Mírný růst průmyslové výroby vnímají analytici s opatrným optimismem
08.04.2024 19:04
Mírný růst průmyslové výroby v únoru vnímají analytici s opatrným optimismem, razantní odražení sektoru ode dna ale nečekají. Upozorňují také, že bez vlivu automobilového průmyslu by celková výroba meziročně klesla. Pozitivním signálem je podle nich především růst nových zakázek. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 0,7 procenta, meziměsíčně o 1,9 procenta.
"Únorová čísla v průmyslu přinášejí jen slabé známky jeho zotavování. Meziroční růst produkce nastal po třech klesajících měsících a byl teprve druhý za posledních devět měsíců. Růst byl však jen velmi mírný a opět z větší části tažený automobilovým průmyslem," uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Upozornil, že i zaměstnanost v průmyslu zůstává meziročně nižší.
Ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek uvedl, že zveřejněná data jsou o něco příznivější než v předchozích měsících. "Stagnující trend s omezenými možnostmi růstu je však stále zřejmý. Řada oborů se stále potýká se slabou poptávkou," upozornil. "Ačkoliv je patrné možné budoucí oživení například podle mírného oživení maloobchodních tržeb či z mírně příznivější predikce ekonomického růstu v eurozóně, výraznější konjunktura zatím není na obzoru," dodal.
"Navzdory meziměsíčnímu zvýšení zůstává objem produkce na hodnotách, na které jsme byli zvyklí již v roce 2018, a máme tak za sebou již téměř šest let průmyslového 'nerůstu'," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Meziroční růst je podle něj dán do velké míry nízkou základnou loňského roku. "Jemné náznaky postupného zotavování ovšem přesto lze vypozorovat, když většina sektorů již meziměsíčně alespoň dále neklesá, nýbrž velmi opatrně roste. Nadějně pak působí i statistika nových zakázek," dodal Hradil.
Oživení zakázek, které meziročně vzrostly o 8,8 procenta a meziměsíčně o 4,8 procenta, vyzdvihují i další analytici. "Optimisticky vyznívají i nové zakázky, které zrychlily nejen meziročně, ale i meziměsíčně. Společně s více optimistickými hodnotami předstihových indikátorů a zlepšení průmyslu v Německu přináší poslední čísla mírný optimismus ohledně dalšího vývoje," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
"Obratem je třeba dodat, že silný meziroční růst zakázek je částečně zkreslován nízkou statistickou základnu z loňského února, kdy byly zakázky nižší. Nic se však nemění na tom, že letos v únoru byla hodnota nových zakázek v běžných cenách nejvyšší od září 2022," doplnil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
"Stav českého průmyslu je třeba rozdělit na dvě části, první část, kde výroba pozvolna roste a rostou rovněž počty nových zakázek značící stabilní růst poptávky. Mezi tato odvětví je možné zařadit například automobilový či chemický průmysl a dále produkci farmaceutických výrobků. Naopak v odvětvích jako hutnictví či slévárenství stále k obnově poptávky nedochází a nezdá se, že by se situace v následujících měsících zásadně zlepšila," uvedl ekonom Deloitte Filip Pastucha.
V celkovém odhadu vývoje průmyslu v letošním roce zůstávají analytici opatrní. Většina z nich předpokládá, že celoročně průmyslová výroba vzroste do jednoho procenta.