asi do sněmovny chodit pravidelněji. Atmosféra je v ní lepší, než když byla rozpolcená, řekl Klaus po obědě se špičkami sněmovny.
Klaus v projevu také připomněl své poslední vystoupení z roku 2003, kdy uvedl, že "reforma veřejných financí, což je vlastně reforma vztahu státu a občana, zůstává zásadní věcí naší nejbližší budoucnosti". I po sedmi letech je ale podle Klause tato "tolik potřebná reforma vztahu občana a státu" zásadní věcí nejbližší budoucnosti.
"Nesmíme promarnit čas, který máme k dispozici, nesmíme upadnout do vleku politického cyklu a tak, jako se to dělo v minulosti, nezbytné reformy a zásadní rozhodnutí odkládat. Občané a voliči by nám to neodpustili," prohlásil v projevu před poslanci Klaus.
Věří, že jak nové složení sněmovny, tak změny ve vedení hlavních politických stran povedou ke kulturnější a pozitivnější tváři české politické scény. V úvodu vystoupení mu na okamžik nefungovaly mikrofony.
"Bylo by dobré, kdyby i v zásadních a jistě oprávněných politických střetech ubylo vulgarit, zkratovitých reakcí a nedůstojných schválností. I v tomto ohledu, nejenom tvorbou zákonů, je parlament normotvorným prostorem," řekl poslancům Klaus.
Po letošních parlamentních volbách byla podle prezidenta překreslena politická mapa a nastaly překvapivé změny. Mezi nimi Klaus vypočítal odchod KDU-ČSL ze sněmovny i fakt, že dvě v posledním dvacetiletí nejsilnější strany na levici a pravici výrazně oslabily na úkor stran nových, které naopak získaly velmi silný mandát.
Prezident připomněl, že poprvé po téměř dvou desetiletích mají strany vládní koalice výraznou parlamentní většinu. To podle něj může dovolit klidnější vládnutí a "zemi přinést tolik potřebnou stabilitu".
"První týdny a měsíce ukazují i to, že ubylo hrubostí a osobních útoků, což se snad ve sněmovně projeví i na klidnější a dělnější komunikaci. Přál bych to vám, ale i celé veřejnosti," uvedl Klaus.
Hlava státu je také přesvědčena o tom, že do sněmovny má se zákony přicházet v první řadě vláda. "Jednotliví poslanci či senátoři mají své právo legislativní poslanecké iniciativy využívat jen ve zcela krajních, výjimečných případech," podotkl Klaus.
Významný čin pro "naši svobodu a demokracii" by podle něj od poslanců naopak byl, kdyby některý z nich, kdo má "ambice a nezkrotnou touhu osobně prospět společnosti", přišel s metodou, jak pročistit, zjednodušit a zpřehlednit "náš zaplevelený právní řád, a kdyby pro to dokázal získat kolegy zákonodárce".
Poslancům a poslankyním řekl, že mají "velkou příležitost vrátit sněmovně v očích veřejnosti vážnost, která jí patří". Je to prý podmínka nutná, i když ne postačující, k tomu, aby veřejnost demokracii a svému státu důvěřovala více než dosud.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.