Barma: Svět pomáhá málo. Ne čokoládu, stačí nám žáby
30.05.2008 08:25
Barmská junta je rozladěna tím, že se svět zavázal k příliš nízké finanční pomoci na obnovu země zasažené začátkem května cyklonem Nargis. Vládní deník New Light of Myanmar napsal, že oběti cyklonu nepotřebují čokoládu, protože přežít mohou třeba konzumací žab. Tito obojživelníci jsou u části Barmánců běžnou součástí stravy.
Junta pouští zahraniční humanitární pracovníky do země jen velmi zdráhavě.
New Light of Myanmar s podivem píše, že se dárcovské země zavázaly pomoci Barmě pouze 150 miliony dolarů, ačkoli Barma odhadla, že na obnovu zničených oblastí bude zapotřebí 11 miliard dolarů. Nargis si vyžádal přes 133 000 mrtvých či pohřešovaných.
"Barmánci jsou schopni dostat se z takových přírodních katastrof i bez mezinárodní pomoci," napsal list. Obyvatelé zničených pobřežních oblastí si prý mohou snadno nalovit ryby a všude je údajně také dostatek poživatelných žab.
"Obyvatelé iravadské delty přežijí, i když se budou muset spolehnout jenom sami na sebe a nedostanou od světa žádné tabulky čokolády," napsal list.
Není známo, že by humanitární pomoc pro Barmánce zahrnovala čokoládu, jejíž distribuce by v tropickém vedru nebyla snadná.
Podle odhadů zasáhl cyklon do životů 2,4 milionu lidí. Pracovníci OSN se domnívají, že teď, kdy uplynuly čtyři týdny od katastrofy, potřebuje naléhavě pomoc ještě milion z nich. Nejhůř jsou na tom obyvatelé delty řeky Iravadi.
Deník New Light of Myanmar také neadresně kritizoval jednu mezinárodní finanční instituci, která údajně odmítá Barmě poskytnout peníze. Světová banka 20. května oznámila, že Barmě tentokrát nemůže kvůli vysokým dluhům nahromaděným od roku 1998 finančně pomoci.
Zahraniční humanitární týmy, které se dosud dostaly do Barmy, kritizují krizový management tamní vlády jako chaotický.
Nouzové příbytky pro oběti cyklonu jsou náhle bez logického důvodu rušeny a stavěny někde jinde. Vojáci se také snaží přimět lidi bez přístřeší, aby opustili uprchlické tábory v oblasti katastrofy a vrátili se do svých domovů. Mnoho lidí ale nemá vůbec kam, protože jejich vesnice jsou ještě stále pod vodu. Zahraniční experti hovoří diplomaticky o "unáhlených opatřeních". "Je to rozhodně příliš brzy a ztěžuje to další pomoc postiženým," uvádějí.
Podle zprávy německé organizace pomáhající dětem, Kindernothilfe, utonulo v deltě Iravadi asi 300 běženců. Přeživší cyklonu vojáci natěsnali do tří malých lodí, které se nedaleko Bogalay převrátily a potopily
Zahraniční humanitární týmy junta dlouho odmítala pustit k postiženým. Dovolila to až tento týden, ale nedala například souhlas s vyložením nákladu amerických lodí, které čekají s humanitárními potřebami u barmských teritoriálních vod.
Situaci zkomplikoval i požár barmské ambasády v Bangkoku a zničení tamního vízového oddělení. Sousední Thajsko je východištěm většiny humanitárních operací pro Barmu.
Generálové také protahovali a nadále zdržují vydávání víz pro pracovníky mezinárodních humanitárních misí. Se vstupem cizinců do postižených oblastí junta souhlasila až po návštěvě generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna minulý víkend. Japonsko, které Barmě darovalo 13 milionů dolarů, mohlo až ve čtvrtek do Barmy vyslat 23 svých zdravotníků.
Foto: Reuters a AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.