PŘEHLEDNĚ: Kam se (ne)vydat za koupáním v Česku

Relax
4. 8. 2015 06:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Chladné dny posledního týdne pomohly na mnoha místech republiky zlepšit kvalitu vody, nastávající očekávané horké dny tak lákají k přírodnímu koupání. Mezi koupaliště a nádrže, které se řadí k těm s nejkvalitnější vodou, patří například Brněnská přehrada a bez omezení se lze koupat také v Tanvaldu, na Slapech, Vranovské přehradě nebo na Lipně. Naopak v nádrži Rozkoš na Náchodsku či v rybníku Hnačov na Klatovsku hygienici koupání zakázali, výhrady mají i k Orlické přehradě a Máchovu jezeru.

Podle meteorologů nás čekají v následujícím týdnu teploty nad 30 stupňů Celsia, ve druhé polovině týdne se nejvyšší teploty vyšplhají dokonce až na 37° C. Srážky se objeví ojediněle na východě a západě republiky, na ostatních místech bude přetrvávat sucho, kvůli kterému do odvolání platí riziko požárů. 

KDE NE!

Varování, která hygienici vydávají kvůli rizikové vodě, se často týká návštěv přírodních koupališť. Koupání je zakázáno v rybníku Hnačov na Klatovsku a u autokempu v nádrži Rozkoš na Náchodsku kvůli velkému množství sinic. Ve středních Čechách žádný zákaz neplatí, ale voda není příliš vhodná ke koupání na Orlické přehradě a také v Písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. V Praze platí stejné doporučení pro rybník Šeberák v Kunraticích.

 

Nádrž Rozkoš (archivní foto).Na severu Čech hygienici nedoporučují koupání v Zákupech na Českolipsku kvůli nebezpečným cerkáriím, které mohou vyvolat svědivé vyrážky a při opakovaných infekcích i bouřlivější alergické reakce. V koupališti v Chrastavě u Liberce mohou být bakterie, které naznačují fekální znečištění. Následkem mohou být vyrážky, zvracení a průjem.

Západ Čech hlásí jako nevhodné karlovarské koupaliště Rolava i největší přírodní koupaliště v kraji, sokolovský Michal. Nebezpečné je voda ve Velkém rybníce v Hroznětíně kvůli výskytu vodního květu a sinic.

Z vodních ploch na Vysočině nejsou podle zjištění hygieniků vhodné ke koupání rybník Velké Dářko na Žďársku a nádrž Sedlice na Pelhřimovsku. I tam je ve vodě velké množství sinic.

Kvalita vody se od posledního měření zhoršila v Máchově jezeře. Děti, alergici a těhotné ženy by se proto po koupání měli osprchovat. Mezi vodní nádrže se zhoršenou jakostí vody tento týden hygienici zařadili také rybník Černý na Jihlavsku, Dalešickou přehradu na Třebíčsku a tři vodní plochy v okrese Žďár nad Sázavou - Domanínský rybník, Medlov a Pilskou nádrž. V Moravskoslezském kraji to je Bohušovský rybník na Bruntálsku.

KDE ANO?
Nejkvalitnější koupaliště, nejen přírodní

V severních Čechách najdete nejkvalitnější přírodní koupaliště v Jablonném v Podještědí, ve Sloupu v Čechách a Novém Boru. Na Liberecku nabízí koupání v přírodě vodní nádrž Kristýna v Hrádku nad Nisou, kde je mimo jiné také příležitost k různým formám sportovního vyžití, přehrada Mšeno na Jablonecku a přírodní koupaliště v Tanvaldu. Z umělých koupališť je možné doporučit například Sluníčko ve Vratislavicích. Podrobný přehled míst najdete na stránce krajské hygienické stanice.

 

Kamencové jezero (archivní foto).Ústecký kraj nabízí ke koupání také několik míst. V blízkosti měst Teplice a Duchcov je nádrž Barbora, kde kvalitní voda zůstává až do září, Kamencové jezero u Chomutova nebo Nechranická přehrada u Kadaně.

 

V areálu Škodaland v Plzeňském kraji je oblíbené koupací jezírko České údolí vybavené převlékárnami, umývárnami s WC a stánky s občerstvením. Je možné využít vybavení sportovního areálu například s minigolfem, in-line dráhou nebo hřištěm na plážový volejbal. Další příjemnou možností, kam se jít koupat, je Šídlovský rybník, podrobnosti zde.

 

V jižních Čechách má nejkvalitnější vodu přírodní nádrž Lipno. Další podrobnosti na stránce místní hygienické stanice.

 

Středočeský kraj nabízí ke koupání s kvalitní vodou nádrž Slapy u Benešova, jezero Lhota, jezero Konětopy, koupaliště na Mladoboleslavsku Dolní Bukovina nebo Luštěnice. V Praze je možné využít řadu umělých koupališť, třeba Petynku, Hostivař či Divokou Šárku. Z přírodních je to třeba koupaliště Motol. Další najdete tady.

 

Kraj Vysočina nabízí vodní nádrž Malý a Velký Pařezitý v Jihlavě, biotop Šiklův Mlýn u Žďáru nad Sázavou, lom Horní Cerekev a vodní nádrž Trnávka u Pelhřimova. Další informace tady.

 

V Pardubickém kraji najdete vodní nádrž Konopáč v Chrudimi, písník Mělice a Březhrad u Pardubic, v Ústí nad Orlicí vodní nádrž Panelovka a Šlechtův palouk nebo "umělou" Tyršovu plovárnu ve Vysokém Mýtě. Podrobnosti hledejte tady.

 

Koupaliště biotop Litovel (archivní foto).V Královéhradeckém kraji můžete vyhledat přírodní koupaliště Sobotka, Třebnouševes v Jičíně a v Trutnově Dolce. V oblasti se nachází řada hezkých koupališť - Flošna v Hradci Králové, další koupaliště najdete v Jičíně, v Náchodě Jiráskovo koupaliště, v Trutnově a Rychnově nad Kněžnou. Dále hledejte zde.

 

Olomoucký kraj se může pochlubit přírodními koupališti v Prostějově a Olomouci a umělými koupališti v Olomouci, biotopem Litovli a v Prostějově u campingu Baldovec. Dále zde.

Moravskoslezský kraj: Slezská harta, Leskovec nad Moravicí v Bruntálu, kde je také dostupnost stánků, v Karviné Těrlická přehrada, v Opavě Stříbrné jezero s vybaveností a vodní nádrž Budišov bez obsluhy či umýváren. Podrobnosti tady.

Zlínský kraj: Štěrkáč v Otrokovicích, na Vsetíně nádrž Horní Bečva, nádrže v Novém Hrozenkově, vodní nádrž Bystřická a koupaliště Albatros či aquapark v Uherském Hradišti a biotop Živá voda u Uherského Hradiště. Více najdete na stránce krajské hygienické stanice zde.

Autor: Michaela Bezvodová, ČTK Foto: Lucie Pařízková, ČTK , Petra Mášová, Luděk Peřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ