Největší na českém území
Krvavá bitva u Hradce Králové otevřela cestu ke sjednocení Německa

01.07.2016 15:24

Bitva u Hradce Králové, od které uplyne 3. července 150 let, byla rozhodujícím střetnutím prusko-rakouské války. Bitva je počtem nasazených vojáků největší bitvou svedenou na území Česka.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Königgrätzer Marsch, vojenský hudební marš, skladatel J.G.Piefke, se hraje dodnes.

Na YouTube poněkud těžké najít nahrávku u které není přelepováno kdečím, a to někdy i poněkud vytržené z kontextu (jakože německá vlajka která ta samá jak za Německého spolku akorát že v roce 1966 přestal být, nebo videa jako by se jednalo o nacistický doprovod, a podobně)... tady nahrávka u které je alespoň zmínka o Prusku byť není zmíněno kdo že hrál:
https://www.youtube.com/watch?v=i5q663IWmD4

0 hlasů

pardon, *1866

Každopádně, po té prusko-rakouské válce a ještě nějaká věc vzniknul ten Severoněmecký spolek, kde Prusko jako největší útvar, ale poněkud zavádějící neboť technicky vzato Prusko stále bylo docela feudální ohledně politické struktury. Ten král Pruska Vilém I. se stal prezidentem toho spolku, a po prusko-francouzské válce se stal císařem Německého císařství vzniklé roku 1871.
V té době Prusko ještě existovalo nápodobně jak Bavorsko (stranou dotazů typu "A Slezsko jako bylo oprávněnou částí Pruska?") ale bohužel jíž v té době mnohem větší důraz na poněmčení (typu vytlačování Poláků na rozdíl od že před tím "jenom" neměli úřední jazyk polštinu a podobně). 1918/1919, po prohrané první světové válce potom došlo k abdikaci Viléma II. (po listopadové revoluci), včetně že kancléř ve Wýmarské republice potřeboval jako důvěry parlamentu na rozdíl od dřívějších dob kdy když císař řekl, že tento kancléř tak to tak prostě bylo. Prusko přešlo do podoby tzv. Freistaatu, čím se myslí jako svobodný stát bez jako královského vládce, a byť rozsahem přesahující jako historické Prusko a narostlé za výbojů Viléma I. a spol., potom roku 1932 v podstatě zrušen a prý protiústavně (a že nařízení, že se nesmí o tom vyjadřovat), natož 1935 atd.
https://de.wikipedia.org/wiki/Preu%C3%9Fenschlag
A účel toho zrušení prý bylo prostě, že Prusko stálo v cestě vzniku "Nového státu", jakože Velkoněmecko, což to potom poněkud usnadnilo nacistům.

0 hlasů

Však zpět do roku 1866, poněkud podstatné ohledně toho co bylo po té bitvě je tzv. Pražský mír:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%BD_m%C3%ADr_%281866%29

A v následnosti z toho vzešlého postavení to potom roku 1871 jistě bylo jak sjednocené Německo z kterého jakoby vzešly moderní dějiny, když se na ten Německý spolek (1815-1866) nahlíží spíše jak poněkud volné sdružení jednotlivých útvarů či podobně (a že například Češi v rámci toho si neměli moc co vyskakovat).

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov