Spojené státy ocenily rozhodnutí ázerbájdžánských úřadů, které dovolily ochránkyni lidských práv Lejle Junusové a jejímu manželovi, historikovi Arifu Junusovi, vycestovat ze země, aby mohli podstoupit naléhavou léčbu v zahraničí. USA současně vyzvaly Baku k osvobození dalších vězněných odpůrců režimu.
"Spojené státy vítají rozhodnutí Ázerbájdžánu jako další pozitivní krok," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby. "Vyzýváme vládu, aby podnikla další kroky a bezpodmínečně propustila všechny osoby, které byly uvězněny za uplatňování svých základních svobod," dodal.
Ázerbájdžánská justice donedávna odpírala disidentskému páru léčbu v Německu. Oba jsou vážně nemocní a soud je kvůli tomu propustil z výkonu trestu odnětí svobody, kam byli podle ochránců lidských práv loni posláni za opoziční aktivity.
Soud v Baku loni v srpnu poslal Lejlu a Arifa Junusovi do vězení na osm a půl, respektive sedm let. Odsoudil je za údajné podvody, daňové úniky a neoprávněné podnikání. Organizace Amnesty International ale oba odsouzené označila za vězně svědomí a rozsudek za ostudný. Podle ochránců lidských práv měl rozsudek zastrašit další kritiky režimu.
Manželé byli zatčeni již předloni v létě kvůli údajné vlastizradě. Lejla se prý dopouštěla špionáže pro Arménii a agitovala za uznání režimu v Náhorním Karabachu, sporné enklávě, o kterou Baku a Jerevan už po desítky let vedou spor. Junusová si stěžovala na bití ve vyšetřovací vazbě, ministerstvo spravedlnosti to ale popřelo.