Ekonom odborů
Nezaměstnanost by snížil čtyřdenní pracovní týden

21.01.2014 14:50 Rozhovor

Česká ekonomika si neví rady s armádou nezaměstnaných. Jsou jich statisíce, ať roste, nebo klesá. Na tiskové konferenci odborů to konstatoval ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman. "Řešením by byl čtyřdenní pracovní týden," konstatoval v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Ungerman.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Jan Skalský (13 hlasů) 21.01.2014 17:01

    Tyhle debilní kecy jsem četl v novinách před zavedením 5 denního...

  • daniel Pink (12 hlasů) 21.01.2014 15:21

    Odbory mají dnes opet smysl Pravicacke mozkovny by hnaly lidi do...

  • Prdel Chrápenberg (11 hlasů) 21.01.2014 16:01

    Aspoň má nějaký návrh, kdežto singer devalvuje korunu a kalousek...

  • Přemysl Kadlec (11 hlasů) 21.01.2014 18:03

    Člověče, vždyť jde o krátký rozhovor o složitém problému a ne o...

  • Jan Bulva (11 hlasů) 21.01.2014 15:54

    Předpovědi ekonoma Jaroslava Ungermana mají velké procento...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Jenom škoda, že všichni tihle hlasatelé dobrých nápadů už dávno nezaložili své firmy, kde by nám názorně ukázali, kterak takové hovězí nápady zavedou do praxe. Zkrátit pracovní dobu, zvýšit mzdy, odvádět vyšší daně a vytvořit ráj na zemi. Neznáte náhodou někoho z odborářských ekonomů, který už něco takového předvedl v praxi?

0 hlasů

Vážení, ať se Vám to líbí, či nelíbí, ať chcete, nebo nechcete pracovat, práce díky růstu produktivity, automatizaci, pro "lidi" bude ubývat. Jakákoli mechanická práce je určená k automatizaci. Osobně jsem viděl výrobu kávy v jedné "české" továrně. 20 lidí pokryje příjem kávy, zpracování, balení, expedici. 45% pro Česko, zbytek pro export. Tu výroba tu je protože je to logisticky výhodné.
Zákazníci chtějí levné zboží. Pracovníci je prodražují.
Přečtěte si: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/tema/Studie-o-kterych-se-prilis-nemluvi-Hrozi-obrovska-nezamestnanost-i-nepokoje-301927

0 hlasů

sportovní sázky, velmi kvalitní info

www.cavese9.webnode.cz

0 hlasů

Zajímavý názor,pokrok ve vědecko-technické revoluci se neustále zrychluje,všechno se automatizuje a digitalizuje.

5 hlasů

Podle mojich informaci tento system, pracovat jen 4 dny v tydnu, v nekterych firmach uz bezi. To musi umoznovat okolnosti a musi se zamestnavatel dohodnout se zamestnanci. Ja si myslim, ze tomu nelezi zadne zakony v ceste. Samozrejme, pocet odpracovanych hodin je stejny jako pri peti dnech. A stejny plat. Je to vyhodne hlavne pro ty co daleko dojizdi. Neco jineho je to pri zkraceni pracovni doby.

0 hlasů

Jednoznačně k takovému řešení vývoj dojde.
Když se v 19. století ztrácela pracovní místa zaváděním strojové mechanizace, vedlo to ke zkrácení pracovní doby z 12 až na 8 hodin, čímž se objem práce a počet pracujících dostal do rovnováhy. Dalším mezníkem pro vyvážení těchto dvou veličin byla šedesátá léta 20. století. Poválečná obnova států již byla splněna a s nástupem automatizace řady činností opět vzrostl objem disponované pracovní síly vůči jejímu efektivnímu využití. Takže se mohlo snížit pracovní zatížení ze šesti pracovních dnů na pět. Vzpoměňte si, že v Československu jsme ještě v roce 1967 chodili do práce šest dní v týdnu. Teprve v roce 1968 byla volná každá čtvrtá sobota, v roce 1969 každá druhá a až od roku 1970 máme naše oblíbené dvoudenní víkendy!!!
Podle mne opět přišel čas na zmenšení pracovní doby a to buďto zavedením 5-6 hodinového pracovního dne, nebo, což si myslím, že by bylo vhodnější, čtyřdenního pracovního týdne. Jestliže je aktuálně průměrná nezaměstnanost rozvinutých ekonomik někde mezi 10-20% práceschopného obyvatelstva, je zřejmé, že toto procento – i více – “pracovního objemu” (tj. počtu pracovních hodin všech lidí, kteří chtějí pracovat) je nepotřebné a vlastně zbytečné. Pokud by se tedy, podobně jako v šedesátých letech, zmenšil objem pracovní doby a zavedl například třídenní víkend, dostal by se trh práce zase do rovnováhy. Navíc by se prodloužením víkendů dost pravděpodobně zlepšily podmínky pro rodinný život a nejspíš i posílil sektor služeb a zábavy. Přínos vidím i ekologický, protože by se vyrobilo o 15-20% méně zbytečného harampádí, na které se tak nespotřebuje žádná energie a které nám zbytečně nezasviní životní prostředí….
Ekonomika robotizovaného, digitálního a elektronického 21. století opravdu nepotřebuje, aby lidi pro svoji obživu pracovali 5 dní v týdnu, takže ekonomové by se měli prioritně zabývat tím, jak “malou sobotu” konečně oficiálně ustanovit volným pátkem.

3 hlasy

Někteří lidé už ten "vývoj" předhonili a nepracují vůbec.

2 hlasy

Pravda, ale to není kvůli pěti- nebo čtyřdennímu pracovnímu týdnu, ale proto, že jim to blbej levičáckej systém podpor flákačů nebo zlodějiny umožňují.

1 hlas

v tehle republice se nebude makat ani na tridenni pracovni tyden....

0 hlasů

Země které přeši na kratší prac. týden mají daleko větší produktivitu práce a nezaměstnanost v těchto zemích je nižší.Některé státy jako Nizozemsko,Německo či Irsko již na zkrácený prac. týden již přešli.

4 hlasy

V Německu je pracovní doba 40 hodin týdně. Tj. jako u nás.

0 hlasů

U nás na zkrácený týden už dávno přešly úředníci, jenom neoficiálně. Produktivitu práce to pochopitelně nijak nezvýšilo.

3 hlasy

POkud budou úředníci státní správy chodit do zaměstnání jen 4 dny v týdnu, nic se nezuhroutí ani nezmění. Nevytváří totiž žádnou hodnotu a netvoří zisk, neplatí daně, ale spotřebovávají je. Takže na 4denním pracovním týdnu státní správy nakonec všichni ušetříme v nákladech na provoz jejich přetopených kanceláří a soukromě prožvaněných hoidn na telefonech a pod.

3 hlasy

: ))) ale od těch to nsnad ani nikdo nečekal. : ))
viděl jste někdy účedníka workoholika?

0 hlasů

překlep... úředníka workoholika...

0 hlasů

Přestat hledat zaměstnání (místo, koryto) a začít hledat práci!!!

1 hlas

To jsou dneska fóry :-D No jo, no. Co čekat od odborů.

1 hlas

Ten vůl je velkým kámošem hradního ožraly. A jak se tedy sníží nezaměstnanost tím zkráceným pracovním týdnem nijak dále nerozvedl. Jo, pokud se ten komunistický trotl odvolává na šedesátá léta a tehdejší zrušení sobot (nejprve každé druhé), tak ať si někde zjistí, že se pracovní doba ve všedních dnech prodloužila, takže za stejné hodiny stejná mzda, jen se v sobotu nemuselo svítit a topit. Ať se ti pitomci z ROH raději starají o bonboniéry a fikusy pro své členky na MDŽ a kolekce na Vánoce. V tom se možná vyznají, že.

7 hlasů

Člověče, vždyť jde o krátký rozhovor o složitém problému a ne o nějaký návrh odborů. To, že Ungerman připomíná šedesátá léta ještě nic neznamená. Jsme o půl století dál a problémy s nezaměstnaností má celá EU. Ungerman není blbec ani kámoš žádného hradního ožraly. Spíše jen blbec může jeho slova primitivně kritizovat. Ungerman v minulosti byl členem představenstev a dozorčích rad státních firem, pracoval i jako poradce předsedy vlády, místopředsedy vlády a ministra financí. Pravdou je, že chemikem nebyl.

11 hlasů

On ten Rychlej Pavel zapomněl, že se tento odborovej ekonom vždycky trefil, jak to bude s "růstem", na rozdíl od ekonoma vesmíru.

8 hlasů

Hmm ubude nezamestnanych a pribude lidi co nemaji z ceho platit hypoteku.. to si pomuzem.

Co takhle to udelat jinak... co takhle snizit zdaneni prace... i pri malych mzdach jsou naklady na zamestnance tak vysoke ze kazda firma, ktera chce setrit jako prvni vyhazuje lidi... Snizit zdaneni prace... a bude se vic zamestnavat..

3 hlasy

Tento výmysl může fungovat pouze ve směnných nepřetržitých provozech. Prostě se lidé podělí o mzdu.
Ve většině případů ale pouze zaměstnavatel postupně zjistí, že jsou lidé schopni za 4 dny udělat to, co dříve dělali za týden. Následky jsou předvídatelné :)

4 hlasy

Předpovědi ekonoma Jaroslava Ungermana mají velké procento úspěšnosti, na rozdíl od žvástů chemika Kalouska

11 hlasů

No to je hlavička....rodiče budou mít 1 den volna a děti budou chodit do školy? Učitelé budou pracovat 5 dnů nebo se jim budou platit přesčasy....a samozřejmě, že by klesla mzda a vzrostly výdaje v domácnosti....

3 hlasy

Prdlajs, komouši jen přidali pracovní dobu ve všední dny, takže za stejné hodiny stejná mzda. No, a v sobotu nemuseli topit a svítit. Ten návrh je kravina. No, co čekat od ROH, že?

3 hlasy

kecáš, ze 46hodin za týden to pokleslo na 42,5hod a pak na 40hod týdně

9 hlasů

Vy jste....
Víte jak se zkrátila pracovní doba ze 42.5 na 40 hodin týdně? - Přestala se do pracovní doby počítat půlhodinová přestávka na jídlo.

0 hlasů

On si blbě pamatuje šedesátá léta, ale už vůbec ne, že možností zavedení čtyřdenního pracovního týdne se jako s možnou alternativou zabývalo MPSV v roce 2009. Uvažoval o ní i ministr financí Janata. Nic na tom nemění ani skutečnost, že návrh se tehdy nedopracoval.

7 hlasů

no vidíš a koncem šedesátých let se to zvládlo bez problémů

8 hlasů

Už vidím, jak zaměstnavatelé budou šťastní z toho, že musí zaučovat více lidí. A 4 denní pracovní týden? To chci vidět, JAK se zaměstnají ti, co nyní nepracují - nějak to nechápu. Když se snižovala pracovní doba ze 6ti na 5 prac. dnů, byli všichni zaměstnaní. Nějak mi to hlava nebere. To by musela být zkrácená prac. doba třeba na 5 hodin, tudíž by někdo dělal 3 dny v týdnu, nebo všichni 3 a 3 dny ???? Ale stejně by to nebylo řešení. To by musela být nezaměstnanost tam, kde jsou nějaká volná místa - a tak to není. Kde jsou nezaměstnaní, tam zejména chybí práce. Nejsou tam žádné továrny. Má to ten pán nějaké popletené.

1 hlas

Bože můj, to je idiot !!!

10 hlasů

Aspoň má nějaký návrh, kdežto singer devalvuje korunu a kalousek zvýší daně.

11 hlasů

No tihle dva to taky nijak nevytrhli.

I malé dítě ví, že při dobré organizaci práce nám obsazením pracovních míst může poptávka po zaměstnancích ještě stoupnout, zatímco při špatné organizaci nám úbytek zaměstnanců může způsobit zánik dalších pracovních míst a přírůstek lidí bez práce.

Takže pokud daňové reformy, devalvace měny nebo to, co navrhuje tenhle šoumen, nezlepší organizaci práce, nemůžeme očekávat, že dojde k podnícení poptávky po zaměstnancích a zlepšení hospodářské situace.

1 hlas

Odbory mají dnes opet smysl Pravicacke mozkovny by hnaly lidi do práce na 7 dni po 12 hodinach

12 hlasů

Ti lidi se ovšem vůbec moc nenechají hnát do práce.
Proto taky u nás musí makat víc cizinců, než máme nezaměstnaných, co "ne a ne zavadit o práci".

2 hlasy

"Ekonom odborů: Lékem na nezaměstnanost je čtyřdenní pracovní týden"
Nápad hodný ekonoma odborů. Neumíme-li řešit nezaměstnanost, rozdělme se o ni. Po proletářsku!

7 hlasů

Tyhle debilní kecy jsem četl v novinách před zavedením 5 denního týdne. Hlupci jako ty hrozili ekonomickou katastrofou. A nejen u nás i všude v západní Evropě. Nestalo se nic, jen nezaměstnanost klesla. Nakonec i před sto lety, když se zaváděla 8 hodinová pracovní doba, kňučelo se stejně.
Jen připomínám: ve starověkém Římě se pracovalo 7 hodin v létě a šest hodin v zimě. Déle pracovali jen OTROCI....

13 hlasů

To je zajímavá poznámka s tím pracovním dnem ve starověkém Římě.. Můžete to nějak seriózně zdrojovat? Zajímalo by mě si o tom něco přečíst...

1 hlas

Aspoň má nějaký návrh, kdežto singer devalvuje korunu a kalousek zvýší daně.

10 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov