Když chybí uživatel, památky jsou na odpis. A ke koupi
24.07.2008 15:44 Původní zpráva
Vesnice s hezkým názvem Zahořany je dnes částí obce Křešice, asi šest kilometrů jihovýchodně od Litoměřic. Zatímco Křešice leží u Labe, Zahořany se zvedají nad údolní nivou řeky. A jejich dominantou, patrnou z velké části polabské krajiny Českého středohoří, je barokní kostel Nejsvětější Trojice se samostatně stojící zvonicí. Zdálky opukové zdivo přímo září, a tak se pozorovateli například z protějšího břehu Labe nemusí zdát nic podezřelého. Zblízka to je již jiné.
Kostel Nejsvětější Trojice se totiž bez velkého přehánění rozpadá. Jen o trochu lépe je na tom místní zámek.
Zahořanský zámek nechal přestavět ze starší tvrzi nizozemský plukovník, pozdější císařský podmaršálek Jan de la Crone (Corona). Architekta si uměl vybrat - vždyť litoměřický Ottavio Broggio patří k nejlepším barokním architektům u nás. V roce 1781 ho koupil za 140 000 zlatých císař Josef II. a učinil z něj na krátký čas vojenský špitál pro pevnost v Terezíně. Zámek patřil i arcivévodovi Ferdinandu I. či hraběcí rodině Chotků. |
Chátrání obou památek nastalo po odsunu německého obyvatelstva za vlády komunistů. Kostelu se vůbec nepřálo a zámek posloužil jako sídlo JZD a zčásti jako hospoda (ta již od roku 1918) a tělocvična. Zkrátka klasika.
Ruina na inzerát
Zámku můžete pomoct - když ho koupíte.
Zahořanský zámek je jednopatrová až dvoupatrová čtyřkřídlá raně barokní budova s nádvořím s arkádami, severním křídlem (určeným pro panský pivovar) a hranolovitou věží. Pozoruhodný je plasticky ztvárněný vstupní portál s falešným balkonem. Ze zadní strany protéká podél zámku potok a voda zurčí na jeho splavu; muselo zde bývat krásně.
Dnes je však v dezolátním stavu. S opadanou omítkou, což je to nejmenší. Narušena je místy mírně i statika, objevují se pukliny ve zdech. Naposled byl zgruntu opraven po požáru v roce 1872.
Ušlechtilá ruina visí od začátku června na realitním webu k prodeji. Zámek je soukromý, jeho majitel zrekonstruoval část jednoho křídla s třemi pokoji, kde se podařilo odkrýt staré malby, a vystavěl novou koupelnu a WC. Od začátku června nabízí ušlechtilou ruinu k prodeji. Za dva tisíce metrů čtverečních zastavěné plochy neboli 40 místností plus komory, taneční sál a divadlo zaplatíte patnáct milionů korun.
Puká od baroka
Stavitel zámku, podmaršálek Jan de la Crone, se zasloužil také o stavbu zdejšího kostela Nejsvětější Trojice. Tento architektonicky cenný a urbanisticky velice působivý raně barokní chrám vznikl v letech 1653-1657 podle plánů litoměřického stavitele italského původu Bernarda Spinety. Je to mohutná jednolodní podélná stavba s působivým průčelím, samostatně stojící zvonicí a pohřební kaplí v koutě hřbitova. Ke kostelu vedou kapličky křížové cesty. Vše v dezolátním stavu.
Ne za vše může posledních šedesát let - se statikou mají kostel i věž problémy už od baroka, protože stojí na nezpevněném podlaží.
V zoufalém stavu je interiér chrámu, který se kdysi pyšnil bohatým vybavením. V 90. letech byl kostel naštěstí opatřen novou střechou a provizorní jehlancová střecha zvonice byla nahrazena barokní cibulí. Tím to ale bohužel skončilo. Potěší jedině úchvatný pohled od kostela do krajiny.
Troskám však ještě není konec. Na návsi v Zahořanech stojí výklenková kaplička, v níž původně stála socha Krista Trpitele. Že to byla kaplička, už ale téměř není vidět, z pahýlu stavby opadá omítka i zdivo.
Moc kostelů na málo věřících
Na Křešice, kde Zahořany leží, připadají tři kostely. Místní věřící je nenaplní. Typický problém vysídlených severozápadních Čech. Církev jako majitel musí s opravami jednat racionálně. A tak zatímco svatý Matouš na náměstí v Křešicích je ve velmi dobrém stavu a poutní kostel Navštívení Panny Marie za obcí se postupně obnovuje (zejména díky pomoci odsunutých německých obyvatel), Zahořany čekají na zázrak.
O katastrofálním stavu kostela proběhla nedávno i zpráva v televizi. Je jasné, že takové velké památky se neopraví z pouhého nadšení.
„Šanci vidím v rukou obce nebo ještě spíš v rukou skupiny nadšenců, patriotů, kteří ani nemusejí mít náboženskou motivaci," sdílí stejný názor Ivo Fiedler, stavební technik litoměřické diecéze. „Troufnu si říct, že největší problémy se statikou už kostel nemá a že je nyní stabilní, mimoto má novou střechu a opravený krov. Následné menší kroky by se daly postupně udělat. Třeba vyklidit kostel je práce nejvýš na týden. Chybí ale uživatel."
Kostel chátrá v obci, jejíž domy vzkvétají. Zahořany získaly nedávno vodovod, na jižní stráni pod kostelem se mají stavět velké plochy solárních panelů... Přímo při hlavní silnici pod kostelem stojí jedna z mnoha malých a jednoduchých kapliček křížové cesty. Na ni by stačily možná dvě kolečka malty, kbelík vápna a půlden práce... Pomoz si a bude ti pomoženo?
Foto: Vladislav Dudák
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.