Pokud si chcete doma připravit perfektní šálek kávy či čaje, velkou roli hraje právě teplota vody, kterou zvolený nápoj zalijete. Pokud kávová zrnka přelijete příliš horkou vodou, bude káva hořká - totéž platí například i u zelených čajů. Černý čaj a bylinky jsou výjimkou, těm vroucí voda prospívá. Pivo by nemělo mít méně než čtyři stupně Celsia a ideální teplotou pro červené víno je osmnáct stupňů.
Nová infografika, kterou vytvořila britská společnost GB Energy Supply, odhaluje optimální teploty pro různé nápoje. Podle průvodce byste si měli černý čaj a bylinné čaje, jako je máta, heřmánek či fenykl, zalévat vodou o teplotě sto stupňů Celsia, zatímco voda pro přípravu oolongu by měla dosahovat teploty jen mezi 85 a 90 stupni. U zeleného čaje je vždy lepší, pokud zvolíte nižší teplotu (zhruba 75-80 stupňů Celsia) - pokud lístky zeleného čaje zalijete příliš horkou vodou, nápoj bude poté hořký a trpký. Takže návodů, jak dlouho sáček s čajem louhovat a jak horkou vodou ho zalít, byste se měli rozhodně držet.
I u kávy záleží, jakou teplotu vody zvolíte. Ideálem je prý zhruba 92 stupňů, protože příliš horká voda by mohla kávě uškodit, podobně jako je tomu u zeleného čaje - kávová zrnka se přepálí a káva má poté nepříjemnou hořkou chuť. Nejlepší je vodu uvařit v rychlovarné konvici a nechat ji zhruba minutu odstát, až poté kávu zalít. Samozřejmě záleží na druhu a také na tom, zda kávu děláte jen do hrnečku, či do velké konvice. U kávovarů se přepálení kávy nemusíte bát, přístroje jsou nastavené.
Nově vytvořený průvodce však radí nejen, jak připravit horké nápoje, ale i jakou ideální teplotu má mít například víno či pivo. U vína záleží na tom, zda jde o bílé či červené. Červené víno je nejlepší skladovat při teplotě mezi 15 až 18 stupňů Celsia - tedy neuschovávat ho v lednici. Sladké bílé a ovocné víno by mělo být o něco vychlazenější (10 °C - 15 °C), zatímco suché bílé víno a některé sekty chutnají nejlépe, pokud mají přibližně čtyři až deset stupňů. Šampaňské je nejlepší teplé, ukázal průzkum. Tuto studii provedla univerzita ve Francii a zjistila, že pokud má šampaňské zhruba osmnáct stupňů, má více bublinek a déle ve skleničce šumí.
Sud klasického ležáku by neměl mít méně než pět stupňů a více než osm, zatímco ideální teplota cideru je zhruba 12 °C. Nakonec lahvové pivo, které skladujeme v lednici nebo ve sklepě, má mít ideálních pět stupňů.