Po jednání s Merkelovou
Dopady záchranného programu byly děsivé, řekl Tsipras v Berlíně

23.03.2015 20:18

Záchranný program pro Řecko nebyl úspěšný, země se nyní potýká s vysokou nezaměstnaností, je zadlužená a není konkurenceschopná. Vinu za problémy však nelze hledat pouze u ostatních, ale i v Řecku, řekl v pondělí v Berlíně po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řecký premiér Alexis Tsipras. Uvedl také, že Atény chtějí dostát svým závazkům v Evropské unii.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Ben Melech (2 hlasy) 24.03.2015 09:29

    A co zbytek? Tady je kdo si mastil kapsy! A tehdy se nahromadily...

  • Anna Es (1 hlas) 24.03.2015 05:25

    "Vinu za problémy však nelze hledat pouze u ostatních, ale i v Řecku,...

  • Nevěřím Prověřím (1 hlas) 24.03.2015 09:25

    Od turecké invaze na Kypru v roce 1974 (kdy Řekové zjistili, že jsou...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Chovani Tsiprase je do posledniho puntiku typicky komunisticke.

0 hlasů

Od turecké invaze na Kypru v roce 1974 (kdy Řekové zjistili, že jsou nepoměrně slabší než Turci) vydalo Řecko na import zbraní neuvěřitelných 216 miliard eur, tedy částku rovnou zhruba dvěma třetinám řeckého dluhu (!). Britský Guardian navíc upozorňuje, že tato částka nezahrnuje použití tajných fondů, které měla řecká vláda také k dispozici. Za období 2002 – 2011 dováželo Řecko nejvíce zbraní z USA, odkud pochází 42 % do Řecka dovezených zbraní, z Německa pak 25 % (jde o 15 % veškerého německého vývozu zbraní) a z Francie 12,8 % (což pro ni činilo 10 % z celkového vývozu zbraní). V letech 2002–2006, kdy řecké dluhy razantně narůstaly, byla tato země největším dovozcem konvenčních zbraní na světě a ještě před třemi lety bylo Řecko na 10. místě tohoto žebříčku.

I po vypuknutí krize v roce 2008 a 2009 byl řecký zbrojní rozpočet extrémně nafouklý a blížil se k 4 % HDP, což je dvojnásobek průměru eurozóny. Pro srovnání: ČR vydává na obranu 1,08 %HDP. Řecko nakupovalo například nejnovější německé ponorky, stovky tanků Leopard nebo stíhačky Mirage a F16. Tedy, jako by bylo regionální velmocí. Zajímavé na tom je, že se cítilo ohroženo svým spojencem z NATO – Tureckem.

1 hlas

A co zbytek? Tady je kdo si mastil kapsy!
A tehdy se nahromadily největší státní dluhy. Pro americké, německé či francouzské zbrojní firmy bylo Řecko přímo zlatým dolem. Ve článku v Guardianu se před dvěma lety objevila zajímavá spekulace, že mezinárodní pomoc Řecku byla vázána na slib řecké vlády, že odběr zbraní z Německa a Francie bude pokračovat…

Minulá řecká vláda, koaliční, v níž dominovali konzervativci a vedle nich socialisté z Pasoku, vytvořila mírně přebytkový rozpočet (před započtením dluhu, samozřejmě), a to tím způsobem, že velmi silně ořezala různé solidární programy a šetřila na důchodcích a státních zaměstnancích. Ale vojenské výdaje měly znovu růst.

Dřívější pravicové i levicové řecké vlády lití peněz do zbrojení státu svorně podporovaly, a to i tehdy, když už bylo Řecko ve velkých finančních problémech. Dluhy Řecka nezpůsobila přílišná štědrost státu v sociální oblasti, jak se traduje, ale obrovská míra korupce, která dovolovala držet řecké výdaje na zbrojení na 4 % HDP. Určitě si na tom nemastili kapsy řečtí důchodci a státní zaměstnanci, ale špičky řeckých vládních politických stran a zahraniční zbrojní firmy.

2 hlasy

"Vinu za problémy však nelze hledat pouze u ostatních, ale i v Řecku, ..."
Pouze u ostatních je nutno hledat chyby. Ostatní přijali do EU zemi, která nesplňovala kritéria vstupu. Následně do ní cpala peníze horem dolem a dělala si velký byznys z půjčování peněz jiných. Ostatní by se teď měli sejít a podepsat ukončení členství a požadovat splacení dluhu za ten velký mejdan.
Řecko zajímavě myslí, to se musí nechat. Živte nás a my se rozmyslíme, jestli vám za to poděkujeme nebo vás budeme peskovat

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov