Nahý Picasso lákal na aukci méně, než se čekalo
11.04.2008 12:10
Akvarel Pabla Picassa, na němž je sám malíř v objetí jedné ze svých četných milenek, nenaplnil očekávání dražební síně Duke's. Na aukci ve městě Dorchester na jihu Anglie byl 10. dubna prodán za 81 260 liber (přes 2,5 milionu korun). Dražební síň přitom očekávala, že cena vystoupá nejméně na 100 000 liber.
Dražený autoportrét znázorňuje nahého Picassa v náruči Louisy Lenoirové, známé jako Odette, která byla malířovou milenkou v dobách, kdy se na přelomu 19. a 20. století pokoušel prorazit v Paříži. Dílo vzniklo zřejmě v roce 1901 nebo 1902, kdy bylo Picassovi kolem 20 let. Autenticitu malby nazvané Étreinte (Objetí) autor potvrdil v roce 1969.
Obraz nečekaně objevil Guy Schwinge z dražební síně Duke's v neupřesněném domě v jihozápadní Anglii, kde byl spolu s dalšími díly opřený o zeď. Podle Schwingea akvarel zakoupila soukromá sběratelka z Londýna pro svého manžela.
Foto: dukes-auctions.com
Diskuse