Free fight
Řezat se hlava nehlava je v Rusku stále populárnější
23.11.2013 18:00
"Jdi do něj! Skoncuj to s ním! Nepouštěj ho!" řve dav kolem ringu, kde spolu nelítostně zápasí dva muži. Free fight či oficiálně smíšená bojová umění (Mixed Martial Arts, MMA) má v Rusku stále více stoupenců. Na tisíc diváků se onoho dne sešlo v moskevském sále, aby přihlíželi turnaji v této disciplíně plné násilí, která je v některých zemích, například ve Francii, zakázána.
V Rusku se pravidelně otevírají nové kluby, kde se muži, ženy i děti seznamují s tímto sportem, při němž jsou dovoleny téměř všechny údery vypůjčené z technik několika bojových umění, jak je judo, džiu-džitsu, box, zápas ve volném stylu, řeckořímský zápas, taekwondo, karate, kickboxing a kung-fu.
Tato disciplína, která byla ještě před několika roky v Rusku neznámá, vládne nyní na turnajích pořádaných každý měsíc v různých regionech země.
"Smíšená bojová umění jsou v Rusku velmi módní. Jsou téměř tak populární jako box a další disciplíny, které v Rusku existují již dlouho," uvádí ředitel klubu Rod Ivan Ivanov.
Klub v roce 2007, kdy byl otevřen, čítal jen tucet nadšenců. Dnes zde pravidelně trénuje na 350 lidí.
"Je mezi nimi mnoho členů pořádkových sil, ale také hodně studentů a úředníků," upřesňuje Ivanov, sám bývalý policista.
Děti se do klubu přijímají od šesti let a učí se stejně jako ostatní technikám úderů a škrcení soupeře. Všechny rány jsou dovoleny, kromě úderů do hlavy a úderů loktem, jestliže je soupeř na zemi. To je důvod, proč je tento sport v některých zemích zakázán.
MMA byla loni v Rusko oficiálně uznána jako sport. Byl založen Svaz smíšených bojových umění, který zajišťuje řád při pořádání turnajů. Svazu předsedá Fjodor Jemeljaněnko, mistr světa v MMA v kategorii těžké váhy. Právě po jeho vítězstvích z let 2001 až 2012 začal v Rusku růst zájem o tento sport.
"MMA jsou populární z toho důvodu, že se tento sport co nejvíce blíží pouliční rvačce," soudí jednačtyřicetiletý Vjačeslav Jurovskich řečený Ali Baba, jemuž se přezdívá "král nelegálních zápasů".
V roce 1938 se v Rusku zrodil zápas nazývaný sambo, sebeobrana beze zbraně, který přejímá techniky různých bojových umění a může být považován za předchůdce MMA. "V Rusku je zima, zápasíme, abychom se zahřáli," směje se Vjačeslav.
Přestože má přeražený nos, soudí, že tento sport představuje jen málo nebezpečí. "V ringu je rozhodčí, který zápas včas přeruší," ujišťuje. Zápasy mezi ženami jsou v Rusku vzácné a dokonce i největší stoupenci MMA soudí, že by ženy neměly tento sport dělat.
Dvaadvacetiletá Anastasja Jankovová, mistryně Ruska v thajském boxu, však neváhala a pustila se do nové disciplíny. Počátkem října vyhrála tato pěkná blondýnka svůj první zápas, když porazila svou italskou soupeřku Eleonoru Tassinariovou.
"V ringu necítím žádný strach. Spíše vzestup adrenalinu. Je to jako droga, takový pocit, který chcete zažívat znovu a znovu," svěřuje se. Když v roce 2000 nastoupil k moci Vladimir Putin, bývalý důstojník KGB a amatérský judista, zájem o bojová umění v Rusku vzrostl. Předtím, za prezidenta Borise Jelcina, bylo zase období, kdy byl módní tenis.
Když se Putin v roce 2001 objevil v moskevském ringu při zápase v MMA mezi Jemeljaněnkem a Američanem Jeffem Monsonem, vznikl z toho skandál. Ruský prezident byl vypískán, když ruskému vítězi blahopřál.
Putinův mluvčí Dmitrj Peskov však zdůraznil, že nebyl vypískán ruský prezident, nýbrž americký sportovec. Podle pořadatele turnajů MMA Antona Němova, který byl v sále přítomný, však lidé vypískali Putina. Bylo to v době, kdy začal růst odporu vůči režimu.
Prezident Putin v říjnu vyjádřil přesvědčení, že popularita bojových umění v Rusku poroste. Tyto discipliny tu praktikuje již 4,5 milionu lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.