Školství ve Francii
Výuka arabštiny: Vytváříme z dětí teroristy

17.10.2017 05:55 Od zvláštního zpravodaje

S přibývajícím počtem teroristických útoků a migrační krizí se ve Francii znovu otevřelo téma ohledně Arabů a jejich kultury. Pozornost se upřela na výuku arabštiny na základních školách.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • doctorX doctorY (6 hlasů) 17.10.2017 06:40

  jsem rad, ze nejsme historicky kolonizacni stat, tudiz si ty cmoudy...

 • Josef Vrátný (3 hlasy) 17.10.2017 08:55

  Mladí bývají agresivnější než starší. To je vidět i na kriminalitě....

 • Josef Vrátný (2 hlasy) 17.10.2017 07:59

  Kontakt s prarodiči znamená i snažší kontakt s původní domovinou a...

 • Richard Šimůnek (2 hlasy) 17.10.2017 09:30

  Pokud byste češtinu vyučoval vy, tak nepochybně.

 • Richard Šimůnek (1 hlas) 17.10.2017 09:29

  V jazyku to není. Islám je ten problém.

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Pokud se jedná o hodiny placené a dle Saudských osnov, kteří mají účebnice v kterých se propaguje nadřazenost wahabismu nade vše, tak i kdyby se jednalo o hodiny floristiky tak to tomu extrémismu spíše přispívá s kterým se si Ibn Saud zhruba před 100 lety postavil své panství (s veselou účastí USA kde si někteří vydělali na ropě i přes masakry na civilistech které se děly možná docela nápodobně jak to nedávno dělal ISIL).

Jinými slovy, z podstaty věcí nevidím problém pokud například ČR má zájem v Prusku místy při škole nabízet kroužek výuky češtiny, ale pokud by se to neslo v duchu vytváření Zemanjugend, tak takto spíše ne. A stranou toho, když přijde na to jaké cizí jazyky se v rámci vzdělávajícího systému nabízí, tak mnohé rodiny jsou možná západocentrické ohledně co by se dítě jako první cizí jazyk mělo účit, ale osobně bych měl za to, že by ministerstvo školství mělo být schopné zajistit výuku cizích jazyků dle trochu jiného klíče, kde stranou angličtiny i francouzštiny jsou světově dle počtu mluvčích argumentativně i docela relevantní jazyky jako španělština, arabština, mandarinština, hindi-urdu, portugalština, ruština, japonština, bengalština, punjabština. A regionálně relevantní například polština, ukrajinština, italština, a další. Což vše jistě ne, že by nabídka všeho byla na každé škole (přímo nebo v rámci kroužku), ale aby se mělo například na městském gymnáziu širší nabídku než jenom ze 3 jazyků, to se mi zdá zvládnutelné (a tím jazykové hodiny spíše o menším počtu žáků, případně z vícero tříd na hodině - a nemám za problém pokud by některý jazykový vyučující pendloval mezi školami).

***

Co se týče "náboženské výuky", také v Prusku se historicky mělo značný počet jakoby církevních škol. I například s Jednotou Bratrskou - ve spojitosti s kterou některým možná známý Daniel Ernst Jablonský, mj. spoluzakladel Pruské akadémie věd, rektor protestantského gymnázia, a vnuk Jana Amose Komenského. Historicky se v Prusku nemělo i přes denominační rozmanitost jak ve Francii prý docela násilné spory (tedy aspoň to se udává jako důvod proč Francie vyhnala jiné denominace v období více než 100 let před tou revolucí za kterého bylo jen ř.katolictví povolené).

Dnes se například v Berlínu má veřejnou výuku jistě značně sekulární, ale s kroužky náboženské výuky se problém nemá, při čemž ty kroužky na půdě školy (například na základní škole se tenkrát mělo katolický a evangelické kroužky - kde na tom katolickém jsme byli dva a na tom evangelickém plná třída). Osobně nevidím problém pokud nápodobně i další denominace (jakože náboženská svoboda není o nějaké jak kartelové dohodě mezi dvěma církvemi).

Navíc osobně mám za to, že Bible i Korán a další starší spisy vypadají jako se značným dějepisným významem, které bych sice nezařadil na seznam povinné četby ale aby se nezamlčelo v tom sekulárním vzdělávání tyto dějiny a navíc aby se části Bible a další použilo ve smyslu vyjasnění dějinného kontextu, to bych měl za v pořádku. A tím se právě spíše vyjasní, že popis jak Julius César dal rozkaz k útoku nebylo jako by univerzální římský zákon v kterém aby každý na každého vždy útočil - nápodobně jak například příběh o Sodom a Gomoře neznamená jako by násilí na komkoliv koho se za něco takového má byl v pořádku natož univerzální zákon na které by se svalilo počínání například nacistů kteří zabili i za homosexualitu, a viz že sami církve něco takového ve svých katechismech atd. nemají.

0 hlasů

Výborný nápad.A zrušte francouzštinu,co s menšinovým jazykem...

0 hlasů

Říkáte tedy, že se zdá naprosto smysluplné, když p.Klaus je jíž po hodině v Německu naprosto germanizovaný a že se do Česka vrátí aby kázal o nutnosti připojit Česko k Německé říši? Jinými slovy, pokud máte za to, že je normální aby Německo zakazovalo češtinu v Německu a Čech aby se koukal stát germánem, tak to je koncept který jsem měl za to, že se Čechům spíše nelíbil... a teď ale najednou vše jinak?

0 hlasů

Nikdy, nikdy nesmíme Evropské unii a Kalouskovým vlastizrádcům z TOP 09 dovolit, aby sem k nám bylo toto totalitní svinstvo, islám, nacpáno. Jinak se budeme brodit krví i zde.

0 hlasů

V jazyku to není. Islám je ten problém.

1 hlas

V tom máte pravdu, Avšak výuku arabštiny v základních školách je nutno posuzovat v celém komplexu vznikajícího problému. Ten je v tom, že výuka arabštiny je prvním krokem, dalším bude zrušení podávání vepřového masa ve školním jídelníčku, rozdělení výuky žáků na chlapce a dívky, zrušení tělocviku a plavání pro dívky a tak bych mohl pokračovat. Tak se realizuje postupná islamizace evropských států.

0 hlasů

jo a výuka češtiny znamená podporu zlodějství?
(axman.pavel@post.cz)

0 hlasů

Pokud byste češtinu vyučoval vy, tak nepochybně.

2 hlasy

Kontakt s prarodiči znamená i snažší kontakt s původní domovinou a tradicemi. Tedy i snažší indoktrinaci nějakou tradiční a ještě nesnášenlivější formou islámu.

Takže ano, je to podpora terorismu.

2 hlasy

mimochodem starší muslimové bývají mnohem snášenlivější než Vy nebo třeba mladí konvertité.
(axman.pavel@post.cz)

0 hlasů

Mladí bývají agresivnější než starší. To je vidět i na kriminalitě. Základem islamismu je ale ideologie, jejíž podhoubí mladí přebírají od těch starších.

O mentalitě islámu vypovídaly nejlépe statisícové demonstrace muslimů za smrt autora karikatur "proroka" Mohameda.

3 hlasy

Nene to jsme si nerozuměli. Starší rozhodně nebývají podporovateli radikálního islamismu. Radikalizmus pochází z indoktrinace radikálním výkladem, který rozhodně není vlastní starší generaci muslimů. Ten je spíše produktem vykořeněných, mladších lidí (viz věk lidí co odchází z evropy za těma blbečkama) ale ano i výjimky rozhodně najdeme...

0 hlasů

Vzhledem k náběhu na střet civilizací má výuka arabštiny jistě význam, ale ne jako školní předmět. Pro příchozí do škol z jiných částí světa musí být naopak kvalitně zabezpečena výuka národního jazyka, sociologie naší civilizace a právního systému.

0 hlasů

jsem rad, ze nejsme historicky kolonizacni stat, tudiz si ty cmoudy nechte, my k nim nemame zadnou zodpovednost .CZ

6 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 43/2018 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Family

Barrandov Plus


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.