Ekologická výchova
Přines PET lahev, odnes si jídlo. Trh učí Mexičany třídit
22.07.2013 19:06
Před rokem a půl byla v mexické metropoli uzavřena jedna z největších světových skládek Bordo Poniente. Nahradit ji mají spalovny, ty však zatím nejsou v provozu. Město odpadky vyváží jinam, přesto v něm ale vyrůstají menší nelegální skládky, případně se odpadky válejí přímo na ulicích. Místní úřady se proto snaží obyvatele v tomto směru trochu vychovat - za odevzdaný tříděný odpad jim nabízejí jídlo.
Carlos Quintero zvedá pytel s plastovými lahvemi, poponáší jej několik decimetrů a zase ho s rachocením pouští na zem. Stojí v dlouhé frontě na přeplněném tržišti. Za odpadky se tady výměnou dává zelenina.
"Je to opravdu dobrý způsob, jak získat něco z věcí, které obvykle vyhazujeme, a pomoci životnímu prostředí. A navíc to pomáhá rodinnému rozpočtu," pochvaluje si.
Trh se poprvé konal v březnu loňského roku, aby upozornil na možnosti recyklace. Od té doby je stále oblíbenější.
"Cílem je naučit lidi oddělovat, skladovat a ocenit odpad, který vyprodukují," říká radní pro životní prostředí Liliana Balcazarová.
Tržiště se otvírá jednou měsíčně. Po dvou měsících se pak vždy přesouvá na nové místo. Podle Bacazarové se pokaždé podařilo vybrat alespoň dvanáct tun odpadků. "Už od začátku byl trh populární, ale teď to tu praská ve švech," pochlubila se britskému deníku Guardian.
Trh funguje následovně: příchozí odevzdá odpadky pracovníkům radnice a výměnou dostane poukázky na zeleninu vypěstovanou zemědělci na okrajích města. Do obchodu se zapojují všichni - muži, ženy, staří i mladí.
Největší příznivci konceptu trh následují po všech jeho stanovištích a navíc s sebou berou své příbuzné a přátele.
"Opravdu to stojí za to. Když jednou začnete, je těžké přestat," říká Erika Rodriguezová, kterou doprovází její matka.
Spokojeni jsou samozřejmě i prodejci zeleniny - o odbyt mají postaráno. "Je to pro nás skvělé. Ceny jsou dobré," mne si ruce Axel Castañeda malou chvíli poté, co prodal všechnu svou červenou řepu.
Jediná nevýhoda trhu spočívá v jeho oblibě. Kdo přijde až před obědem, zjistí, že na něj už téměř žádné jídlo nezbylo. S rukou plnou poukázek už si může zpravidla vybírat jen mezi rajčaty a ředkvičkami.
Jak ale upozorňují úřady, tržiště funguje jen jako vzdělávací projekt, nikoliv jako náhrada svozu odpadu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.