Otázky etiky
Učíme se, že lhaní je špatné, ale není to vždy pravda

09.04.2019 10:03

Mnoho vědců věří, že lidé začali lhát jeden druhému prakticky ihned, jak vynalezli jazyk - primárně jako způsob, jak si prosadit svou. "Lhaní je velmi snadné v porovnání s ostatními způsoby získávání moci," řekla Sissela Boková, odbornice na etiku působící na Harvardově univerzitě.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

To jsou jen spekulace. Věci lze vykládat různě, ale lhani je druhem podvodu a pravda většinou dříve nebo pozdějí výjde najevo. Tady se dříve tradovalo "neříkat ne a na všechno dát rozumné vysvětlení". V každém případě je potřeba pochopit problém (situaci) a podle toho zvolit východisko. To je v poctivém a otevřeném jednání a poučení.

0 hlasů

..i ta vědecká logika - říct dítěti o jeho obrázku že je příšerný, by přece byla spíše lež než pravda. Jasná pravda je naopak například to, že příšerný jsou všechny Picassovy kubické mazanice... :)

0 hlasů

Jistě se dá nalézt situace kdy je lhání na místě, respektive se v první řadě dá mlčet a nehrnout se jak vycvičení pejsci když nacisté chtějí vědět kam se schovala Anna Frank...

Ale v mnohých jiných případech se lhaním rychle ztrácí na kredibilitě, pokud se nějakou mělo. Například celá ta věc ohledně toho, že se ještě roku 1920 v ústavě Pruské republiky psalo "pruský národ" (s vlastním občanstvím), věc kterou mnozí ignorovali mezitím co se ještě po válce představilo a představuje ten lživý germanistický výklad jako by byla naprostá pravda, že není nic než 'německý národ' - to například u mě, Prusa, vyvolává značné pochybnosti o tom, že by alespoň dnes bylo možné spolužití s Němci v jednom státu bez toho, že by se bylo akorát za nějakého otroka 'německého národa' řízeného oligarchní elitou. A nějaké ujišťování německých politiků je v tom směšné když se nejen obrazně má kudlu u krku ze strany desetitisíců neonacistů chtějící upálit děti za zaživa jak například v Solingenu, útočící na každého kdo se jím nezdá, že 'rasově anebo politicky čistý', a dělající jako by to vše bylo přece jen v jménu obrany 'německého národa' (neboli ne mě, neboť se za součást toho nepovažuji), mezitím co například Spolkový ministr vnitra dělá dojem jako by tomu všemu tleskal.


A to, že je něco příšerné neznamená, že to není krásné. Například Bitva u Rossbachu*, pro mnohé to bylo příšerné (ne-li dokonce noční můra imperialistů), ale Fridrich II. Veliký k tomu napsal toto:

"il sera dit que vingt mille Prussiens ont battu cinquante mille Français et Allemands. A présent je descendrai en paix dans la tombe, depuis que la réputation et l'honneur de ma nation est sauvé. Nous pouvons être malheureux, mais nous ne serons pas déshonorés."

neboli v překladu do německého jazyka:

"Man wird sagen können, daß 20 000 Preußen 50 000 Franzosen und Deutsche geschlagen haben. Nunmehr, da der Ruhm und die Ehre meines Volkes gerettet sind, kann ich zufrieden ins Grab gehen. Wohl können wir noch Unheil erdulden, aber nicht mehr ehrlos sein ..."

*
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Rossbachu

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov