Česká tenistka Barbora Strýcová si ve Wimbledonu poprvé v kariéře zahraje o grandslamový titul ve čtyřhře. S tchajwanskou partnerkou Sie Šu-wej zdolaly první nasazený francouzsko-maďarský pár Kristina Mladenovicová, Tímea Babosová 7:6, 6:4 a budou útočit na první společnou trofej na některém z elitních podniků.
Na finále s českou účastí na obou stranách kurtu však v All England Clubu nedojde. Obhájkyně titulu Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková podlehly v semifinále kanadsko-čínskému páru Gabriela Dabrowská, Sü I-fan za hodinu a 41 minut 1:6, 6:3, 3:6.
Třiatřicetiletá Strýcová, která na londýnské trávě ve čtvrtek neúspěšně bojovala o finále ve dvouhře, může ve Wimbledonu ještě vylepšit své životní vystoupení. Pokud se Sie Šu-wej získají titul, stane se Strýcová poprvé v kariéře světovou jedničkou v deblovém žebříčku WTA.
Vyrovnaný semifinálový duel s nejlepším párem letošní sezony rozhodl ve prospěch česko-tchajwanské dvojice jediný brejk. Úvodní set získaly obě třiatřicátnice až ve zkrácené hře 7:5, na začátku druhé sady pak šly při podání Mladenovicové do vedení a těsný náskok uhájily až do konce. Za stavu 5:3 při servisu aktuální francouzské deblové jedničky sice ještě promarnily dva mečboly, třetí při podání Sie Šu-wej už ale využily.
Zatímco Strýcová bude v grandslamovém finále nováčkem, její o necelé tři měsíce starší partnerka už ve sbírce dvě trofeje má. Ve Wimbledonu triumfovala s Pcheng Šuaj v roce 2013, o rok později přidaly s Číňankou titul z Roland Garros.
Další Češky neuspěly
Společně už mají Strýcová se Sie Šu-wej na kontě čtyři deblové tituly. Spolupráci vloni zahájily vítězstvím v Indian Wells, další tři turnaje vyhrály letos.
Krejčíková se Siniakovou, které byly v Londýně nasazené jako číslo dvě, nedokázaly v této sezoně zopakovat ani jeden z loňských grandslamových triumfů. Na květnovém Roland Garros, kde Krejčíkovou trápila nemoc, vypadly hned v 1. kole.
Nevydařil se jim ani úvod wimbledonského semifinále. Češky více kazily, při podání Krejčíkové se soupeřky dvakrát dostaly k brejku a za 24 minut set získaly. Do druhé sady vstoupily Siniaková s Krejčíkovou lépe. Prosadily se při servisu Sü I-fan, v maratonském třetím gamu brejk potvrdily a vynutily si třetí set.
V něm ale byly opět jistější čtvrté nasazené soupeřky, které společně získaly už pět titulů na okruhu WTA. Při podání Siniakové se dostaly do vedení a náskok s přehledem uhájily.
Květa Peschkeová se ve Wimbledonu do finále smíšené čtyřhry nedostala. Čtyřiačtyřicetiletá česká tenistka a o 14 let mladší Wesley Koolhof z Nizozemska podlehli v semifinále chorvatsko-tchajwanskému páru Ivan Dodig, Čchan Jüng-žan 5:7, 4:6.
Peschkeová tak bude letos na trávě v All England Clubu v závěrečných bojích chybět. Spolu s Nicole Melicharovou nedokázaly zopakovat loňskou finálovou účast ve čtyřhře a vypadly ve čtvrtfinále.
Jediný grandslamový titul Peschkeová získala v roce 2011 právě ve Wimbledonu, kde ovládla čtyřhru se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou. Další dvě deblové finálové účasti jí trofej nepřinesly. V mixu se dostala do finále dvakrát na US Open: v roce 2006 s Martinem Dammem a před devíti lety s Pákistáncem Ajsámem Kúreším.
Tenisový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 38 milionů liber): |
Ženy: Čtyřhra - semifinále: Dabrowská, Sü I-fan (4-Kan./Čína) - Krejčíková, Siniaková (2-ČR) 6:1, 3:6, 6:3. Strýcová, Sie Šu-wej (3-ČR/Tchaj-wan) - Mladenovicová, Babosová (1-Fr./Maď.) 7:6 (7:5), 6:4. |