Živelná kalamita
Výskyt kůrovce je až desetkrát vyšší než loni, tvrdí odborník

03.06.2018 14:15

Proti loňsku se v některých lokalitách objevuje až desetinásobné množství kůrovců, uvádí odborník z portálu Kůrovcové info.cz Jan Příhoda.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Karel Nakobyl (1 hlas) 03.06.2018 15:53

    500 vagonů je sice pěkná představa, ale kde je chtějí ministranti...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

A výskyt odborníků na kůrovec je též 100x vyšší

0 hlasů

Dnes spolehlivě víme, že nezdar pěstování smrku není v dílčích příčinách, ale v zásadní systémové chybě - tj. nepřiměřenosti struktury porostů a nemožnosti jejího bezporuchového fungování v neodpovídajících růstových poměrech. Náprava je možná jen změnou - přestavbou systému.

Velká část příslušníků několika lesnických generací spojovala spořádané lesní hospodářství (LH) se smrkovými, popř. borovými stejnorodými stejnověkými porosty. Jejich nepochybnou předností byl vysoký objem produkce široce zužitkovatelného dřeva, která se dala poměrně snadno organizovat holosečným způsobem obhospodařování v lese věkových tříd. Mimořádná biologická plasticita umožnila smrk rozšířit daleko mimo jeho přirozený výskyt. Propracovaná časová a prostorová úprava poměrně dobře zabezpečovala trvalou vyrovnanost výnosu dříví, pokud ovšem taková organizace neselhala zásahem přírodních událostí.

Právě chronické poruchy až kalamitní destrukce monokultur v průběhu posledních nejméně sto padesáti let opakovaně přesvědčily o nejistotě takto pojatého smrkového hospodářství. Opakované větrné, sněhové a hmyzí kalamity, chronické působení houbových patogenů a zejména „imisní zkušenost“ nabádá k tomu, abychom nepodceňovali hrozbu klimatických změn s osudovým dopadem zejména na smrk až do vysočinných poloh.

Dnes spolehlivě víme, že nezdar pěstování smrku není v dílčích příčinách, ale v zásadní systémové chybě - tj. nepřiměřenosti struktury porostů a nemožnosti jejího bezporuchového fungování v neodpovídajících růstových poměrech. Náprava je možná jen změnou - přestavbou systému.

0 hlasů

2011 - Skupina Agrofert podnikatele Andreje Babiše koupila 80procentní podíl ve společnostech skupiny Wotan, která je významným hráčem v oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva v Česku...........

rijen 2017 .... Vláda selhala. Na těžbě dřeva přijde stát až o miliardy, zisk půjde i Agrofertu.......Těžba v českých lesích by se dala označit za jedno ze selháních současné Sobotkovy vlády. Státní podnik Lesy ČR totiž v příštích letech přijde o stovky milionů až miliardy korun. Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka totiž umožnil firmám přesoutěžit některé státní zakázky kvůli nízké ceně dřeva. Toho využily téměř všechny firmy, ale nejvíce na tom vydělají ty velké. Mezi nimi taky Uniles, který patří do holdingu Agrofert. Ten přitom od roku 2013 zdvojnásobil počet těžebních zakázek.

Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017)....Ing. Andrej Babiš

od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí.......

0 hlasů

Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn.

TŘÍDNÍ NEPŘÍTEL - LÝKOŽROUT SMRKOVÝ - - Dříve rostl smrk převážně na horách, na úbočí spolu s jedlí a bukem, v nejvyšších polohách se nacházely čisté horské smrčiny s příměsí jeřábu, popř. javoru klenu......

.................. Při určité souhře okolností (počasí, staré stromy atd. viz. dále), může dojít k přemnožení kůrovců. Gradace může mít nejrůznější průběh co do délky trvání a počtu napadených stromů - viz. obr. 1. Z tajgy nebo kanadských jehličnatých pralesů, kde se obnova lesa uskutečňuje velkým sukcesním cyklem, jsou známy velmi rozsáhlé přirozené kůrovcové kalamity. V našich přirozených smrkových lesích se takto rozsáhlé kalamity pravděpodobně nevyskytovaly (obnova malým sukcesním cyklem)5), co do rozsahu šlo vždy max. o několik desítek stromů. Ve změněných podmínkách oslabených smrkových monokulturá nepůvodního genofondu, v lesích poškozených imisemi a dalšími faktory, které skýtají kůrovci doslova prostřený stůl skomírající potravy nestabilních porostů s nedostatkem přirozených antagonistů - dravců a parazitů kůrovce, může přemnožení kůrovce nabýt značných rozměrů. Spouštěcím mechnizmem kalamit je obvykle zvýšení nabídky pro kůrovce atraktivní potravy způsobené větrnými polomy nebo déletrvajícím suchem.
Ve smíšených lesích neznamená přemnožení kůrovce zkázu lesa, vedle uschlých smrků zde zůstávají ostatní druhy stromů viz. např. přírodní rezervace Mazácký Grúnik v Beskydech.


Dříve rostl smrk převážně na horách, na úbočí spolu s jedlí a bukem, v nejvyšších polohách se nacházely čisté horské smrčiny s příměsí jeřábu, popř. javoru klenu. V nižších polohách byl spíše výjimkou. Drsným horským podmínkám je smrk dobře přizpůsoben. V uplynulých dvoustech letech však byl smrk upřednostňován před ostatními dřevinami a vysazován do prostředí nižších a středních poloh, kterým není přizpůsoben. Růst mimo jeho ekologické optimum vede k primárnímu oslabení. Podobný efekt má i pěstování smrku nepůvodního genofondu - byť třeba na horách (např. smrku z Krušných hor na Šumavě). Další zásadní lesnickou chybou bylo vytváření monokultur - polí stejnověkých smrků. To přineslo značné ochuzení druhové rozmanitosti ve všech složkách - úbytek ostatních dřevin, bylin, hmyzu, ptactva, savců i mikroorganismů a tím výrazné snížení stability lesních porostů (chybí někteří predátoři i parazité, jsou zpřetrhány regulační vazby). Pěstování smrkových monokultur a jejich holosečné obhospodařování znamenalo rovněž vyplavení živin a degradaci lesních půd. Při spolupůsobení dalších stressových faktorů jako jsou sucho a imise, chřadnoucí, labilní a neživotaschopné smrkové lesy odumírají. Kůrovec je právě tím činitelem, který tento proces katalyzuje.

0 hlasů

Asi potřebují udělat poslední tunel když už není co brát ne ??

0 hlasů

ale - - co to je ZA ODBORNIKA ???? odbornik nema CO?? scitavat ale MA RVAT - ZE CESI JSOU BLBCI ??? a ze BLBE HOSPODARI ??? s danou LOKALITOU.............

PROBLEM - vyber STROMU - jedine BLB dokola sazi v dane lokalite SMRK . . . a kde je SMR tam je KUROVEC . . . . . . TO JE STEJNE - KDE JSOU BRAMBORY TAM je"imperialisticky brouk" MADELINKA BRAMBOROVA . . . . . .

na tooooooooooo - vubec nepotrebujete v z d e l a n i . . . . proc asi nasi predkove vysazovali hlavne listnace???????

0 hlasů

500 vagonů je sice pěkná představa, ale kde je chtějí ministranti nakládat? Halda stanic je zrušena či neobsazena nebo již nemají výpravní oprávnění a v dalších nejsou manipulační plochy či jsou pronajaté pro zcela jiné účely. A protože jsem se přepravou dřeva po železnici zabýval, vím o čem mluvím. Je to jen plácnutí do vody.

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov