Pákistán buduje plot na hranici s Afghánistánem. Kvůli islamistům

Zahraničí
20. 10. 2017 12:58
Občané Pákistánu,
Občané Pákistánu,

Pákistán buduje podél hranic s Afghánistánem oplocení. Od dvojice drátěných plotů vysokých tři metry a opatřených ostnatým drátem si Islámábád slibuje, že zamezí vpádům islamistů z afghánského území. Kábul s plánem sousední země nesouhlasí.

Pákistán a Afghánistán spolu sdílí 2 430 kilometrů dlouhou hranici, jež bývá označována jako Durandova linie. Vytyčili ji Britové v roce 1893 a Afghánistán s ní od počátku nesouhlasí, protože kvůli ní přišel o paštunská území západně od řeky Indus. Kábul proti plotu argumentuje mimo jiné tím, že by na území obývaném Paštuny rozdělil vesnice, rodiny a přátele.

Pákistánská armáda odhaduje, že projekt přijde na 56 miliard pákistánských rupií (bezmála 19 miliard Kč). Počítá také s vybudováním 750 hraničních pevnůstek a rozmísťuje radarové senzory detekující pohyb přes hranici. Vedle vojáků, kteří druhou stranu hranice pozorují z vyvýšených míst, jsou na plot namířeny i kamery. Díky solárním panelům bude plot v noci osvícený. K monitorování hranic Pákistánci používají i drony.

"(Plot) je zásadní změna. Jde o epochální zvrat v řízení ochrany hranic," uvedl tento týden při prezentaci pro zahraniční média velící důstojník pro oblast Jižního Vazíristánu, jedné ze správních oblastí Federálně spravovaných kmenových území (FATA).

V těch oblastech FATA, které nejvíce sužuje násilí, již Pákistánci od března vybudovali 43 kilometrů oplocení. Počítá se s náborem desítek tisíc vojáků na obranu hranic. Není však jasné, jak dlouho bude stavba oplocení celé hranice trvat.

Za hranicí ovšem pákistánský plán vzbouzí kritiku. Guláb Mangal, guvernér východoafghánské provincie Nangarh řekl, že ohrazení vyvolá mezi sousedícími zeměmi "více nenávisti a nesnášenlivosti" a nepomůže ani jedné z nich. "Plot bezpochyby přivodí lidem na obou stranách hranice nemálo problémů. Tyto kmeny nemůže rozdělit žádná zeď nebo plot," rozvedl. "Naléhavě kmeny vyzývám, aby se proti tomu postavily," dodal.

Pákistán přičítá vinu za řadu útoků, k nimž na jeho území v poslední době došlo, radikálům z pákistánského hnutí Tálibán se základnami na afghánském území. Žádal od sousední země, aby útočiště ozbrojenců zničila. Vztahy mezi Kábulem a Islámábádem jsou v posledních letech napjaté, země se navzájem obviňují z toho, že nejsou schopné vypořádat se s pákistánskými a afghánskými příslušníky hnutí Tálibán.

Před zhruba deseti lety se snaha Islámábádu hranici oplotit nenaplnila a dnes mnozí pochybují o tom, že lze tak dlouhou hranici zabezpečit.

Autor: ČTK , Reuters, AFPFoto: ČTK , PPI

Další čtení

ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Veřejnost se dnes v bazilice svatého Petra naposledy loučí s papežem Františkem

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Trump chce deportovat zločince s občanstvím USA. Zákony to zakazují

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ