Dopady koronaviru
Podmínky ve zpracovatelském průmyslu jsou nejhorší od března 2009
04.05.2020 10:34
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu kvůli dopadům šíření koronaviru výrazně zhoršily. Index PMI klesl na 35,1 bodu z březnových 41,3 bodu, tedy tedy na nejnižší hodnotu od března 2009. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.
"Vzhledem k odstávkám výrobců automobilů, které se postupně prodloužily téměř na celý duben, není uvedený propad příliš velkým překvapením. Dubnové hodnoty indikátoru PMI by měly dosáhnout svého dna a květen by měl být s ohledem na postupné obnovování výroby příznivější," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je dost pravděpodobné, že průzkumy za květen již budou naznačovat zmírnění poklesu průmyslové aktivity napříč Evropou. "Stále ale půjde o výrazné meziroční poklesy aktivity a nájezd k oživení budou dle všeho pozvolný," uvedl. Prohloubení poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu hlásí také Polsko a západoevropské ekonomiky. V Maďarsku se naopak celkový indikátor v dubnu mírně zlepšil.
Dubnová data zároveň ukázala na nejprudší pokles objemů výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles poptávky způsobený pandemií přispěl i k největšímu snížení zaměstnanosti od finanční krize v roce 2009 a k propadu obchodní důvěry na minimum od července 2012.
Výrobci také v dubnu kvůli snaze udržet si konkurenceschopnost opět zlevnili zboží i přesto, že ceny vstupů dál vzrostly. Vstupy pak podražily kvůli prodlevám v dodávkách a nedostupnosti. Zároveň ale v sektoru silně poklesla nákupní činnost.
"Pandemie Covid-19 a nouzová zdravotní opatření v dubnu dopadla na český zpracovatelský sektor v plné míře. Kvůli zastavení domácí i zahraniční poptávky objemy výroby i nových zakázek klesly historicky prudkým tempem, které předčilo pokles během finanční krize," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.
Omezení v České republice se podle ní sice pomalu uvolňují, ale firmy očekávají, že výroba bude během příštího roku klesat. "Jejich důvěru podemílá nejistota z trvání karantény a postupné obnovy i obavy z dopadu případného poklesu investic," dodala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.