Reforma
Summit EU je u konce. Na závěr se diskutovalo o eurozóně
29.06.2018 15:28 Aktualizováno 29.06. 22:50
Dokončení bankovní unie a snížení rizik v bankovním sektoru je podmínkou k ustavení společného jištění pro eurozónu na základě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), řekla v pátek novinářům po jednání 27 zemí EU o reformě eurozóny německá kancléřka Angela Merkelová. Krátké závěry schůzky se nijak nezmiňují o možných podobách případného rozpočtu eurozóny, na který mají státy velmi rozdílné názory.
"Eurosummit" 27, tedy vrcholná schůzka i těch států EU, které eurem zatím neplatí, ve svých jen několikabodových závěrech zdůraznil, že je potřeba zahájit práci na politických jednáních o budoucím společném pojištění vkladů.
"Chceme posílit ESM, transformovat jej do něčeho podobného Evropskému měnovému fondu," uvedla Merkelová.
Závěry schůzky uvádějí, že ESM má také poskytovat společné jištění Jednotnému fondu pro řešení krizí (SRF). Přesný rámec, jak má věc vypadat, by měla do prosince připravit euroskupina, tedy ministři financí eurozóny. Summit se v podobném složení jako dnes bude právě letos v prosinci věcí opět zabývat.
Francouzský prezident Emmanuel Macron očekává, že do konce roku by mělo být jasněji o podobě budoucího rozpočtu pro eurozónu, na návrzích se nyní začne pracovat na technické úrovni.
Na jednání byl přítomen i český premiér Andrej Babiš, ačkoliv Česká republika termín přijetí eura zatím nestanovila. Podle něj byl v diskusi v zásadě osamocený italský premiér Giuseppe Conte. Ten dnes novinářům řekl, že také v případě eurosummitu určitou dobu hrozil zablokováním společných závěrů schůzky.
"To, že nemáme euro, neznamená, že jsme v nějaké jiné pozici. My jsme jeden ekonomický celek - Evropská unie - a samozřejmě společně bojujeme za naše zájmy," podotkl Babiš. Česká republika do EU vyváží 80 procent zboží, většina investorů v Česku je z unie.
Český premiér odmítl nápad samostatného rozpočtu pro eurozónu se slovy, že dělení zemí si unie zažila u migrační problematiky a "všichni pochopili, že je to špatně". Česko může být podle premiéra příkladem dobrého hospodaření.
Babiš před novináři připustil, že ohledně reformy eurozóny má velmi těžkou pozici francouzský prezident Emmanuel Macron, který při nástupu do funkce přišel s některými velmi ambiciózními nápady, včetně třeba právě samostatného rozpočtu eurozóny. Tuto možnost obsahuje také nedávný francouzsko-německý návrh budoucích změn.
"Jasně je vidět vztah mezi rozpočtově odpovědnými zeměmi, které mají nízké zadlužení a těmi zeměmi, které nemají dobré rozpočty, mají velké zadlužení a jasně říkají - sdílejte s námi riziko a potom budeme dělat reformy," poznamenal Babiš. Státy jako je Nizozemsko naopak žádají nejdříve provést potřebné reformy a teprve pak možné změny. "Jednání jsou stejně těžká, jako jsme zažili k migraci," dodal. Macron podle něj dělá k prosazení svých plánů maximum.
Posledním bodem pátečního programu pak byla debata o reformách eurozóny.
June #EUCO finished. Next: press conference with @eucopresident, @JunckerEU and @BoykoBorissov
- Preben Aamann (@PrebenEUspox) 29. června 2018
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.