Jako naprosto šílené se mohou zdát změny, o kterých uvažuje zámořská NHL. Mezi ty nejbláznivější patří třeba hra dvou hráčů na obou stranách. Některé zamýšlené novinky ale nejsou nereálné a v něčem se chce Amerika dál podobat Evropě.
Vedení soutěže si ale hraje s ohněm. Stačí si vzpomenout, jak fanoušci za oceánem těžko nesli zařazení trestných střílení na závěry nerozhodných zápasů v základní části. I dnes se stále najde spousta těch, kteří by je nejraději zrušili.
ČTĚTE TAKÉ: Kaberleho reality show v NHL. Zůstane, nezůstane, zůstane
Ženy sní o NHL. Prošly historicky prvním draftem
Těžko si tak představit jejich reakci na možné změny, které v uplynulých dvou dnech zkoušeli v Torontu mladí hokejisté společně s lidmi z oddělení výzkumu a rozvoje, za dohledu mnoha trenérů, generálních manažerů a dalších hokejových činovníků.
Na úvod třeba to na první pohled nejšílenější. Prodloužení by mělo celkově devět minut a po třech minutách by se vždy ubralo na každé straně o jednoho hráče. Začínalo by se čtyři na čtyři a končilo dva na dva. To snad ani nemyslí vážně, volají fanoušci.
Další ideje už tak bláhové nejsou. Řada jich je spojená s vhazováním. Počínaje změnou počtu míst pro zahájení hry a typem vhazování konče. To by se časem mohlo dokonce obejít bej asistence rozhodčího. Třeba jako ve florbale by se hráči sklonili nad puk a čekali na znamení.
Buly je v některých případech vyústěním zakázaného uvolnění a i to by mohlo doznat změn, dokonce evropských. V Americe jsou totiž možná připraveni nahradit tamní dojíždění puků při zakázaném uvolnění automatickým přerušením hry, když jeden tým vyhodí puk přes tři čáry.
Jako jedna z mála změn má právě tato podle prvotních ohlasů u fanoušků šanci na úspěch. Už asi ani je nebaví sledovat, jak jejich oblíbené hráče odváží z ledu na nosítkách kvůli zbytečně dohranému souboji u zadního mantinelu.
V jeho blízkosti by mohly přijít i další novinky. Jednalo by se o zvětšení brankoviště a zmenšení brankové konstrukce. První by dala více dýchat gólmanům, druhá útočníkům, kteří by měli více manévrovacího prostoru za brankou.
Vypadá to, že v zámoří jsou přesvědčení o tom, že hokej potřebuje změnu. Jestli se jedná o reálně myšlenkové pochody, nebo pouze výplň dlouhého času některých "vývojářů" soutěže, ukáže až čas. Fanoušci ale zatím mají podle všeho jasno: Nechte hokej takový, jaký je!
Foto: Robert Sedmík