Bez sankcí
USA ignoruje údajnou etnickou čistku v Barmě. Nemají informace
15.11.2017 14:08
Spojené státy zatím nejsou pro zavedení ekonomických sankcí proti Barmě za její konflikt s menšinovými Rohingy. Na tiskové konferenci v Barmě to řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Do Bangladéše uprchlo na 600 tisíc Rohingů a Tillerson vyzval Barmu, aby v otázce repatriace uprchlíků spolupracovala s Bangladéšem.
Ministr chce, aby byly případy údajného porušování práv Rohingů pečlivě vyšetřeny. USA podle něj zatím nemají dostatek informací o tom, zda je možné zacházení s Rohingy označit za etnickou čistku.
"Budeme-li mít spolehlivé informace, pak bude náležité zavést sankce zamířené na jednotlivce. Vše posoudíme s maximální obezřetností po mém návratu do Washingtonu," prohlásil ministr. Američtí senátoři tlačí na přijetí zákona, který by zavedl ekonomické a cestovní sankce proti barmské armádě a jejím obchodním zájmům.
Na tiskové konferenci, na níž byla také barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, Tillerson přiznal, že některé scény ze zacházení s Rohingy jsou "strašné".
Su Ťij v rozhovoru americkému minstrovi řekla, že je především nutné zajistit dodržování zákona a udržení míru a stability.
Barmské úřady považují muslimské Rohingy za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Příslušníkům menšiny proto úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v barmském Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí.
V srpnu Rohingové zaútočili na vojenská a policejní stanoviště v Arakanském státě, což vyvolalo vlnu represí a exodus až 600 tisíc Rohingů. Zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí během konfliktů Pramila Pattenová tento týden obvinila barmskou armádu z organizovaného znásilňování a dalších zločinů proti lidskosti, avšak armáda obvinění ze zabíjení a znásilňování popřela. Odvolala ale generála, který velel jednotkám v Arakanském státě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.