Drábek dá miliony na slučování rodinného života a práce

Domácí
4. 10. 2011 19:00
MPSV chce podpořit prorodinnou politiku českých zaměstnavatelů.
MPSV chce podpořit prorodinnou politiku českých zaměstnavatelů.

Audity a certifikáty všeho druhu jsou populárním fenoménem doby. Od poloviny října budou moci zaměstnavatelé zažádat u ministerstva práce a sociálních věcí o další novinku - Audit rodina a zaměstnání. Náklady zaplatí Evropské unie, něco přihodí daňoví poplatníci. Odměnou má být zavedení prorodinných opatření ve 30 vybraných podnicích.

Projekt Audit rodina a zaměstnání potrvá tři roky, vynese certifikát maximálně 30 podnikům či institucím a vyjde na 21 milionů korun. Necelých 18 milionů přijde z Evropského sociálního fondu, zbytek se doplatí ze státního rozpočtu.

Zaměstnavateli, který o audit projeví zájem, přidělí ministerstvo práce poradce v oblasti personalistiky. Ten ve spolupráci se skupinou zaměstnanců navrhne, kde a jak je možné vyjít v konkrétním podniku vstříc zaměstnancům, jenž mají problém skloubit pracovní povinnosti s péčí o rodinu.

"V zahraničí nejsou podobné aktivity ojedinělé, tento projekt probíhá i v Německu a Rakousku," uvedl projekt ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. "Vycházíme z toho, že slučování pracovního a rodinného života je výhodné jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance."

Projekt ministerstva má ale i své kritiky. "Takové audity nabízejí už delší dobu i některé české neziskovky, a to výrazně levněji," podivuje se ředitelka Klubu personalistů ČR Lenka Smrčková nad tím, proč ministerstvo sáhlo zrovna po dražší, německé variantě.

Nad cenou projektu se pozastavuje i Míla O'Sullivan z Otevřené společnosti, která podobné audity také provádí. "Navíc analýza je za vyšší cenu redukována pouze na jednu oblast, a to slaďování práce a rodiny, tudíž nepředstavuje ucelený koncept vycházející z rovných příležitostí," říká.

Výhody do smlouvy

MPSV chce podpořit slučování rodinného a pracovního života (ilustrační foto).Zkušenost s auditem a jeho dopady mají už na brněnském magistrátě a v tamní Knihovně Jiřího Mahena. Největší problém velkých podniků a institucí je podle nich v tom, že o existujících výhodách a možnostech jejich zaměstnanci často vůbec netuší.

"Během auditu jsme se proto domluvili, že nově budou zakomponovány přímo v pracovní smlouvě. Dále jsme zřídili speciální stránky pro rodiče na intranetu, pověřili jsme na jednotlivých úsecích pracovníky, kteří budou komunikovat s rodiči na rodičovské dovolené a organizovat setkávání s nimi na magistrátě," vyjmenovává výsledky auditu Eva Rossi z brněnského magistrátu.

Dále se někteří zaměstnanci dohodli s vedením na zkrácených či sdílených úvazcích, popřípadě na práci z domova. "Někteří z nich do Brna dojíždějí, takže jim alternativní pracovní doba umožní snáze se postarat o rodinu," pochvaluje si Rossi.

Podle metodičky projektu z brněnského Národního centra pro rodinu Marie Oujezdské se investice do prorodinné politiky zaměstnavateli vrátí: "Spokojenější zaměstnanec, kterému funguje rodina, je loajálnější a prokazatelně výkonnější." Jako důkaz uvádí data z Německa a Rakouska, kde ve firmách, které auditem prošly, klesla nemocnost z 12 dní v roce na 4,9 a fluktuace zaměstnanců z 16 % na 6,7 %. "Tím se minimalizují náklady na zapracování nového pracovníka," zdůrazňuje Oujezdská.

Další čtení

Elon Musk

Průzkum: U většiny Čechů si to Trump pokazil. Ještě hůř hodnotí Muska

Domácí
17. 4. 2025
Jaromír Štětina

Zemřel Jaromír Štětina. Politik, novinář, cestovatel. Dostal i medaili od Havla

Domácí
17. 4. 2025
ilustrační foto

Počasí na Velikonoce: Teplo, ale i větrno a bouřky. A také prach ze Sahary

Domácí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ