Vzdálený vesmír
Astronomové pozorovali vznik „galaktické metropole“
13.01.2011 16:21
Astronomové objevili zatím nejvzdálenější galaktickou kupu, kterou kdy člověk pozoroval. Astronomové kupu s názvem Cosmos-Aztec3 popsali jako "utvářející se metropoli". Domnívají se totiž, že poroste podobně jako velkoměsta, která pohlcují okolní obce.
Její vzdálenost je 12,6 miliardy světelných let od Země. Doposud objevené kupy, které ve svém vývoji více pokročily, byly asi 10 miliard světelných let daleko. Vesmír je asi 13,7 miliardy let starý, světlo z Cosmos-Aztec3 se tak na pouť směrem k naší planetě vydalo v době, kdy vesmír "oslavil" jednu miliardu let.
Galaktické kupy rostou přes miliardy let, postupně se spojují s řadou dalších galaxií a pohlcují množství plynů. Výsledkem jsou největší struktury ve vesmíru. Počáteční fáze formování zůstávaly předmětem spekulací, protože vědci doposud nezachytili podobu procesu jejich vzniku.
"Pozorujeme semínka galaktické metropole, velkoměsta galaxií, které se časem rozroste podobně jako Londýn," citovala BBC astronoma Petera Capaka z Kalifornského technologického institutu. "Ale vidíme je, když bylo ještě velmi malé; můžeme pozorovat poměry v okolí města, které později povedou k jeho růstu do velké metropole," dodal.
Zmíněná kupa je zajímavá také nečekaně velkou aktivitou, jako jsou kvasary chrlící nepřeberné množství radiových vln, černé díry třicetmilionkrát masivnější než naše Slunce a obrovské množství chladného plynu. Navíc vytváří asi čtyři tisíce nových hvězd ročně. Podle Capaka je tak zajímavá nejen svou vzdáleností, ale také rychlostí růstu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.