Historie
Před 75 lety Němci tvrdě zlikvidovali povstání ve Varšavě

02.10.2019 06:00

Protinacistické povstání, které vypuklo v polské metropoli Varšavě 1. srpna 1944, bylo jednou z největších ozbrojených akcí proti Němcům v okupované Evropě. Povstání, které si vyžádalo ohromné lidské a materiální ztráty, skončilo kapitulací povstalců 2. října 1944.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Jeroným Pražský b. (3 hlasy) 02.10.2019 14:13

  Pane, máte tam nepřesnosti. SS Sturmbrigatte Dirlewanger rozpuštěna...

 • Jeroným Pražský b. (3 hlasy) 02.10.2019 10:50

  A to se může, informovat o německých zločinech ? Donedávna to přece...

 • Franta Kocourek (3 hlasy) 02.10.2019 17:34

  Nebude dlouho trvat než germanistán padne. Neuveriteľne brutálny...

 • Josef Vrána (3 hlasy) 02.10.2019 07:06

  Něco se muselo stát, poprvé po nejmíň 20 letech se v mainstreamu v...

 • Vlastimil Styblo (2 hlasy) 02.10.2019 19:47

  Pokud mě nemýlí mé znalosti historie, byla ROA poprvé nasazena do...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Na potlačení povstání se významně podíleli zvěrským způsobem Vlasovci.
Co na to Pražáci vedeni rodinou Kolářů.

0 hlasů

Na potlačení povstání se významně podíleli zvěrským způsobem Vlasovci.
Co na to Pražáci vedeni rodinou Kolářů.

0 hlasů

Na potlačení povstání se významně podíleli zvěrským způsobem Vlasovci.
Co na to Pražáci vedeni rodinou Kolářů.

0 hlasů

Pokud mě nemýlí mé znalosti historie, byla ROA poprvé nasazena do bojové akce po nějakých sporech ve velení až 14. 3 1945, takže si běžte vypláchnout Savem.

2 hlasy

Mimochodem, omluvilo se Polsko někdy Českuslovenku anebo České republice za to, jak hned po Mníchovské dohodě opakovaně přepadli, mj. za účelem obsazením Těšínska (odkud vyháněli Čechy a Němce) i s používáním československých uniforem?

Viz například:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Sochor

1 hlas

Ne, bylo to vzájemné. My jsme nebyli žádný ubližovaný, ale agresor. Hnedka jsme měli kolem sebe jen samé nepřátele, protože jsme proti všem národnostním menšinám použili vojenskou sílu a to poté, co se menšiny dožadovaly toho, co Masárik s Benešem přísahali jako největší křiváci světovým velmocem, když u nich škemrali o svoje koryto - ČSR. Jinak Poláci udělali to samé.

1 hlas

kam zmiznul soudruh ok?sel pocitat ty Rusy ve vlade sssr?na to staci prsty jedne ruky.

0 hlasů

Nebude dlouho trvat než germanistán padne.

Neuveriteľne brutálny čin: V Berlíne pohryzol “duševne chorý” Afričan do tváre 5-ročné dievčatko

https://www.hlavnespravy.sk/neuveritelne-brutalny-cin-berline-pohryzol-dusevne-chory-african-do-tvare-5-rocne-dievcatko/1901954?fbclid=IwAR3dHAzWy8BAdpP-U-cWFLB5hzRiLYhd_jFWFpXkMpqztRpbat50B1QjJz0

3 hlasy

Kdežto v Německu a v Slovensku za té druhé světové by bývala byla zřejmě deportovaná do koncentračního táboru, v jménu národní bezpečnosti a blábláblá... A to dle Vás lepší nebo horší než na co odkazujete?

0 hlasů

Vychází to nastejno....
V obou případech se jedná o řízenou genocidu.

1 hlas

Pokousání děcka v obličeji magorem je nehoda, ani ne kriminální čin. Genocido Kocourku.

1 hlas

Nehoda je když zakopneš a ne když tě někdo schválně kousne do ksichtu nebo tě hodí pod vlak!!!
Jsi ty vůbec normální?
Pokud nejsi sám černej jak bota tak musíš být ten nejvypatlanější cocot v Česku.

0 hlasů

tohle tady mame kazdy rok uz sedumdesat let.proc pro zmenu nenapisete neco o likvidaci povstani v kronstade semitou zidem trockym?po potlaceni byli vzbourenci odlifrovani do vyhlazovacich a pracovnich lagru.RUDY TEROR.

0 hlasů

Polsko kapitulovalo, tedy vláda Polska a polská armáda se zavázala, že nepodnikne proti Němcům akce fyzického násilí
-.-Povstáním polští vojáci kapitulační dohodu porušili a postup německé armády odpovídal situaci vyvolané polskými vojáky
-.-Po ukončení povstání ve Varšavě, vyjednali polští vojáci, že s nimi bude zacházeno jako s válečnými zajatci ale ostatní Poláci, kteří nebyl vojáky, toto postavení neměli
Němci je považovali zas bandity a umístili je do koncentračních táborů,některé přesunuli na Ukrajinu
_._.Někteří z těch civilistů byli i v Osvětimi
Po r. 1989 někteří židé z USA řvaním chtěli tuto skutečnost potlačit. Žádali, aby Poláci odstranili z Osvětimi KŘÍŽ a nahradili ho symbolem židů
Poláci , neorganizovaně, vyráběli kříže a posílali nebo je dováželi do Osvětimi

0 hlasů

A to se může, informovat o německých zločinech ? Donedávna to přece bylo na České televizi a v jiných podobných žumpách tabu. Pravda, Týden není ČT. Zaplaťpánbů. Ale presstituti se na něho hned vrhnou, na to vemte jed.

3 hlasy

Pán patrně hapal na hlavičku.

1 hlas

Jakmile se začalo psát o zločinech bolševika, tihleti frustráti okamžitě začali řvát, že Němci nic...Z toho hnoje si nic nedělejte, on za pár let vychcípá...

1 hlas

hmmm, a o Vlasovcich ani carka :-))))
pritom likvidaci varsavskeho povstani byli hitlerem povereni prave oni.
a slo ji to tak, ze se z te rezniciny a prisernych prasaren i Nemcum tajil dech :-))))
ale to vubec rude vemeno v redakci nevi :-)))))

1 hlas

Ty blbe, ROA ještě neexistovala!

1 hlas

jojo, vlasovci vlastne vznikli at tesne pred koncem valky, aby mohli osvobodit Prahu :-)))))))

1 hlas

Případ generála Vlasova se ta knížka jmenuje. Vlasov nebyl žádný gauner a jeho chlapi byli chudáci. Doporučuju si to přečíst.

0 hlasů

kdybys umel cist, tak by sis precet jak vlasovci mucili a zabijeli povstalce ve Varsave.
takhle tu pouze papouskujes banderovdsky nesmysly.
ale to se od rudech vemen ocekava :-)))))

0 hlasů

Vás pose*u v historii dvacetkrát z patnácti pokusů. Vlasovci byli bojově nasazení až v březnu 1945. Jejich disciplína a chování se vymykaly všem tehdejším armádám. Je měli Češi rádi, na rozdíl od sovětských hord.
Bláboly bolševikovy úderky jimi taky zůstanou. Nečekal jsem, že takové howado si nějakou knížku přečte...

0 hlasů

Nezapomeň, kolego, na jednotku německých ozbrojených sil SS Sturmbrigatte Dirlewanger. Ta se dopustila nejhorších zvěrstev. Ale, samozřejmě, vlasovci také žádní nazdárci nebyli.

2 hlasy

Milí voli, ROA, tedy to čemu se říká Vlasovci vznikli v listopadu 1944, tedy až PO potlačení povstání. Povstání potlačovali především Němci, zvěrstva páchala brigáda SS Dirlewanger která byla následně rozpuštěna pro loupení a velitel byl popraven. Samozřejmě se účastnili i cizinecké jednotky SS, tedy třeba "Galizien" složená z Ukrajinců. Ovšem vlasovci se rozhodně nezúčastnili, prostě ještě neexistovali. Jejich 2 divize vznikli až na konci roku 1944 a 2. dokonce až někdy v únoru 1945 (v listopadu 1944 bylo jen oficiální ustavení, vojsko vznikalo později)

1 hlas

Pane, máte tam nepřesnosti. SS Sturmbrigatte Dirlewanger rozpuštěna nebyla, pouze přejmenována. Pak se - tuším - jmenovala 36.minometná divize SS. A její velitel, Oskar Dirlewanger, za účast na válečných zločinech ve Varšavě popraven nebyl. Za nejasných okolností zahynul po válce v roce 1945 v zajateckém táboře.

3 hlasy

Tak nějak ho sejmuli polští strážní.

0 hlasů

Něco se muselo stát, poprvé po nejmíň 20 letech se v mainstreamu v článku o válce objevilo slovo Němci se slovem zlikvidovali. A hned v titulku. Doteď Němci pouze trpěli a likvidovali výhradně nacisti - takto zcela bez národnosti.
Za to by někdo mohl dostat i padáka.

3 hlasy

Jenže s těmi Němci byla spřažena téměř celá Evropa, takže nacisté. Jo, do toho se připletli obyčejní branci nejen německé národností, ale i spousta Čechoslováků, kteří byli prostě odvedeni a kterých se ovšem nikdo na nic neptal. jenže to by musel mamánek znát reálie vojenské služby, co?

0 hlasů

dalsi KRAVINA.za 1.neexistuje a nikdy neexistoval cechoslovak,ajnstajn.v protektorate byli obcane Ceske a Moravske narodnosti vyjmuti z vojenske povinnosti,meshugene.za 2.jste blbe jak troky.u ss a ve wermachtu slouzili sudetaci,mozna i nekteri semiti zidi.za c.semiti zidi spis slouzili nackum jako udavaci.maji tak asi na svedomi fsech / jidish /tech 5 uv ksc.slovaci bojovali v jejich state jako spojenci ady proti polsku a potom na vychodni fronte.neco tak pitomeho se jen tak NEVIDI,meshuge ajnstajn.cha,cha,cha!shalom.

0 hlasů

Konečně článek o historii, kde není všechno od základů podle bolševikovy nebo Geobelsovy propagandy.
Stalin neměl zájem o to, aby se národy, které připadly do sovětské sféry vinou Dyliny Roosevelta na Jaltě, osvobozovaly samy, musel by je zmasakrovat a podvolit si je, ale aby od začátku po přechodu sovětské fronty nastoupily jednotky NKVD a zlikvidovaly fyzicky střední třídu a inteligenci daného národa a zabavily majetky. Poláci to povstání po této stránce naprosto prokaučovali.
Sověti nejenže nedodali povstalcům zbraně, ale neumožnili ani Spojencům přistávání zásobovacích letadel pro Armiu Krajowou. Jinak AK byla nacionalistická taky až běda.
Na německé straně došlo k rozsáhlým sporům, protože Hitlerovy vpravdě idio*ské nápady stály německé vojsko spousty padlých, munice a trhavin, tisíce specialistů, kteří byli potřeba jinde atd.
Sověti si přestávkou (zastavením vojsk) potřebnou k zadávení povstání Němci přisunovali nerušeně zatím materiál pro další ofensivu, což prokaučovali zase Němci. Sověti byli díky USA a Británii již plně motorizovanou armádou, zatímco Wehrmacht byla až do konce války z v velké části stále hypomobilní. I přesto, že se Sovětům zásobovací linie stále prodlužovaly a Wehrmacht se zkracovaly, nestačilo Německo ani s jeho obrovskou šikovností na počty Studebakerů Made in USA s rudou hvězdičkou na dveřích a kapotách vozidel. Nestačilo dodávat materiál na frontu. Wehrmacht sice uvítala lokální zastavení Sovětů, ale dozásobit se stejně ani ten klidný úsek fronty nestačil prostě proto, že se musely zásoby a lidi posílat tam, kde to hořelo.
Oběti Varšavy nebyly marné, Hitler dokázal svou hloupostí a obsedantní posedlostí o své genialitě ze ztraceného podniku pro Poláky udělat i fiasko pro vlastní vojska.
Poláci navíc neztratili hrdost jako jistí kolaboranti jižně od nich.

0 hlasů

Má to jeden háček, to že povstání si AK zyčala bez konzultací s SSSR ale i s Londýnem je bohužel fakt. To že šla po svém národním zájmu je také jasné, pak je ovšem trochu divné, když pšoni pláčí, že jim SSSR nepomohlo, když povstání bylo de facto o tom, aby SSSR vytlačili. Mimochodem v té době ani neměli se SSSR diplomatické styky (po Katyni je přerušili). Takže ano, sověti jim nepomohli, ale ta nepomoc je docela logická, pokud někdo dělá něco proti mým zájmům a zároveň čeká že se za něj budu být, asi je kapku mimo. A zásobovací lety se uskutečnily, ale nebyl zájem ani ze strany spojenců (jeden kyvadlový let se uskutečnil a ruská letiště na spojenecké bombardéry nebyla připravena), takže nakonec létaly perutě poláků z Itálie a ztráty byly docela značné a větší část shozů skončila u němců, takže to postupně ulehlo. I pšoni přiznávali že úspěšnost dodávek byla minimální. Polsko sice může "být hrdé" na své vystoupení, ale to že se se sověty nedomluvili předem a pak očekávali pomoc bylo hodně hloupé.

2 hlasy

Kdepak jsem psal, že to měli Poláci domluvené se Stalinem? Jinak souhlas.
Hodně hloupé to bylo, Poláci neměli jedinou indicii, že jim Sověti nebo Spojenci pomohou. Naopak, měli všechny indicie, že je Sovět nechá na holičkách.
Ono to bylo totiž malinko jinak: Poláci jako obvykle, i před válkou, se silně přeceňovali. No a tak se přecenili a jak jim to Němci to povstání zdecimovali, začali Poláci napadat Sověty, ale to je přece nelogická ptákovina. Jedině jako házení viny za neúspěch jejich idiotské akce na jiné, leda tak.

1 hlas
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Extra

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.