Soudní duel polských prezidentů. <span>Walesa agentem?</span>

Zahraničí
24. 11. 2009 17:03
Polští prezidenti se střetli u soudu.
Polští prezidenti se střetli u soudu.

Polští prezidenti se střetli u soudu.U soudu ve Varšavě dnes začal proces, v němž bývalý prezident Lech Walesa žaluje současnou hlavu státu Lecha Kaczyńského za jeho výrok, že někdejší předák protikomunistického hnutí Solidarita byl v 70. letech spolupracovníkem tajné komunistické policie.

Walesa žádá, aby Kaczyński svá slova odvolal a zaplatil mu odškodnění ve výši 100 tisíc zlotých (asi 628 380 korun). Krátce po začátku byl proces z procedurálních důvodů odročen na prosinec.

Ani jeden z politiků se dnes u soudu neobjevil. "Věc je tak jasná, že není potřeba, abych se jednání soudu účastnil," řekl dnes z Gdaňska televizi TVN24 Walesa. "Porušil právo, o tom není pochyb," myslí si exprezident o nynější hlavě státu. Do Varšavy nepřijel také proto, že k soudu nepřišel Kaczyński.

ČTĚTE TAKÉ: Sporná kniha o "agentovi Walesovi" na knižních pultech
                        Walesa vyhrožuje, že opustí Polsko

Walesa v dobách své slávy hovoří se studenty filozofické fakulty.Walesu urazil výrok prezidenta Lecha Kaczyńského v rozhovoru pro televizi Polsat z června 2008. Prezident tehdy mluvil kromě jiného o knížce s názvem Tajná policie a Walesa napsané pracovníky Institutu národní paměti (IPN) Slawomirem Cenckiewiczem a Piotrem Gontarczykem.

Autoři v ní napsali, že Walesa byl v polovině 70. let agentem tajné policie v Gdaňsku pod krycím jménem Bolek.

Když novinářka televize řekla, že Walesa je pro Poláky největší autoritou a že není možné takto na něho útočit, ohradil se Kaczyński, že "demokratická společnost potřebuje pravdu, i když je těžká". Dodal, že o tom, že Walesa byl "Bolek", ví nezávisle na knížce, kterou ještě nečetl.

Walesa mnohokrát popřel, že by byl informátorem komunistické bezpečnosti. Ve své žalobě na Kaczyńského připomíná, že v roce 2000 ho lustrační soud ve Varšavě obvinění ze spolupráce s tajnou policií zprostil. Svým výrokem prezident podle Walesy tento rozsudek znevážil. Napsal mu proto dopis, aby se omluvil. Prezident to ale neudělal, a tak se Walesa obrátil na soud.

Kaczynski útočí na ikonu polského boje s komunismem.Soud si dnes pouze poslechl rozhovor Kaczyńského v Polsatu, pak proces odročil na 18. prosinec. Kaczyńského právní zástupce totiž požádal soud, aby žalobu odmítl. Prezidenta totiž podle něho může soudit jen takzvaný Státní tribunál, který se zabývá záležitostmi státních orgánů a nejvyšších polských představitelů.

Walesova advokátka ale tvrdí, že případ se netýká povinností Kaczyńského coby prezidenta a že varšavský oblastní soud je ve věci příslušný.

V Polsku i za jeho hranicemi Lech Walesa je symbolickou postavou odporu Poláků proti komunismu. V roce 1983 dostal Nobelovu cenu za mír. V prosinci 1990 se stal prvním polským nekomunistickým prezidentem.

Mezi Walesou a Lechem Kaczyńským panuje již po řadu let nevraživost. Přitom ve druhé polovině 80. let a začátkem let 90. patřil nynější prezident k nejbližším spolupracovníkům Walesy.

Walesa s premiérem Tuskem (2008).

Foto: polské min. zahraničí, Profimedia a archiv EK
   

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ