Zpráva Europolu
Experti: Teroristé útočí na "měkké cíle", aby vyvolali větší strach

20.07.2016 17:29

Při teroristický útocích v Evropské unii loni zemřelo 151 lidí a 360 utrpělo zranění. To je podstatný nárůst oproti předchozímu roku 2014, kdy teroristé zabili čtyři lidi a šest zranili. Konstatuje to zpráva, kterou vydal evropský policejní úřad Europol.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Následující co tady neřeknu neberu vyloženě jako vojenskou analýzu, ale spíše jako vyzdvihování některých bodů.

- Když například tehdejší prezident USA podporoval v Afghánistánu nějakou skupinu proti Sovietům, tak se poněkud v obecné rovině řeklo, že takové uskupení legitimní. V případu Talibánu se jím tím pomohlo si získat úžasné postavení, ale co tím tady chci říct je že kdo se jak může nebo dokonce má účastňovat vojensky se poněkud rozmázlo. Například kdyby v Česku byla skupina říkající si domobrana a možná se zbraněmi z Ruska, a že se v médiích o ních všichni doslechnou kdyby útočili na konvoj USA (a ideologicky tvrdili, že to je jak neo-1968, že Vláda nápodobní srabi jak tenkrát, a podobně), tak to je poněkud taková jako pofiderní situace z toho, že v rámci uznání "velkých hráčů" obecné legitimizace takových uskupení se těžko o něčem takovém mluví jako nikdy naprosto nepřípustné. Na druhou stranu by někteří možná argumentovali, že v nekrálovské zemi která by politicky vyhlásila nezávislost kterou okupant chce potlačit připadně nedávát jakoukoliv možnost aby se ta nezávislost vůbec vyhlásila, že není jak odporovat nebýt možnosti milicí a podobně. Ale stranou, že v dnešní době poněkud jiná rovina než v dobách jiných, když se nemá jako vládu anebo velitele, tak akorát chaos typu, že možná skutečně osvobozující armáda je pro mnohé uskupení také cíl a podobně.
Tak či tak, když nějak at jíž v rámci USA nebo OSN nedošlo k nějakému soudnímu rozhodnutí, že není v pořádku aby kdejaká nějaká údajná milice byla vyzbrojovaná, tak poněkud taková věc, že například USA těžko můžou jentak očekávat postavení světového absolutistického vladaře, který smí věci které ostatní ne.

- "Vojensko-industrální komplex" je možná termín který znáte. 9/11 byl argumentativně útok zamyšlený na takový. Sice argumentativně poněkud malý spor, jakože někteří naštvaní ohledně invaze do Somálska a že Clinton dal mafiánsky zničit údajnou továrnu na zbraně (neboli argumentativně konkurenci U.S. podniků) mezitím co to ale prý byla továrna na léčiva (opět stejně konkurence), ale vzhledem k údálostem jako Bhopalská havárie (tisíce mrtvých, statisíce zraněných, kontaminace), kde podnik z USA vlastník který sice nějaké peníze platil ale nějak se neměl k tomu aby se se zdravotnickým personálem podílel o informace jaké složení plynu a právně nebyl poněkud nikdo nic moc postížen. Nějaké to uskupení o sobě sice netvrdilo, že by byli zástupci těch obětí, ale argumentace typu "Kdo se tedy jak může postarat aby k něčemu podobného nedošlo i u nás, obzvláště když dokonce v ČR dle p.Babiše každá vláda zkorumpovaná a zřejmě dovolující kdeco hlavně aby dostali střevice jako dárek." si myslím, že je docela pochopitelná obzvláště právěže v rovině toho, že se ve světu nehemží diplomy na západní pojetí politologických a právních záležitostí, a i MAL havárie v Maďarsku poněkud ukázka toho, že ani v Evropě se to nutně nebere vždy tak nějak moc vážně když někdy možná deset někdy možná deset tisíc zabitých, asi hlavně aby se to nestalo u vilové čtvrti a nebylo naschvál.
Čímž nemyslím, že bych dělal to samé, ale snažím se poukázat na to, že tenkrát ten kontext poněkud širší respektive jiný než nějaké, že psychopatologičtí jedinci sexuálně se vzrušující nad strachem dalších a snažící se o nějaké totalitní postavení protože něco slyšeli o nějakému Hitlerovi a jak Němci přece údajně všichni z něj šilili strachem nebo podobně. Viz například jak AQ původně vlastně neměla zájem se skrz 9/11 zviditelnit.

- A jak čas postupoval, tak někdo přišel s tím, že v demokrácii je přece vládce lid, jakože by nějaká chemická továrna těžko někde dělala podnik nebýt lidu dovolující nebo dokonce nařizující takové, a podobně.
Do toho nějaké mnohem více pofiderní charaktery spoléhající na nějaké, že všude jsou lidé tak snadno podmanitelné jak pod Saddamem. Potažmo celkově takové blé, ale v pojetí toho, že by například USA bombardovala město v ČR protože tam údajní teroristé, a že i pouhé "sorry" závisí na jejích dobrovůli zda vůbec řeknou, to jistě ne důvod kdekomu vykuřovat, ale osobně se nedivím, že nejeden je poněkud moc hrdý na to aby vykuřoval zrovna USA nehledě co. Pod Obamou sice došlo k umírnění vojenských způsobů, ale rozjetý vůz z kopce bez řidiče je poněkud takový. Navíc u dalšího není nijak jasné zda by rovnou nedal připravovat bombardéry s atomovkami a když jíž to má připravené zda tedy nebude chtít například ropu zadarmo z jiných států atd. (a když média převažně akorát citují tak i při nejlepší vůli ne nutně sami schopné vidět co se za kulisami skutečně děje) a kde například celá EU nedělá dojem jako tolik samostatně schopná zamezit neřád, a i sama ne nutně o tolik lepší.

Všehovšudy, nějaké snahy IS se argumentativně snadno vymstí neboť obyvatelstvo se tendenčně o to více bude schylovat pod sukni toho vojensko-industrálního aperátu který snadno vpadne kamkoliv a obyvatelstvo, že přece experti ví co dělají a podobně, ale to právěže poněkud celé od čeho to vyšlo.

0 hlasů

Experti: Teroristé útočí na "měkké cíle", aby vyvolali větší strach.

Na to nemusí být jeden expertem, aby to věděl. Podstatou terorismu je vyvolávání co největšího strachu.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov