Státní svátek
Proč Praha nerozumí Cyrilu a Metodějovi a popírá Velkou Moravu

05.07.2016 10:33 Rozhovor

Archeolog Luděk Galuška nepatří k těm, kdo chce dějiny Moravy prosazovat s moravským praporem v ruce, nicméně vlažný vztah Prahy k věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi ho mrzí. Vedoucí Centra slovanské archeologie v Uherském Hradišti přemítá, proč je stání svátek spojený s věrozvěsty vnímán jinak na Moravě a jinak v Čechách.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Koja Drahová (1 hlas) 05.07.2016 13:13

    Pri všetkej úcte k pánovi Galuškovi, neviem s akými slovenskými...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Pri všetkej úcte k pánovi Galuškovi, neviem s akými slovenskými archeológmi alebo historikmi bol v kontakte, ale tvrdenie: "Moc se nezměnilo, hlavně slovenská historiografie spojená s politickým establishmentem dnes termín Velká Morava nevysloví."... je absolútny NEZMYSEL.

U nás na Slovensku názov Veľká Morava vôbec nijako nespochybňujeme ani ho nijako nenahrádzame názvom Svätopluková ríša. Veď prečo aj??? Veľká Morava bola štátnym útvar, ktorý vznikol spojením Moravského a Nitrianského kniežatstva. Práve pán Galuška tu zabúda opomenúť aj Nitru, nie je to len "o Morave". Veď jediné známe biskupstvo arcibiskupa Metoda vzniklo práve v Nitre, tj. na území dnešného Slovenska.

Rovnako tak pre nás Slovákov existuje iba Staroslovienčina (čes.Staroslověnština) nie Staroslovenčina.

Že sa Čechy akosi "dištancujú" od histórie Veľkej Moravy, tak ono to má aj trochu logický dôvod. České kniežatstvo bolo súčasťou Veľkej Moravy len krátku dobu a s najväčšou pravdepodobnosťou to bolo nedobrovoľne.

1 hlas

Známe Čechy - jim se zkrátka "nezamlouvá", že písmo bylo do Čech exportováno až jaksi druhotně, poté, co je do Polska a do Čech rozšířili Metodějovi žáci (učedníci, kněží) po svém vyhnání z Moravy těmi franckými. Nu což, myslím, že Moravany to nerozhodí. - Každý člověk je takový, jaký chce a může být. Malý či velký, dobrý či špatný, pilný či lenivý, moudrý či ... nemoudrý. - Některé věci na tom světě holt jsou takové, jaké JSOU, a jiné nebudou.

0 hlasů

Ještě bych dodal: V minulosti se Evropa osídlovala postupně, stejně to bylo i se vzdělaností. Mnohdy a mnohde stačilo jen málo (požár, útok, epidemie) a došlo k zániku slibně se rozvíjejícího osídlení, namísto zaniklých osad se pak rozvinuly osady jiné a jinde. Panovníci se rodili i umírali, vzdělaní cizinci přicházeli i odcházeli. My už můžeme jen mapovat, kudy se vývoj ubíral, můžeme žasnout nad proměnami, můžeme vzdychat a smutnit nad tím, že se vývoj neubíral odlišným způsobem, změnit minulost už ale nemůžem (můžeme ji leda zamlčovat, zkreslovat, očerňovat). Ale navždy už zůstane taková, jaká byla. A to je asi dobře.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov