Popudil i Merkelovou
Zemřel historik, podle něhož nacismus zrodil komunismus

18.08.2016 21:45

V Berlíně zemřel ve věku 93 let kontroverzní německý historik Ernst Nolte, který proslul sporným tvrzením, že nacismus byl reakcí na ohrožení Německa ze strany sovětského bolševismu.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Honza Hloupý (1 hlas) 19.08.2016 00:40

    "nacismus byl reakcí na ohrožení Německa ze strany sovětského...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

"nacismus byl reakcí na ohrožení Německa ze strany sovětského bolševismu" - je to názor přinejmenším stejně oprávněný jako jiná vysvětlení vzniku nacismu v meziválečném Německu. Co je na tom kontraverzního?

"rovněž tvrdil, že mezi bolševickými předáky hráli významnou roli Židé" - proboha, to je přece fakt, který dnes nikdo nepopírá

Protože celý život učil na univerzitách v Německu, kde je pocit viny za nacistické zločiny všudepřítomný a neměl s tím žádné problémy, asi to s jeho "kontraverzností" nebylo tak horké.

1 hlas

Ani jak nikdo nepopírá, že Čech Hácha hrál významnou roli v druhé světové válce?

0 hlasů

Dokonce se nejeden Čech prý hlásil sám na práce, asi jak nechtěl mít hlad, nebo že by to bylo nějakým údajným, že kdo Čech tak prostě jednoznačně z podstaty své národní kultury fašista nebo bolševista byť za tisíc let vlastně ani jediný výboj a nic na až takový styl?

0 hlasů

Jak jsem před nějakým časem nějak řekl, dle mého mínění není vyloženě divu, že se našlo Židy v mnohé pozici, a to prostě od toho, že se mělo v rámci židovských rodin docela důslednost ohledně vzdělávání nehledě na to jak na tom veřejné školy a zda vůbec nějaké, potažmo taková osoba ze židovské rodiny nehledě na osobní filozofické přesvědčení uměla/umí číst a psát a počítat a několik jazyků, a další.
Což neznamená, že mnozí další sotva uměli tak akorát rozeznat krávu od koně, ale například ve Wýmarské republice (po císaři a spol. na tripu velkostátů vojáků a pracantů a vzdělávání jenom k tomuto) akorát hrstka měla vzdělávání na úrovni vysoké a u Židů argumentativně ne neobvyklé že jako standard.
Navíc v rámci (feudálních) států kde mezi sebou soupeřili (šlechtické) klany a že hlavní vlastním z rodu zajistit místa i kdyby vlastně nekvalifikovaní, ale že si někteří jistě byli vědomí, že ideálně na každou pozici je třeba kvalifikovaného ale že některé pozice poněkud více kritické (například argumentativně v bankovnictví kde by jeden klan býval nedal jentak peníze do úschovy jinému místnímu klanu který by tím možná financoval nějaké své výboje).
A v tom celém jak se v Německu tak ve Sovietsku mělo trip argumentativně extrémních progresivismů, kde se zakopala historie a udělalo se nějakou jako pomyslnou realitu všeho, tak v tom to zřejmě ani mnohým bystřejším netrklo, že mnohá židovská rodina je v bankovnictví protože to tak nějak ve středověku bylo tenkrát omezeně určené a že se nejednalo o nějaké jako by k tomu spiklenecky přišli protože možná ani prostě nevěděli nic z toho co nám dnes přijde jako obecné znalosti. Tak či tak se mělo média vládně naprosto pod kontrolou a i pokud vlastně někdo věděl mnohem lépe tak neměl nápodobnou možnost jak mluvit k masám v kterých možná ne každý byl jak nacvičený pejsek řídící se hlasem z bedny a podobně.

0 hlasů

Co se týče nějakého jaký vliv měl bolševismus na nacismus, v rámci spekulaci by se možná dalo argumentovat, že národ z velké části vzhlížel k jako silnému chlapovi který národ uchrání. Viz například z roku:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/55/Bolschewismus_ohne_Maske2.jpg
a zřejmě i předešle, a byť ve Sovietsku jistě nebylo vše skvělé tak pro Německo argumentativně nic moc ohrožení ale stejně se dělalo jakože bylo (potom včetně, že němečtí komunisté jakoby tajní agenti atd.). Ale i kdyby bolševici byli první kdo s něčím na styl gulagu přišli, což mimochodem nikoliv viz například ta arménská genocída a že Německo v Africe a Belgie, a vůbec, Ameriky kde z počtů tenkrát prý ani ne 10% populace dnes, a že ani otroctví v Římské řiši zřejmě nebylo vždy jak zobrazené v Asterix a Obelix, a další, tak i kdyby první byli nějaké jakoby se akorát opičilo se jistě zdá argument docela mimo i kdyby se přece jíž mělo oficiálně jasno jak jsou hrozní.

0 hlasů

Od p. Nolteho jsem však osobně nic nečetl. Akorát nějaké komentáře k zmíněnému v článku.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov