Školství
Jednotnými přijímačkami k horší vzdělanosti. Přitom Evropa se bez nich obejde

21.04.2018 20:01 Původní zpráva

První ze dvou kol přijímacích zkoušek na střední školy právě skončilo, stres ale neopadá. Mnohé české děti za sebou mají měsíce příprav a tisíce korun vynaložených na soukromé kurzy. Evropa se přitom bez přijímaček úplně obejde – a celkové vzdělanosti populace to evidentně prospívá lépe.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • František Mach (2 hlasy) 21.04.2018 20:21

    V našem školství nejde o to vzdělávat , ale o to , aby bylo dobře pro...

  • Jan Vacek (1 hlas) 21.04.2018 20:51

    Na základě náhodných informací z médií jsem získal dojem, že alfou a...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Naše školství je katastrofa. Žáci nestudují, dělají "projekty" nebo stupidní prezentace, čímž se defakto učí opisovat z internetu. Oblíbená odpověď našich špatně placených "kantorů" je "vygogluj si to!". Potom student gymnázia v Nymburku řekne, že za šest let studia neslyšel o žádném Hrabalovi! Hlavně učitelům přidávejme na platech! A porovnejme si kolik hodin měsíčně "odpracují", ale hlavně jaký je výsledek jejich práce! Když student střední školy neví nic o Hitlerově okupaci Československa, o okupaci v r. 1968 a ani co je za svátek 28. října, je fakt vidět, že učitelé mají hodně práce a malé platy. A hlavně takový džob, jako je CERMAT, kde si hájí koryta parta lidí, která vydělává na stupidních centrálních přijímacích zkouškách a maturitách, to je charakteristika našeho pošahaného školství. Kdysi bylo kantorské povolání posláním. To už bohužel dávno není pravda. Ale není to vina jen kantorů, ale šašků na ministerstvu, počínaje Chládkem a konče Valachovou. Neexistují řádné osnovy. Osnovy jsou navíc politicky ovlivňovány, abychom se nedotkly třeba Německa za jejich špinavou roli v dějinách naší země. Naopak se zdůrazňuje ukřivďování Němců, kteří byli po zásluze vyhnáni a zlehčuje se otázka sudetských Němců. Je to záměr. To je naše školství. A zase nejde o nic jiného, než o překrucování dějin, jak to tady už v minulosti bylo a v konečném důsledku o peníze! Jako vždycky. Nějak se zapomnělo, že se v r. 1989 křičelo po vládě odborníků! A "odborníci" to jsou na slovo vzatí - Valachová, Chládek, Bělobrádek, Sobotka Parkanová, Kalousek, jeden by se z toho poblil!

0 hlasů

My potřebujeme lidi do fabrik,operovat nás může nedovzdělaný Ukrajinec.ČSSD nám to při své vládě myslím dostatečně vysvětlila.K čemu nám je vzdělání,ještě bychom mohli začít chápat.

0 hlasů

Kdysi jsem získal dojem, že se v Česku přístup ke vzdělávacímu systému moc nezměnil od dob Rakousko-Uherska, vycházeje z toho, že vyšší vzdělání, a s tím spojená pracovní místa například ve státní správě, bylo v Rakousku-Uhersku vyhrazené pro děti ze šlechtických rodin. A u komunistů se obvykle mělo, že jen docela hrstka obyvatel aby byla "intelektuální", a ostatní přece dělníci kterým ústřední výbor řekne co si myslet a jak žít život (a například v Číně je zákaz vědět něco o demokracii).

Mezitím jinde, na mě to dělá dojem, že se tam místy má právo na vzdělání za docela základní, respektive, že se má za normální aby každý/á měl/a přístup ke vzdělání (a od toho například měsíční státní studentské půjčky pro chudší, bez nutnosti bonity jak u soukromých úvěrů například v Česku). Nějaké výběrové řízení se sice někdy koná, například když se na některých gymnázií v Berlínu hlásí více děti než je jednotlivá kapacita, tak se obvykle preferuje dle toho jaké se mělo známkový průměr na základní škole (stranou několika míst losovačkou). Ale nějaké, že by jeden test dělal obrovský rozdíl, to takto ne. Navíc jak je například v německých zemích střední stupeň obvykle všeobecný na všech středních školách, tak i pokud se nejde na gymnázium, ale například na "reálku" (které se nápodobně mělo v Česku do roku 1948*), maturitu se dá udělat i takovou cestou.

A to celé ne, že by vzdělání například v těch německých zemích bylo perfektní, ale umělé stropy zamezující nabytí vzdělání, jak popsané v článku, nebo navíc, že mnohý český rodič možná tlačí dítě na učiliště jak se nevidí za reálné financování studia (a s tím možná i značná frustrace když se je na oboru který možná moc nebaví nebo nudí), to takto vyloženě ne.

Což ne věci které by se mně osobně ještě týkalo, jakože i kdybych měl dítě tak bych těžko chtěl vystavit mizerné situaci se živořením v které jsem byl já, a že stav docela furt ten samý v Česku i o 15 let později. Ale jen několik poznámek k tomu, že z toho co jsem viděl tak se mi zdá, že potenciál k účelnějšímu přístupu jistě je.

*
https://cs.wikipedia.org/wiki/Re%C3%A1lka

0 hlasů

Na základě náhodných informací z médií jsem získal dojem, že alfou a omegou činnosti ministerstva školství jsou asi zkoušky. Již jen ta kampaň kolem tzv. státních maturit, kdy dokonce tehdejší ministr snad dával k dispozici své křeslo. A nikdy jsem nepozoroval, že by se řešilo to zásadní, to je obsah a kvalita výuky, aby byli mladí lidé dobře připraveni pro orientaci v životě a současné a budoucí profese. A přesto, jak celkový vývoj u nás i ve světě ukazuje, protřebujeme novou vzdělanost, aby nastupující generace našly vedle svého uplatnění v nových šancích odpovědi na závažná rizika současnosti a budoucnosti. A tady je zásadním úkolem např. příprava studijních materiálů bez překonaných klišé a úzká spolupráce s výzkumem i praxí. Zkoušky jim připraví reálný život.

1 hlas

V našem školství nejde o to vzdělávat , ale o to , aby bylo dobře pro ministerstvo a jeho úředníky a krajské či okresní školství a nakonec ti nejdůležitější a zároveň nejhůře hodnocení kantoři na základních školách, kde se získávají dovednosti pro celý studentský život žáků a tudíž i celé naší společnosti. Prostě jde jen o peníze pro elitu a koryta. Zde je důležitý papír a platí, kdo umí ten pracuje a kdo neumí to řídí. Jsem zděšen že opět učíme svět a přitom se neustále ve vzdělání dětí zhoršujeme. Chybí koncepce školství, jednoduchá a srozumitelná a hlavně jsme jednotnými maturitami a předpisy zvolili průměr či podprůměr a zlikvidovali konkurenci škol vzali jsme ze škol kreativitu výuky. Vychováváme cvičené opice co odříkávají naučené , ale nerozumí tomu. , neumí myslet a tvořit a ztrácí o vzdělání zájem, jelikož to co se naučí je jim houby platné, jelikož svět je mnohem dál a tak jim zůstane jen papír a učení teprve začne až praxí a tak máme řekněme 10 let vzdělání a času doslova ztraceno a učit se myslet po dvacítce či později, je velmi těžké a hlavně špatné.

2 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov