Rychlejší odbavení
Ruzyně má novou samoobslužnou bránu pro kontrolu pasažérů
06.12.2011 08:03
Občanům Evropské unie, kteří vlastní biometrické pasy, má na pražském letišti usnadnit přílet do České republiky ze zemí mimo schengenský prostor nová samoobslužná brána. Cestující díky ní mohou projít pasovou kontrolou bez toho, aby je musel kontrolovat policista.
Zařízení v hodnotě 2,5 milionu korun je první svého druhu ve střední a východní Evropě, řekl novinářům ředitel cizinecké policie Milan Majer, který spolu s ředitelem letiště Jiřím Posem bránu slavnostně otevřel. "Systém umožňuje odbavit cestujícího během deseti až dvanácti sekund," zdůraznil Majer.
Zařízení má být přínosem nejen pro cizineckou policii, ale zejména pro pasažéry, kterým výrazně zkrátí čekání ve frontě. Když cestujícího kontroluje policista, trvá to totiž zhruba půl minuty.
Lidé s cestovním dokladem, který vydala jedna ze zemí Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru nebo Švýcarsko, budou moci po příletu na první terminál pražského letiště zamířit k takzvané e-gate. Do "brány" vloží pas a ta jej do několika sekund načte. Pokud je doklad v pořádku, cestující postoupí do prostoru, kde ho nasnímá kamera. Snímek se porovná s fotografií v pase a v případě, že se shodují, pasažéra propustí dál.
Policejní dohled
Systém není plně automatizovaný, stále ho kontroluje policista, jemuž se veškeré údaje zobrazují, takže může v případě problému zasáhnout. Výrazné ušetření práce by cizinecké policii mělo přinést až zavedení více samoobslužných bran - na jejich kontrolu i pak bude stačit pouze jeden člověk. O nákup dalších zařízení se podle Majera v budoucnu uvažuje.
E-gate bude sloužil lidem starším 18 let, nezletilí budou muset nadále procházet fyzickými kontrolami. Zařízení funguje na principu čtyř kontrol: zda je pas pravý, zda v něm nebyly některé údaje přepsány, zda se jeho majitel nenachází v evidenci hledaných osob a porovnávají se také biometrické údaje.
Samoobslužné brány již podle Majera mají i další evropská letiště. Nejvíce jich využívá Británie a Portugalsko, systém se používá i v sousedním Německu nebo v Nizozemí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.